Alexa

"Halk Öcalan'ın Asılmasını İstiyor"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, İmralı'da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın asılması gerektiğini savundu.

 Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, İmralı'da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın asılması gerektiğini savundu.
Gürhan, BBP Foça İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gürhan, bugüne kadar TBMM'de gelmiş geçmiş bütün siyasi partilerin 12 Eylül 1980 sonrası yapılan anayasayı hep antidemokratik, askeri bir anayasa olarak değerlendirip herkesin mevcut anayasadan şikayet ettiğini, ancak hiçbir siyasi partinin de yan yana gelip "Bu antidemokratik anayasadan kurtulalım" diyerek bu yönde birleşemediğini anlattı.

Gürhan, konuyu hepsinin bir tarafa çektiğini belirterek şunları söyledi: "Hepsi istedikleri gibi algılıyor. Yaklaşık bir yıl önce bu anayasa çalışmaları başladığında biz bunun bir ortaoyunu, bir tiyatro oyunu gibi olduğunu, masada gelip görüşmeler yapılacağını, kimsenin masadan kalkmayacağını ifade etmiştik. Emin olun, bu hükümet tek başına anayasa yapmayacak. Hiç kimse anayasa yapmak için bir gayret içinde değil. Biz yine bu şikayet edilen anayasa ile yönetileceğiz. Yani antidemokratik bir anayasayla yönetileceğiz. Biz bunu kesinlikle reddediyoruz ve diyoruz ki MHP yapsın, onlara görev düşüyor. MHP'li arkadaşlarAKP'li arkadaşlarla birleşerek bir anayasa çıkartabilir. Ortamı germesinler. Milletin istekleri neyse, arzusu, gereği neyse o yerine getirilsin. Millet sivil demokratik bir anayasa istiyor. Buna Türk milletinin hakkı var. Artık geleceğimiz bir çok yönden riskler altında. Bu anayasanın bir an önce yapılması lazım.Türkiye'nin demokrasiyle yönetilmesinin gereği neyse onun yapılması lazım ve burada samimi olunması lazım. Siyasi partiler samimi değil. Yani anayasayla oynuyorlar, milletle oynuyorlar, onun için biz bu anayasanın yapılacağına inanmıyoruz".

DEVLETİN İMANI ADALETİDİR

Gürhan, Silivri'de görülen Ergenekon davasının duruşması öncesinde sanık yakınlarının duruşma salonuna alınmayacağının açıklanması üzerine, "Demokrasiye yakışan tutum değil" yönünde yapılan eleştirilere destek verdi. Türk mahkemelerinin herkese açık olduğunu anlatan BBP'li Gürhan, şunları söyledi: "Mahkemelerde kanunla belirlenmiş yönetim ve usul şekilleri var. Eğer mahkeme usulüne uygun bir şekilde kapalı bir yargılama yapacaksa buna uymak durumundayız. Devletin yargılama mahkemelerinin bir usulü var. Ahmet'e farklı usul, Mehmet'e farklı usul olmaz. Silivri'dekilere farklı bir usulle Erzurum'daki mahkumlara farklı bir yargılama olmaz, yargı tektir. Devletin imanı adaletidir. Onun için devlet o adaleti imanı gibi kullanmak zorundadır. Bugüne kadar nasıl geldiyse o şekilde A şahsına da B şahsına da yapılan muamele eşit olmalıdır. Zaten isteyen herkes anayasal bir hakkı olarak duruşmalara katılabilir."

ÖCALAN'IN ASILMASI İSTENİYOR

BBP Genel Başkan Yardımcısı Gürhan, hükümetin yürüttüğü çözüm sürecini eleştirerek, İmralı'da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın asılması gerektiğini savundu. Büyük Birlik Partisi'nin bu yöndeki yaklaşımlara karşı olduğunu vurgulayan Gürhan, Büyük Birlik Partisi'nin vatanın milletin çıkarlarını her şeyden önde tuttuğunu ve yaklaşık bir yıl önce terör konularında Başbakan'a, Cumhurbaşkanı ile Genel Kurmay Başkanı'na sorunları çözümleyici birçok çalışma raporu sunduklarını hatırlattı. Milletin yanında olduklarını belirten BBP'li Gürhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Millete rağmen iş yapmayız dedik. Ülkemiz genelinde 29 ilde idam cezasının geriye getirilmesi ve Meclis'te yer alan; vatan sınırlarını bölmeye çalışan, bayrağa saldıran milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için referandum gerçekleştirdik. Sandıktan yüzde 98 oranında evet oyu çıktı. Halk; 'Öcalan asılsın' yanıtını verdi. Ama mevcut hükümet millete rağmen dokunulmazlıkların kaldırılmasını rafa kaldırdı. Öcalan'a idam cezası gündeme gelmişti ama şimdi gündem dışına çıktı ve Abdullah Öcalan'a af söz konusu oldu. Açılım politikası adıyla janjanlı paketlerin altında, millet olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir süreç başlattılar."

