Alexa

Eyy Erdoğan Ne Olduğuna Karar Ver!!!!

Erdoğan’ın AKP lideri gibi davranması muhalefetin sabrını taşırdı. CHP’li Aytun Çıray, bunun anayasa ihlalı olduğunu savunup soru önergesi verdi. Bahçeli ise, “Artık ne olduğuna karar versin” dedi.

Eyy Erdoğan Ne Olduğuna Karar Ver!!!!
Karadeniz gezisinde AKP Genel Başkanı gibi konuşan Tayyip Erdoğan, tarafsızlığını unutarak CHP, MHP ve HDP liderlerini topa tutmuştu. Muhalefet liderleri için, “Al birini vur öbürüne” diyen Erdoğan’ın “farklı cumhurbaşkanı” tanımı da böylelikle açıklık kazanmış oldu.

Keyfi ve fiili bir darbe

Kılıçdaroğlu’na hitaben, “Ben hükümetimin karşısında durup senin yanında mı yer alacaktım?” diye konuşan Erdoğan’ın sözlerinin Anayasa’ya fiili darbe olduğunu söyleyen CHP’li Çıray, önergesinde “Anayasa, Erdoğan tarafından tağyir, tebdil ve ilga edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Siyasi parti lideri gibi 

açıklamalar Meclis’te
Erdoğan’ın parti lideri gibi muhalefeti eleştirmesi sabır taşırdı. CHP’li Çıray, Başbakan’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer muhalefet partileri hakkında yaptığı açıklamaların, Anayasa’nın fiili bir darbe ile ortadan kaldırılması anlamına geldiğini savundu. Çıray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “Ben hükümetimin karşısında durup senin yanında mı yer alacaktım?” ifadeleriyle Anayasa’yı tanımadığını açıkça ortaya koyduğunu belirten Çıray, Erdoğan’ın mevcut iktidardan “Hükümetim” diye söz ettiğini, bu söylem, tutum ve davranışlarından sonra artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasası’nın varlığından söz edilemeyeceğini savundu. 

Tek parti devleti!
Bu fiili durumun, Anayasa ve hukuk devletinin yerine Erdoğan’ın iradesinin geçtiği anlamına geldiğini ifade eden Çıray, “Anayasa, Erdoğan tarafından tağyir, tebdil ve ilga edilmiştir. Daha açık ifade etmek gerekirse Anayasamız, Erdoğan tarafından fiili bir darbe ile ortadan kaldırılmıştır” dedi. Çıray, Başbakan’a “Anayasa’nın ortadan kaldırılması ve keyfi bir tek parti devleti inşası vatana ihanet suçu kapsamına girer mi girmez mi? Erdoğan tarafından yaratılan bu keyfi ve fiili duruma sessiz kalmanız darbe suçuna iştirak olarak değerlendirilebilir mi? Erdoğan, başında bulunduğunuz hükümete ’Hükümetim’dediğine göre, siz başbakanlık elemanı mı oluyorsunuz?” diye sordu. 

Kılıçdaroğlu da eleştirdi
Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle çıktığı teşekkür turlarında Trabzon, İzmir ve Bayburt’ta AKP mitinglerindeki gibi konuşmuş, CHP, MHP ve HDP’yi eleştirmişti. Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaları sert bir dille eleştirmiş ve “Namusu ve şerefi varsa, ettiği o yemine uyar. Eğer Cumhurbaşkanı ise meydan meydan dolaşıp elindeki devlet imkânlarıyla siyaset yapamaz. Siyaset cazgırlığı o makama yakışmaz. Memleket yanarken, vatandaşının yardımına koşar, iktidar partisinin sözcüsü gibi davranamaz. Hem siyaset hem cumhurbaşkanlığı olmaz. Baştan söyledik, anlamadı, dinlemedi. Hem parti sözcülüğü hem cumhurbaşkanlığı bir arada olmaz” ifadelerini kullanmıştı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 13:53
YORUM EKLE