Yandex Metrika

HDP heyetinden Öcalan ve Kandil açıklaması

HDP heyeti, çözüm süreci adı altında Öcalan’ın hazırladığı Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağı ile ilgili Kandil’de KCK yöneticileri ile yaptığı görüşmeye ilişkin yazılı bilgilendirme yaptı.

HDP heyetinden Öcalan ve Kandil açıklaması
10 Aralık 2014 Çarşamba 19:56

HDP heyeti, çözüm süreci adı altında Öcalan’ın hazırladığı Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağı ile ilgili Kandil’de KCK yöneticileri ile yaptığı görüşmeye ilişkin yazılı bilgilendirme yaptı.

Öcalan’ın hazırladığı taslağın kendilerine 29 Kasım günü İmralı’da yapılan görüşmede Öcalan tarafından iletildiği belirtilerek, aynı toplantıda; Öcalan’ın Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağı'yla ilgili devlet, hükümet ve KCK yetkilileriyle hızlı bir görüşme trafiğinin yapılması, alınan cevaplarla tekrar İmralı Adası’na gelinmesi doğrultusunda görüşlerini aktardığı ifade edildi.

Bu kapsamda HDP heyetinin, geçen süre içerisinde iki kez devlet ve hükümet yetkilileriyle bir araya geldiği, görüşmelerde devlet ve hükümet nezdinde henüz istişarelerin devam ettiği, netleşmiş cevapların bu istişarelerden sonra verileceği izlenimi edindiklerine işaret eden açıklamada, bu kapsamda, 9 Aralık 2014 tarihinde Kandil’de KCK yetkilileriyle bir araya geldikleri ve 6 saat süren bir toplantı gerçekleştirildiği aktarıldı.

“KCK YETKİLİLERİ, TASLAĞI TAM BİR KARAR BİRLİĞİ İLE KABUL ETTİ”

Söz konusu toplantıya KCK yetkililerinin, bugüne kadar yapılan tüm toplantılardan daha geniş bir bileşenle katıldığına işaret eden HDP heyetinin yazılı açıklaması şöyle devam etti: “KCK’nin tüm karar mercilerinin temsiliyetini sağlamıştır. Toplantıda KCK yetkilileri, Sayın Öcalan’ın hazırladığı Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağını tüm yapı ve birimlerinde ayrıntılı toplantılarla değerlendirdiklerini, örgüt olarak bu toplantılarla tarihi bazı sonuçlara vardıklarını ifade etmişlerdir.

KCK yetkilileri, Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağının tam bir karar birliği ile kabul edildiğini, bu taslak doğrultusunda nihai çözüme gitmek için örgüt olarak tüm görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etmişlerdir. Bu taslağı sadece Kürt sorununun çözümü için değil, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratik geleceği açısından da biran önce hayata geçmesi gereken bir manifesto olarak değrerlendirdiklerini belirtmişlerdir. Kendileri tarafından kabul edilen bu taslağın Türkiye Devleti ve AKP Hükümeti tarafından da kabul edilmesini istediklerini, Devlet ve Hükümet yetkililerinin netleşmeyen cevaplarının da biran önce netleştirilerek halklarımıza ve kamuoyuna deklare edilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir.”

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BİRAN ÖNCE PRATİKLEŞMESİ GEREKİYOR”

Açıklama şu cümlelerle sürdü: “Süreçte bugüne kadar AKP Hükümeti’nin ortaya koyduğu oyalama, zaman kazanma ve seçime dönük bazı hesapların bir tarafa bırakılması gerektiği, halklarımızın ve bölgemizin demokratik geleceği ve kalıcı barışı için taslakta belirtilen çözüm önerilerinin biran önce pratikleşmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu anlamda, süreçte anlamlı derin müzakerelere biran önce geçilmesi, demokratik çözüm için tek bir günün, hatta tek bir saatin boşa geçirilmemesi gerektiği heyetimize aktarılmıştır. Demokratik Müzakere ve Çözüm Taslağının bu hassasiyetlerin de göz önünde bulundurularak hazırlandığını, kapsamlı, teorik çözüm önerilerinin yanında taraflar için makul bir takvimlendirmenin de bu anlamda taslağın içeriğinde detaylandırıldığını KCK yetkilileri belirtmişlerdir. KCK olarak bu öneri ve takvimlendirmeyi anlamlı müzakerelere geçişle birlikte hayata geçirmeye hazır olduklarını, hareket olarak Sayın Öcalan’ın belirttiği öneri ve takvimlendirmeyi esas aldıklarını belirtmişlerdir. KCK’nin tüm bu konularla ilgili ayrıntılı bir açıklamayı yapacağı, halklarımıza ve kamuoyuna karşı yapılacak açıklamayla bu detaylı görüşlerin aktarılacağı ifade edilmiştir. KCK’nin yapacağı açıklamaların, taahhüt ettiği tutumların süreci takip etmek üzere bir İzleme Heyetinin denetimine açık olacağı, bu konuda Devletin de Hükümetin de aynı sorumlulukla bağımsız tarafsız bir denetlemeye açık olması gerektiği, bunun için de bir İzleme Heyetinin biran önce çalışmaya başlaması gerektiği ifade edilmiştir.“

“GÜVENLİK YASA TASARISI KAYGILARI ARTIRDI”

AK Parti’nin devreye koyduğu gözaltı ve tutuklama furyasının KCK operasyonlarını bile aşan bir düzeye vardığı, son örneğinin Yüksekova’da yaşandığı, sokak ortası infazların ise pervasız bir şekilde uygulandığının belirtildiğini dile getiren açıklamada, “Meclis’te yasalaşmayı bekleyen ‘güvenlik yasası’ tasarılarının da bu anlamda kaygıları arttırdığı, sınır boyları başta olmak üzere tüm bölgede güvenlik barajları, HES, karakol, kalekol yapımlarının mevsim koşullarına rağmen devam ettiği belirtilmiştir. Çatışmasızlık ihlali anlamına gelen bu uygulamalardan vazgeçilmesi, kalıcı barışa gidecek politikaların geliştirilmesinin sürece ve “tahkim edilmiş bir çatışmasızlığa” katkı sağlayacağı KCK yetkilileri tarafından belirtilmiştir.” denildi.

KOBANİ’DE YAŞANANLAR

Toplantıda Rojava başta olmak üzere Kürdistan ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ayrıntılı bir şekilde tartışıldığı kaydedildi. Kürt halkının her alanda önemli kazanımları pekiştirdiği, dönemsel gelişmelerin yaşandığı tespiti KCK yetkilileri tarafından yapıldığı belirtilerek, “Kobane’de YPG, YPJ öncülüğündeki direnişin sonuç almaya yakın olduğu, tüm halklardan Kobane direnişine desteğin artarak devam ettiği bilgisi paylaşılmıştır. Ulusal Kongreyle ilgili çalışmaların devam ettiği, tüm Kürt parti ve örgütleriyle bu temelde görüşmelerin artarak sürdürüldüğü belirtilmiştir. KCK yetkilileri, bu bağlamda tüm Kürt halkının Türkiye ve Ortadoğu halklarının tarihsel gelişmelerin eşiğinde olduğunu, halklarımızın duyarlı tutumlarıyla kaotik süreçlerden özgür demokratik geleceğe geçişin mümkün olduğunu belirtmişlerdir.“ görüşü belirtildi. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.