"Biz bu çapulcuların devletin muhatabı olmasını istemiyoruz" diyen Gürhan, sözlerine şöyle devam etti: "Siz çapulcuları muhatap alırsanız onlara bir statü kazandırmış oluyorsunuz. Buna 'merdiven teorisi' diyelim. Teoriye göre basamakları yavaş yavaş çıkarsınız. Bunlar bize basamakları yavaş yavaş çıkarttırıyorlar, bunun sonucu Türkiye'ye hiç de hoş şeyler getirmeyecek, tam aksine milleti ve şehit ailelerini daha da üzecek sonuçlar getirecektir.Sen bir çapulcuyu nasıl muhatap alırsın? Sen bunları terörist olarak göreceksin ve devletin teröriste yaklaşımı nasılsa o yaklaşımı gösterteceksin. Yoksa bunları muhatap alırsanız yarın bir gün siyasallaştırırsınız".

DARBEYİ KABUL ETMİYORUZ

Son dönemde Mısır'da yaşanan gelişmelere değinen Gürhan, şunları kaydetti: "Mısır'da bir darbe yapılmıştır ama bu darbeyi yapanlara, yaptırtanlara da bakmak gerekir. Bu sac ayağının içinde kimler var? Darbeyi yaptıranlar İsrail, İngiltere ve Amerika. Bunlar bu darbeyi planlamış ve yaptırtmışlardır. Zamanında Muhsin Yazıcıoğlu, 'Namlusunu millete uzatan tankların üstündeki askerlere selam durmam' demişti. Biz darbelerin her nerede olursa olsun tam karşısında duran bir partiyiz. Mısır olayları aynı zamanda dışarıdan tezgahlanan bir darbedir, yani millet iradesinin üzerinde bir darbedir, biz böyle görüyoruz. Tabi bunun birkaç boyutu var; bölgede İsrail'i daha güçlü yapma ve İsrail'e partner devlet oluşturma çabaları var. Millet iradesi ve milletle bir hareket eden iktidar olgusu işlerine gelmediği için bu darbeyi, bu planı yaptılar ve bu oyunu sahneye koyup oynadılar. Biz, millet iradesi adına Mısır'da bir an önce gereğinin yerine gelmesini istiyoruz ve bu darbeyi kesinlikle kabul etmiyoruz".

FAİZ LOBİSİ VAR AMA

BBP'li Gürhan, "Türkiye'de gerçekten bir faiz lobisi var mı?" sorusuna şöyle karşılık verdi: "Lobiler var ama siz bu lobileri baş aşağı eğmesini bileceksiniz. Örneğin Büyük Birlik Partisi Avrupa Birliği'ne karşı. Siz, işine geldiği zamanAvrupa Birliği'ne karşı olursanız, işinize geldiğinde batıcı olursanız bu iş olmaz.Muhsin Yazıcıoğlu şunu söylerdi, 'İnsana yaslanma, insan ölür; ağaca yaslanma, ağaç çürür. Yaslanacaksan Hak'ka yaslan.' Büyük Birlik Partisi sadece Hakk'a yaslanıyor. Bizim hiçbir yerde verilecek hesabımız yok. Bu lobilere diz çöktürtmesini biliriz. Siz, Gezi Parkı olayları başladığında bu lobileri biliyorsanız baştan çözseydiniz, onlara diz çöktürtseydiniz. Buradan şunu söylüyorum; Siz lobilere boyun eğecekseniz, her bahaneyi lobilerde bulacaksanız, bu hükümeti bırakıp gidin. Büyük Birlik Partisi de gelsin lobilerle hesabını görsün. Siz hükümet olarak lobileri çözeceksiniz, onları hareketsiz hale getirecek olan sizsiniz. Ben şimdi kalkayım, 'o Ermeni lobisi, bu faiz lobisi' diye söylemlerde bulunayım. Benim böyle bir mazeretim olabilir mi? Benim görevim o lobileri bertaraf etmektir. Bu lobiler ülkemiz insanlarını iki kat borçlandırmadı mı? Dolar fırladı gitti, vatandaşın bir milyar olan borcu bir gün sonra değişti, iki milyar oldu. Türkiye'de ithalat-ihracat işlemleri hep Euro ve Dolara bağlı. Bu milletin borçlarını birden bire bu kadar büyüttünüz, yazık değil mi bu insanlara? Siz bunların önlemini baştan alacaktınız. Ne demek faiz lobisi. Faiz lobisi kim? Büyük Birlik Partisi gelsin de o zaman görelim lobiler hareket edebiliyor mu? Ettirmeyiz! Biz, lobilerin faaliyetlerine Türkiye'de bir son veririz, çünkü biz Avrupa Birlikçi değiliz"
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2013, 16:01
YORUM EKLE