Alexa

Görülmemiş zeka; Öcalan gelip süreci yönetsin!

Halkaların Demokratik Kongresi Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, PKK operasyonlarıyla ilgili değerlendirme yaptı.

Görülmemiş zeka; Öcalan gelip süreci yönetsin!

Halkaların Demokratik Kongresi Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, PKK operasyonlarıyla ilgili yaptıkları değerlendirmede “Biz, HDP heyetinin İmralı’ya gitmesini değil, Öcalan’ın gelip sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanarak özgür bir ortamda müzakere yürütmesini istiyoruz.” dediler.

Bugün yaşanan sorunların sorumlusunun siyasete müdahale eden Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyleyen Sebahat Tuncel, “Biz, HDP heyetinin İmralı’ya gitmesini değil, Öcalan’ın gelip sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanarak özgür bir ortamda müzakere yürütmesini istiyoruz.” dedi.

HDP heyeti İmralı’ya gitmesin, Öcalan gelip süreci yönetsin!

Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, çözüm süreciyle ilgili Beyoğlu HDK il binasında değerlendirme toplantısı düzenledi. Hükümetle HDP heyetleri arasında açıklanan Dolmabahçe mutabakatına uyulması gerektiğini söyleyen Sebahat Tuncel, “Halkların Demokratik Kongresi olarak yaptığımız tespit; bugün yaşanan sorunun temel sorumlusunun bu ülkeyi demokratik bir şekilde yönetmek durumunda olan yaşanan krizleri çözme sorumluluğunda olan ancak bu sorumluluğunu kötüye kullanan Cumhurbaşkanının siyasete müdahalesiyle alakalı olduğunun tespitini yaptığımızı ifade ediyorum. Madem çözüm istiyorsunuz, çözüm sürecinde ısrarcısınız, derhal 28 Şubat’ta kurulan Dolmabahçe mutabakatına dönülmeli ve müzakere süreci başlatılmalıdır. Mesele HDP heyetinin İmralı’ya gidip gitmeme meselesi değil ki mesele Kürt sorununun çözümü konusunda Öcalan’ın nasıl bu sürece daha etkin dahil olacağıdır. Biz HDP heyetinin İmralı’ya gitmesini değil, Öcalan’ın gelip sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanarak özgür bir ortamda müzakere yürütmesini istiyoruz. Yani HDP heyetinin gitmesini değil, Öcalan’ın gelip bu süreçte barışın inşasında daha etkin bir rol almasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Velev ki PKK’nın ihmalleri dolayısıyla sıkıntı doğdu


Ertuğrul Kürkçü de, “30 yıl boyunca 40 bin insanın hayatına mal olmuş bir çatışmaya ara vermiş olmak bu aralıktan yararlanarak barış için imkanlar üretmek fırsatı önünüzde dururken velev ki PKK’nın ihmalleri dolayısıyla sıkıntı doğdu. O zaman yapacağınız şey her gün 50 uçağı kaldırarak dağı taşı bombalamak olabilir mi? Bizim halkımıza tavsiyemiz; her yerde yarından itibaren başlayacak olan barış etkinliklerine halklarımızın güçlü ve enerjik bir biçimde katılmalarını ümit ediyoruz. Geleceğimizin ortak olduğuna dair irademizde en ufak bir sarsılma yoktur. Hiçbir çatışma ortak iradeyi ortadan kaldıramaz. O yüzden tüm çatışan tarafların da barış için yeniden çözüm ve görüşme masasını ayağa kaldırma iradelerini duymak istiyoruz.” ifadelerini kullandı
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2015, 16:30
YORUM EKLE