Alexa

Humus İçin Ne yapmalıyız ?

Bilindiği gibi Suriye çok zor günlerden geçmektedir. Özellikle Suriye’de yaşayan Türkmen soydaşlarımız ciddi bir şekilde perişan haldeler.

Humus İçin Ne yapmalıyız ?

Bilindiği gibi Suriye çok zor günlerden geçmektedir. Özellikle Suriye’de yaşayan Türkmen soydaşlarımız ciddi bir şekilde perişan haldeler. Geçen yazımda ‘’Sahipsiz Suriye Türkmenleri’’ , Suriye’de Türkmenlerin yeri ve yerleşim bölgelerini tespit ettik. Bunun yanında oradaki soydaşlarımızın ne şartlar altında yaşadıklarını da az çok anlattık. Bu yazıda ise kardeşlerimiz için ne yapmalıyız konusu doğrultusunda önce eksiklikleri ve ihtiyaçları tespit ettikten sonra o eksiklik ve ihtiyaçları gidermek için hep birlikte neler yapabileceğimizi tartışacağız.
 
Önce halkımıza Suriye’deki Türkmenlerin varlığını anlatmalıyız. Türkiye’de bütün kitle iletişim organlarına mesaj vermeliyiz ve bu konuyu gündeme getirmeliyiz.Halkımız Suriye’de yaşan soydaşlarımızın halini bilmeli, bu doğrultuda bütün sosyal paylaşım sitelerinde Suriye Türkmenlerini dile getirmeliyiz. Halkımızın bütün kesimlerini bu konuda aktif düşünmeye davet etmeliyiz. Konferanslar ve gösterilerle tepkimizi ortaya koymalıyız.Yardım kampanyaları düzenlemeliyiz.Çünkü oradaki insanlarımızın su,elektirik ve gıda malzemeleri ciddi bir şekilde tükenmek üzere bunu dikkate almalıyız. Daha sonra halkı temsil eden siyasetçilerimize bu tepkileri ve mesajları iletmeliyiz. Devlet olarak Suriye’de yaşayan Türkmen kardeşlerimiz için siyasi ve gayrı siyasi çözümler ne ise bir an önce ortaya koyması için kamuoyu baskısı oluşturmalıyız. Suriye Türkmenlerinin kimliklerinin ve varlıklarının korunma garantisini sağlamalıyız.

 
Orada Türkmen kardeşlerimiz var demeliyiz onlara yapılacak olan her türlü yardımları ne olursa olsun onlara ulaştırmalıyız. Suriye’de son günlerde yaşanan siyasi gelişmeler çerçevesinde özellikle Kuzey Suriye konusunda orada yaşayan Türkmenin varlığını değerlendirmeliyiz ve o konuda Türkmenleri bir denge haline getirmeliyiz.Onları hem siyasi hem gayrı siyasi yollarla bir güç haline getirmeliyiz.Hem yurt içi hem yurt dışı onların sesi olmalıyız.

Suriye Türkmenleri konusunda bizler halk olarak birleşmeliyiz sessiz kalmayıp onlara sahip çıkmalıyız.Unutmamalıyız ki bizim için Antep ne ise Telafer ne ise Tebriz ne ise Halep ve Humus da odur! Özellikle Telafer, Telafer ve Telafer bizim için bir siyasi dengedir.Çünkü şuandaki Irak’ta bulunan Kuzey Irak Bölgesi ve Suriye’de bulunan Kuzey Suriye Bölgesi üzerinde kurulması düşünülen Kürt bölgesi için Telafer büyük bir engeldir. Tamamen Türklerden oluşan Telafer’de yiğitlik ve cesaretle Türklüklerini yaşayan sayıları 400 binden fazla olan Oğuz Türkleri geçilmez bir kaledir.O kalenin bekası için yine Türkiye olarak garanti altına alınmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2012, 04:30
YORUM EKLE