Yandex Metrika

Erhan Usta'nın Gündemi Samsun

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Erhan Usta, teşvik sisteminde Samsun’a haksızlık yapldığını belirtti.

Erhan Usta'nın Gündemi Samsun
14 Ağustos 2016 Pazar 02:01

MHP Samsun Milletvekili USTA TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda teşvik sisteminde Samsun’a haksızlık yapıldığına dair görüşlerini Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a iletti.

SAMSUN’A ADALETSİZLİK  YAPILIYOR

Samsun’un emekli kenti haline geldiğini iddia eden Usta, kişi başı üretiminin Türkiye ortalamasının ancak %70’i kadar olduğunu ifade ederek, Samsun’un ciddi ölçüde göç verdiğini söyledi.

Samsun Milletvekili Usta; Kamu yatırımları ve özel sektör yatırımlarının yetersiz olduğunu dile getirdi.Usta,“Özel sektör yatırımlarını teşvik etmek için Kalkınma Bakanlığının hazırladığı Teknisyenlerin ortaya koyduğu sosyal gelişmişlik endeksi var. Samsun’a burada ciddi anlamda bir adaletsizlik yapılıyor’dedi.

KEYFİ BİR AYRIM VAR

Usta: ‘Hangi illeri birinci bölge, hangi illeri ikinci bölge, üçüncü bölge diye ayırma, o kırılma noktalarını belirleme işi siyasi bir iştir. Bu sıralamanın bir anlamı varsa bunun da makul ölçülerde kırılma noktalarının olması lazım. Şimdi, bakıyorsunuz, burada endeks değeri 1’in üzerinde olan, Muğla ve üzerindeki iller birinci bölge illeri. Bir mantığı var, yani endeks değeri 1 ve üzeri, pozitif. Ondan sonra, 1 ile 0,5 arasında olanlara ikinci bölge denilmiş; onlarda da bir mantık olduğu söylenebilir. Şimdi, geliyorsunuz üçüncü bölgeye, orada 0,2’ler var, onlar olmuş. Şimdi, 0,1864 -Sayın Bakanın da memleketi- Karaman. Yani, şimdi, bir kırılma noktası yapıyorsunuz. 0,1579 Samsun, bu da üç. Bir bakıyorsunuz, 0,1550 Rize dördüncü bölge. Ya, Allah aşkına, bu buradan mı kesilir? Yani, bunu kesecekseniz ya 0,2’den keseceksiniz, yani Karaman’ı da aşağı atacak şekilde keseceğiz ya da bunu, 0,1 var bakın orada, yani Düzce’den keseceğiz. Ya Rize de üçüncü bölge olacak bizim gibi ya da Karaman’la birlikte Samsun da dördüncü bölge olacak. Yani, çok keyfî bir şekilde burada bir ayrım var. Burada hiçbir mantığı olmadan bir düzenleme yapılmış.’ dedi.

SAMSUN CİDDİ BİR KAYIP YAŞIYOR

Erhan Usta; adaletsiz düzenleme ile Samsun’un çok zarar gördüğünü belirterek şöyle devam etti.
Samsun’un aslında çok ciddi bir potansiyeli vardır. Coğrafi konum itibarıyla, her türlü ulaşım hatları itibarıyla, verimli ovalarıyla;  fakat hemen etrafımızdaki illerin de dördüncü bölge olması nedeniyle Samsun ciddi bir kayıp yaşıyor, yatırımcı çekemiyoruz çünkü dördüncü bölgedeyiz.

SAMSUN’UN 4. BÖLGE OLMASI…

Endeksi yapmak teknik bir iş, nereden böleceğimizi yapmak siyasi bir iş. Ya Rize de üste gelecek Samsun’la birlikte ya da Samsun alta gidecek. Doğrusu, Samsun’un 4’üncü bölge olması. Sayın Bakanım, bu, çok kolay yapılabilecek bir şey ve çok adil bir şey. Bu haksızlığın önüne geçilmesi lazım. Bir Bakanlar Kurulu kararıyla hemen çok rahat yapılabilecek bir şey Sizden istirhamımız, Sayın Bakanım, konuyla ilgilenmeniz.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Tokat milletvekilinin de benzer talebi üzerine “Çok haklısınız, Samsun ve Tokat her iki ilimiz de gerçekten potansiyeli son derece yüksek olan illerimiz. Özellikle bu illerin sosyoekonomik gelişmişlik sıralaması yani SEGE dediğimiz bu araştırmadaki kırılma noktalarını tekrar gözden geçirelim, onu ifade edeyim. Bunu ben hem Ekonomi Bakanımız hem de Hükûmetimizle de Bakanlar Kurulunda paylaşacağım. Aslında diğer, belki bir, iki, beş ve altıda çok fazla sıkıntı görünmüyor, kırılma noktası itibarıyla. Üçüncü bölgede böyle bir husus olduğu ifade edildi. Haklıdır Sayın Erhan Usta, bunu gözden geçireceğiz.” Şeklinde, konunun çözümü için yardımcı olacağını belirtti.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.