Yandex Metrika

Erhan Usta: Samsun'a Adaletsizlik Yapılmıştır...

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta; Maliye Bakanı Naci Ağbal Samsun’un Gelişmişlik Sıralamasında neden neredeyse Rize ile aynı puana sahip olmasına rağmen Samsun’a haksızlık yapıldığını sordu.

Erhan Usta: Samsun'a Adaletsizlik Yapılmıştır...
24 Aralık 2015 Perşembe 20:56

MHP Samsun Milletvekili ERHAN USTA; TBMM Genel Kurulunda Maliye Bakanı Naci Ağbal Samsun’un Gelişmişlik Sıralamasında neden neredeyse Rize ile aynı puana sahip olmasına rağmen Samsun’a haksızlık yapılarak 4. Kademeye değil de 3. Kademeye dahil edildiğini sordu.

MHP Samsun Milletvekili Erhan USTA'nin açıklaması şöyle:


Ülkemizde illerin ve bölgelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırmalı olarak ölçülmesinde Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralaması araştırmaları ile illerin ve bölgelerin hangi gelişme grubunda yer aldığı görülebilmekte, böylece kaynakların daha etkin kullanımı ve dengeli kalkınmanın sağlanması için gerekli olan analiz altyapısı sağlanmaktadır.

Bu şekilde, yatırımcıların yer seçimi kararları, illerin teknoloji seviyeleri, bölgeler arası işgücü hareketleri gibi ulusal gelişmeyi de doğrudan etkileyen pek çok alanda büyümenin bölgesel kaynaklarını tetikleyecek olan bölgesel teşviklerin analitik bir zemine oturması sağlanmaktadır.

SAMSUN'A ADALETSİZLİK YAPILMIŞTIR

İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması yapılırken 3. Kademe de gösterilen Samsun ile 4. Kademede gösterilen Rize arasında 0,0028 puanlık bir fark varken, 3. Kademedeki Samsun ile Samsun'dan hemen bir önceki sırada yer alan Karaman arasında 0,0285 puan farkı var. Oysa 4. Kademenin ilk sırasında yer alan Rize ile Rize’nin hemen arkasındaki Düzce arasında 0,0494 puan fark var. Burada Samsun’a adaletsizlik yapılmış, Rize ile aynı koşulları taşımasına rağmen sıralamada 4. Kademede değil, 3. Kademede yer almıştır. Bu da Samsun’un Kamu kaynaklarından yeterince yararlanamamasına ve yatırımcılara cazip gelebilecek teşviklerden faydalanamamasına yol açmıştır.

İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması yapılırken elbette teknik bir takım hesaplamalar yapılmaktadır. Ancak burada sıralama yapılırken siyasi bir tasarrufta bulunulmuş, sanki gizli bir el bu sıralamaya müdahale etmiştir dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.