Alexa

Gürsel Tekin: Gençler, AKP’lilere damat olun!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, evlenecek gençlere seslenerek “Gençler, ivedilikle AKP’li belediye başkanları ya da AKP’li milletvekillerine damat olun.

Gürsel Tekin: Gençler, AKP’lilere damat olun!
 CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, evlenecek gençlere seslenerek “Gençler, ivedilikle AKP’li belediye başkanları ya da AKP’li milletvekillerine damat olun.

Enişte olun. Eniştelerin nasıl servet sahibi olduğunu hep beraber göreceğiz.” dedi. Yolsuzluklarla ilgili harita çıkardığını belirten Tekin, sadece İstanbul’da 100 milyar dolar talan olduğunu söyledi. Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili çıkışlarını da oylarının düşmesinden dolayı yaptığını kaydetti.

Partisinin Kemerburgaz Mahalle Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışını yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, basın toplantısında güncel konuları değerlendirdi. 

Toplantıya İstanbul haritasıyla gelen Tekin, “Türkiye’nin organize bir şekilde nasıl yolsuzlukla karşı karşıya kaldığını söylemlerin ötesinde bir harita haline getirdik. Burası İstanbul. Savcılar soruşturma açtığı için soruşturmanın nasıl yürüyebileceği konusunda da savcılara yardımcı olmak için bunu gösteriyorum. Bu planda, bir şehrin parsel parsel nasıl ve kimlere satıldığını, hangi planlarda neye dönüştürüldüğünün hepsi var. 1999’da Marmara depreminden dolayı rahmetli Ecevit döneminde, sadece İstanbul, Marmara değil Türkiye’nin yüzde 66’sının fay hatları üzerinde olduğu tespit edildi. Her an depremle karşı karşıya olan bir ülkeyiz. Bundan dolayı o dönemin iktidarı, kamuya ve millete ait. Yani Bülent Arınç’ın parsel parsel satıldı dediği arsaların tamamı vatandaşın hizmetine sunulacaktı. Deprem dönüşümü için kullanılacaktı. Burada kamuya ait kentsel dönüşüm için ayrılan Milli Emlak ve bakanlıkların yerinden bir tane bana gösterin. Nerede bunlar? Hepsinin sahipleri belli. Yüreği yeten biri varsa beni savcıya versin.” diye konuştu. 

‘SADECE İSTANBUL’DA 100 MİLYAR DOLAR TALAN VAR’

İstanbul’da 100 milyar dolarlık talan olduğunu söyleyen Tekin, şöyle devam etti: “Ankara’da en az bu kadar. Kayseri’de en az bu kadar. Konya’da en az bu kadar. İstanbul’un bir bölgesinde kamuya yani Milli Emlak’a, millete ait bir arsanın 100 dönüm arsa. Burayı geçmiş dönemde bakan Unakıtan döneminde bir yandaş AKP’li firmaya önce kiraya veriyorlar. 49 yıllığına kiralıyorsunuz. 6 ay sonra bu kiralanan yeri bakanlık satışa çıkarıyor. 49 yıllığına kiralanmış bir yeri hangi iş adamı alabilir? Kiraya verdiği adam burayı 2 milyon 800 bin dolara almış. Bu satış bittikten sonra 6 emsalle bu para 400 milyon dolar oldu. Bu sadece bir yer. Bu milletin yeriydi. Nerede AKP belediyesi varsa bu mevcut. Bunu kapatmanız mümkün değil. Alacaksınız bu planları kimlere ne verilmiş göreceksiniz.” 

‘HIRSIZLIKLARIN TAMAMI ORGANİZEDİR’

