Alexa
banner314

Gönül Belediyeciliği Nedir?

Gönül Adamı, gönül seferberliği, gönül birliği derken şimdilerde "Gönül Belediyeciliği" dillerden düşmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Gönül Belediyeciliği’ projesinin detaylarını açıklamıştı. Peki Gönül Belediyeciliği Nedir?

Gönül Belediyeciliği Nedir?

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gönül Belediyeciliği’ projesi Ak parti tabanına sirayet etti. Yerel seçimlere aylar kala Erdoğan tarafından ortaya koyulan "Gönül Belediyeciliği" bir proje olmaktan çıkarak uygulama alanı bulmaya başladı.

Ak Parti'nin il ve ilçe başkanları "GÖNÜL BELEDİYECEĞİ" ni bir talimat olarak kabul ederek harekete geçti. Bulundukları il ve ilçede ki belediyelerle istişare ederek Başkanların Gönül Belediyeciliği Projesine uygun hareket etmesi istenmeye başlandı. Yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte Ak Parti için buprojenin altı kuvvetlice çizildi. Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öteden beri üzerine basa basa söylediği hususlardan biriydi bu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel yönetimlere yönelik uyarıları ardından 24 Haziran seçimleri sonrasında hazırlanan Ak Parti teşkilat raporlarda partinin oy düşüşunun kaynağını belediye başkanları olduğu ortaya çıktı. Belediye başkanlarının vatandaş ile yeterince iletişim kurmamaları önemli bir etken olarak görüldü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk defa genişletilmiş İl Başkanları toplantısında "gönül belediyeciliği ve teşkilatçılığı"na geçileceğini belirtti.

Gönül belediyecliği ile ilgili dün sabah basın toplantısı düzenleyen Ak Parti Samsun İl Başkanı Av. Hakan Karaduman basın açıklaması yaparak, Gönül Belediyeciliği' nin altını çizdi. Karaduman; "hepimizin farklı Farklı iletişim seviyelerimiz var. Kimisi çok candan ilişki kurabilir kimisi resmi kurabilir. Kimisi hemen elini omuzuna atabilir kimisi elini uzatır kimisi de sarılır. Bunları her türlü gördük seçimlerin tamamında. Hangi düzeyde olursa olsun sokaklarda kendi belediyesinin sınırları içersindeki tüm mahallerde görünmeleri halkla oturup konuşmaları gerekiyor. Bazı belediyemiz de sokak sokak iftarlar verildi. Halkla buluştıular. Belki yakın temas olmamış olabilir. Bunları kendileri çok iy biliyorlar. Çok tecrübeli belediye başkanlarımız da var. Önümüzdeki 6 aylık süreçte varsa eksiklikleri tamamlayabileceklerini düşünüyorum. Tamamlayabilirler. Biraz daha yapmış oldukları yatırımları onları biraz yavaşlatarak veya rutin çalışmalara indirgeyerek daha çok halkla iç içe gönül gönüle oalcaklardır." dedi.

"Gönül Belediyeciliği"

Yani AK Parti, 2004 ruhuna dönecek. "AK Parti belediyeciliği" günün şartlaına göre revize edilecek. Teşkilatlar ve Belediyeler Vatandaşla bütünleşecek.

Siyasi Anlamda Gönül Belediyeciliği:

Belediye başkanları zamanlarının büyük bölümünü vatandaş ile geçirmeleri istenecek. 

Siyah plaka ve makam arabalarından uzak durulacak ve  Halktan kopuk bir görüntü oluşmasının önüne geçilecek.

Vatandaş başkanlara ulaşabilecek ve vatandaşın sorunları dinlenecek. Randevuya gerek duymadan vatandaş sorunlarını başkana anlatabilecek. Sorunların çözülmesi için harekete geçilecek.

Yardıma ihtiyacı olanlar bilinecek. Yoksul vatandaşlara özel önem gösterilerek ihtiyaçları giderilecek. 

Vatandaşın elektrik ve su sıkıntıları, yollardaki çukurların kapatılması gibi sorunlar sorun olmaktan çıkartılacak.Hizmetlerle ilgili hiç bir şikayet gelmeyecek.

Belediye Başkanları gönüllere hitap etmesi, gönülleri alması, halkını kucaklaması, vatandaşın sorunlarını gidermesi, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacı nispetinde yardımcıolması demektir. Gönül Belediyeciliğinden maksat; Halka ile buluşmak ve kucaklaşmaktır.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 01:05
YORUM EKLE

banner313