Yandex Metrika

Erhan Usta Samsun İçin Bir Fırsat

Ülkücü Hareketin içinden birisi olarak tanınan Erhan Usta, Sayın Devlet Bahçeli’nin Başbakan Yardımcılığı döneminde Ekonomi Başdanışmanlığını yürüttü.

Erhan Usta Samsun İçin Bir Fırsat
05 Mayıs 2015 Salı 12:49

 Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Adayı Erhan Usta, Türkiye Kamuoyunda ekonomi Doktoru veya ustası olarak ismi ön plana çıkan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın en güvendiği ve özellikle makroekonomik dengeler hakkında en çok danıştığı isimlerin başında gelen bir isim.

Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak hem son 12 yıllık ekonomi yönetiminin hem de Başbakan Yardımcısı Babacan’ın anahtar isimlerinden biri olan Erhan Usta, Devletin bir memuru olarak büyük başarıların altına imzasını attı.

Ülkücü Hareketin içinden birisi olarak tanınan Erhan Usta, Sayın Devlet Bahçeli’nin Başbakan Yardımcılığı döneminde Ekonomi Başdanışmanlığını yürüttü. Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’ten kurs aldı. Hiçbir zaman MHP ile bağlantılarını kaybetmedi.

NEDEN SİYASET

Erhan Usta; Siyaseti demokratik yönetimlerle nihai karar verici bir kurum olduğunu açıklayarak: ”Bir bürokrat olarak ülkemizi çok ileriye taşıyacak birçok projenin, programın, fikrin siyaset kurumu tarafında kabul edilmediğini, hayata geçilmediğini gördüm. Siyasete girmeyip siyasetçilerden şikâyet etmenin de haksızlık olduğunu düşünüyorum.” Diyor.

NEDEN SAMSUN?

“kalbinde Türkiye”
”kalbinde Samsun var”

Olağanüstü potansiyelini, coğrafi konumuna rağmen, temel ekonomik göstergelerde samsun Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır. Kişi başı katma değer, ücret ve istihdam içinde pay bunlardan sadece bır kaçı. Samsun’un kamu yatırımın a özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesine ihtiyaç var. Bunlar benim düşüncelerim ama esas olarak Samsun'un sorunlarını birlikte tespit edeceğiz çözüm önerilerini de birlikte geliştireceğiz.

Ekonomik en temel sorunlarımızdan biri gerek firma gerekse makro olarak verimsizlik sorundur. Verimsizliğin temelinde ise işgücü niteliğindeki düşüklük, firmalardaki küçük ölçek, kayıt dışı ekonominin yaygınlığı vardır. İş ortamının yeterince yatırımcı dostu olmaması, adalet mekanizmasının ağır çalışması, kamu yönetimindeki bozukluk, eğitim sisteminin iflas etmiş olması gibi hususlar da toplam faktör verimliliğinde düşüklük olarak karşımıza çıkmaktadır.

Üretimi caydıran hatta cezalandıran bir vergi ve istihdam mevzuatımız var. Buna karşın üretken olmayanalanların daha cazip olmasına devlet olarak bir tür destek veriyoruz. Bu da ekonomide kaynakların yanlış tahsisine yol açıyor.

Devlet bütçesinde teknoloji geliştirmeyi, AR-GE'yi yenilikçiliği yeterince desteklemiyoruz. Özel sektörü de bu konularda yeterince teşvik etmiyoruz. Bu nedenle üretim ve ihracatın teknoloji seviyesini yükseltemiyoruz.

Dış ticarette düşük ücret seviyesindeki ülkelerle rekabet etmek zorunda kalıyoruz. Sanayileşmesini tamamlamadan sanayinin milli gelir içindeki payı azalan bir üretim yapımız var.

Tarım sektöründeki verimsizlik de nüfusun önemli bir kısmını ilgilendiren ayrı bir sorun alanımız. Çok önemli yatırım ve ara malları ile enerjide dışa bağımlıyız.

Düşük yurt içi tasarruflar nedeniyle, üstelik bir de finansman açısından dışa bağımlıyız. Kamu gelir ve harcamalarının kalite sorunu, kamu maliyesinin sürdürülebilirliği ve makroekonomik hedefler açısından son derece önemlidir. Bütün bunların sonucunda, dalgalı ve düşük büyümeye, yüksek cari açığa, yüksek enflasyona ve bozuk gelir dağılımına mahkûm bir ekonomik yapımız var.

Ben bunları sadece bugün söylemiyorum. Dünde söylüyordum. Görevim esnasında yaptığım sunumların önemli bir kısmı kalkınma bakanlığı internet sayfasında kamuoyuna açıktır. Örneğin, yukarıda belirtilen tespitler, 28 Kasım 2012 tarihinde iktisadi araştırmalar vakfının tertiplediği bir konferanstaki sunumundan alınmıştır. Bu sorunları çözmek teknik kapasite ve her şeyden önemlisi siyasi kararlılık gerektirir. Reform aşkı gerektirir. İşte bu duyguyla bu inançla, bu heyecanla başta Samsun olmak üzere tüm ülkeme hizmet için siyaset yolunda yürümeye MHP Milletvekili olarak devam etmek istiyorum.

Samsun MHP Milletvekili olarak Aday olan Erhan Usta’yı Samsunlular bağrına basacak, Türkiye’nin
ekonomi ustasını meclise yollayarak Samsun’un da sorunlarının çözülmesinde önemli katkılar sağlanmış olacaktır.

Kapsamhaberİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.