Yolsuzluklarla ilgili soruşturma başlatan savcıya seslenen Tekin, “Sakın ha bu araştırma ve soruşturmayı organize edilmiş adliyelerdeki bilirkişi müesseselerine bırakırsanız sonuç alamazsınız. Size adres veriyorum, Mimarlar Odası, Plancılar Odası, Çevre Şehircilik Mühendisleri Odası. Bu üç odada bütün bu bilgileri alabilirsiniz. Yol haritanızda size büyük faydası olur. Aksi taktirde bilirkişi müesseselerine, onlar bakanlıklara, bakanlıklar zaten hepsi iş ortakları. Hırsızlıklar asla tek başına olmaz. Sokak hırsızlığı, araba hırsızlığı bile 3 – 5 kişiyle olur. Bu hırsızlıkların tamamı organizedir. Türkiye’de organize hırsızlıkların nerelerde olduğunu biliyoruz. Bunları daha sonra açıklayacağız.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da seslenen Tekin, “Bütün bunlar olup biterken, bir ülkenin Başbakan’ı, kapatın diyor bunu. Neyi hırsızlığı, yolsuzluğu kapatacaksınız. Eğer bir ülkenin Başbakan’ı, onuru, haysiyeti, şerefi varsa kendi hükümet sözcüsü, talanı işaret ediyor ve ülkenin Başbakan’ı derhal bunu soruşturun demiyorsa, bu ülkedeki talanın tek mimarı da o Başbakan’ın kendisidir. Sayın Davutoğlu, siz hırsızlığın içinde olmayabilirsiniz ama hırsızlara göz yumuyorsanız hırsızın başı olarak sizi ilan ederiz.” ifadelerini kullandı. 

Gençlere seslenen Tekin, “Geç kalanlara yapacak bir şey yok. Gençlerin çoğu ivedilikle AKP’li belediye başkanları ya da AKP’li milletvekillerine damat olun. Enişte olun. Önümüzdeki günlerde eniştelerin nasıl servet sahibi olduğunu hep beraber göreceğiz.” dedi.

AK Parti’nin sloganlarını hatırlatan Tekin, “ ‘Bu sevda bitmez’. Evet bu kavga bitmez. Hırsızlığın kavgası bitmeyecek. Yine ‘Ak günler geliyor’ diyorlardı. Valla keşke ak olsanız. Yemin olsun alkışlayacağız. AK Parti şimdi yalan ve talan partisi oldu. Bu kadar yalanı nasıl bir araya getiriyorlar doğrusu şaşkınlıkla izliyoruz. Beşiktaş, cami, Bülent Arınç’a suikast yalanı. Reyhanlı’da 53 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hemen çıkıp sol örgüt yaptı dediler. Bunların yalanına yetişmek mümkün değil. Bütün bu parsellenmiş yerlerin hesabını sormak namus borcumuzdur.” şeklinde konuştu. 

‘KÜRT SORUNU ONLARCA İKTİDARI YEDİ BUNLARI DA YİYECEK’

Çözüm süreciyle ilgili soruları cevaplayan Tekin, “Eski Başbakan’ın bir deyimiyle başlayayım. ‘Çözüm sürecini bozanlar, önüne engel olanlar vatan hainidir’ demişti. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz baştan itibaren, elbette bu ülkede barış ve kardeşlik isteriz, çözüm isteriz, silahların susmasını isteriz. Ne yapacaksanız yapın bu vatandaşı rahatsız edebilecek boyutlara getirmeyin dedik. Şimdi bunlar diyorlar ya efendim bilgim yoktu falan. Buna katiyen inanmayın. Bunlar haşa Allah bir dese inanmayın. Bu hırsızlıkları bu talanı kapatacaksın Davutoğlu, sonra Allah’ın secdesine duracaksın, dua edeceksin. Kimseyi kandıramazsınız.” diye konuştu.

İktidar ve HDP’nin Dolmabahçe görüşmelerini hatırlatan Tekin, “Bu süreç, Dolmabahçe’den önce Dolmabahçe görüşmesi oldu. Bir taraf iktidar diğeri HDP. 2 gün sonra eski başbakanın önüne bir kamuoyu yoklaması geliyor. Her ikisinde de AKP’yi yüzde 40’ın altında görüyor. Eski başbakandan söz ediyorum. Cumhurbaşkanı var mı? Yeni başbakan da yok. Eskisinin yardımcısı mı yamağı mı ne olduğu belli değil. Ona da 4 il vermişler, Konya, Karaman, Aksaray bir de Osmaniye. Bu illerdeki milletvekillerini o gerisi de eski başbakan yazacak. AKP’nin oyları düşüşte olunca milliyetçi hassasiyeti olan vatandaşları nasıl kandırabilirim? Çıkıyorsun bu meseleyi konuşuyorsun. Sen var desen ne olur, yok desen ne olur? Bütün bu Kürt meselesi onlarca iktidarı yemiştir. Bu iktidarı da yiyecektir. Bu kadarını söylüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Mahalle temsilciliğinin de açılışını yapan Tekin, vatandaşlarla sohbet ederek fotoğraf çektirdi. 
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 15:26
YORUM EKLE

banner325