Alexa

Günay: darbe süreci yaşıyoruz

Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, millete verilen sözlerin tam tersine hareket edildiğini söyledi

Günay: darbe süreci yaşıyoruz
banner327
Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, bütün bu güvenlik ve adalet kurumlarını tarumar eden atamalar ve anayasayı çiğnemek pahasına yapılan yasa düzenlemelerinin, 17 Aralık'ta kamuoyunun bilgisine ulaşan soruşturmaların önünü kesmeyi amaçlayan girişimler olduğunu söyledi. Bu girişimlerin, hukuk devletine karşı 'örtülü bir darbe' niteliği taşıdığına dikkat çekti.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Günay, birilerinin aynı saatlere toplantı koyarak kendisini sabote etmeye çalıştığını ifade etti. Günay, "Bu da söylediklerimizin toplumda etki yaratacağını gösteriyor. Bu tür tedbirlerle etkiyi azaltmaları mümkün değil." ifadelerini kullandı.

    17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası iktidarın ilk şaşkınlık ve ürkekliği atlattıktan sonra büyük öfke ve telaş içinde emniyet ve adalet birimlerine Türkiye tarihinde görülmedik bir karşı operasyon başlattığını dile getiren Günay, iktidarın sürgün niteliğindeki atamalarla yetinmediğini, çok önemli yasal düzenlemeleri yapma gayretine kalkıştığını ve millete verilen sözlerin tam tersine hareket edildiğini kaydetti.

    MİT'i istihbarat çalışması dışında tehlikeli ve dokunulmaz bir örgüt, bir tür JİTEM haline getiren yeni bir yasanın gündemde olduğunu vurgulayan Günay, 70 gündür 5 bakan hakkındaki fezlekelerin Meclis'e gönderilmediğini hatırlattı. İddia ve soruşturmaların millet ve onun Meclisinden gizlendiğinin altını çizdi.

    Günay, şöyle devam etti: "Bütün bu güvenlik ve adalet kurumlarını tarumar eden atamalar ve Anayasayı çiğnemek pahasına yapılan yasa düzenlemeleri, 17 Aralık'ta kamuoyunun bilgisine ulaşan soruşturmaların önünü kesmeyi amaçlayan girişimlerdir. Bu girişimler, hukuk devletine karşı 'örtülü bir darbe' niteliği taşıyor. 17 Aralık'tan sonra Türkiye, anayasaya ve özellikle anayasanın hukuk devleti ilkesine karşı iktidar eliyle yürütülen bir darbe süreci yaşıyoruz. Bu süreci hukuk içinde sona erdirmek için her kademede görev yapan emniyet ve adalet mensuplarına, hukukçulara ve en başta da Sayın Cumhurbaşkanına önemli ve ağır sorumluluklar düşüyor. Yolsuzlukların üzerine giden emniyet ve adalet mensuplarına daha önce asla görülmedik biçimde ve son iki ay içinde 'paralel devlet, devlet içinde çete' gibi dozu giderek artan haksız suçlamalar yapılıyor. Bu suçlamalara muhatap olan ve sürgünlere gönderilen emniyet ve adalet mensupları ve onların meslektaşları bilmelidir ki hak ve halk, haksızlık ve yolsuzlukları görmezden gelenlerin değil, görevini adalet ve doğrulukla yapanların yanında olacaktır."

    Cumhurbaşkanından bu vahim sürüklenişe seyirci kalmamasını isteyen Günay, tüm kamu görevlilerinin de kanunsuz emir ve uygulamalardan özenle kaçınması gerektiğini ifade etti. 28 Şubat sürecini hatırlatan Günay, "Kendisini toplumun ve hukukun üstünde görenlere, nasıl hukuk gerekli olduysa bugünkü hukuksuzlukların hesabının tutulduğunu ve kısa yakın zamanda bunun sorgulamasının yapılacağını da herkes bilmelidir. Devlet erki kullananlar için en emin yolun iktidara biat değil, millete doğrulukla hizmet olduğunu hiç kimse aklından çıkarmamalıdır. Zulümle gidilen yolun sonu karanlıktır." şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 01:20
YORUM EKLE