Yandex Metrika

"IŞİD'e karşı savaşan Peşmergelere eğitim desteğimiz var"

Başbakan Ahmet Davutoğlu Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerine Türkiye'nin eğitim verdiğini söyledi.

26 Aralık 2014 Cuma 00:54

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerine Türkiye'nin eğitim verdiğini söyledi.

Davutoğlu, "Kuzey Irak'ta DEAŞ'a karşı savaşan Peşmerge güçlerine verdiğimiz bazı askeri eğitim faaliyetleri var, destekleri var. Son Bağdat ziyaretimden sonra Erbil'e gittiğimde bu konularda orada da görüşmeler yaptık." dedi. Irak merkezi hükümetine de bu konularda verilebilecek destek hususunda her türlü fikre açık olduklarını belirten Davutoğlu, "Oturup birlikte bunları değerlendirir gerekli desteği, eğit donat ve diğer alanlarda yapılabilecek destek konusunda da Iraklı güvenlik yetkilileri, birimleri ile görüşmeler sürüyor. Bu konularda her türlü yardıma hazırız." diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ile Başbakanlık Merkez Bina'da bir araya geldi. Başbakanlık önünde gerçekleştirilen resmi karşılama töreninin ardından Ebadi ve Davutoğlu, ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi. İki başbakan ardından ortak basın toplantısında konuştu. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan başbakanlara, Türkiye’nin Irak’a IŞİD’le mücadele konusunda verdiği destek soruldu.

Başbakan Davutoğlu, ilk olarak iki ülke arasında teröre karşı mücadele konusunda zaten işleyen mekanizmalar olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Son dönemdeki gelişmeler sonrasında bu konu daha da genişleyecek. Zaten bu çerçevede Irak’ta yaptığımız, askeri eğitim manasında destek çalışmalarımız oldu. Ben de son ziyaretimde o bölgelere de gittim. Bugün Savunma Bakanlarımız görüşmeler yaptılar. Bu konularda verilebilecek destek hususunda da Irak tarafıyla daha kapsamlı başka neler yapılabilecekse destek vermek konusunda eğitim ve diğer alanlarda hazırız. Bu çerçevede prensipte ortak bir yaklaşımımız var. Savunma bakanlarımız ve ilgili güvenlik birimlerimiz daha detaylı bir çalışmayı yürütecekler.” dedi.

Iraklı bir gazeteci ise Türkiye’nin Irak'a terörle mücadele konusunda sunulan desteğin türünün ne olduğunu, özellikle yabancı askerlerin önlenmesi konusunda ne tür destekler verildiğini sordu. Bu soru üzerine konuşan Davutoğlu, “Bu konuda zaten Kuzey Irak'ta yine DEAŞ'a karşı savaşan Peşmerge güçlerine verdiğimiz bazı askeri eğitim faaliyetleri var, destekleri var. Son Bağdat ziyaretimden sonra Erbil'e gittiğimde bu konularda orada da görüşmeler yaptık. Bu çerçevede DEAŞ'ın Musul'a saldırması sonrasında da çalışmalarımız desteklerimiz sürdü. Bağdat ziyaretinde de vurguladık ve bugün Savunma Bakanları'mız bu çerçevede bir araya geldiler. Irak merkezi hükümetine de bu konularda verilebilecek destek hususunda her türlü fikre açığız. Oturup birlikte bunları değerlendirir gerekli desteği, eğit donat ve diğer alanlarda yapılabilecek destek konusunda da Iraklı güvenlik yetkilileri, birimleri ile görüşmeler sürüyor. Bu konularda her türlü yardıma hazırız. Yabancı savaşçılar konusunda ise gerek Irak'ta gerek Suriye'de hiçbir yabancı savaşçının olmaması. Ama gerçek anlamda hiçbir yabancı savaşçının ne Suriye rejimi safında savaşan yabancı savaşçılar ne de DEAŞ gibi dışarıdan gelerek, orada hakimiyet kurmaya çalışan terörist örgütler safında savaşan yabancı savaşçılara Suriye kapatılmalı. Suriye Suriye halkına aittir. Irak Irak halkına aittir. Bütün kaynaklarıyla bütün siyasetiyle her iki ülkenin halkı dışında hiçbir yabancı güç bu ülkelerde olmamalıdır. Nihai noktada hepimiz bu ülkelerin toprak bütünlüğüne ve bu ülke halklarının kendi geleceğini tayin etmeleri konusunda mutlak egemenliğe sahip olduğu konusunda müttefikiz. Bu çerçevede Türkiye yabancı savaşçılar konusunda ilkesel bir tutuma sahiptir. Ve her türlü işbirliğine de hazırdır.” diye konuştu.

Irak Başbakanı Haydar El Ebadi ise bu soruyu şöyle cevapladı: “Kesinlikle IŞİD sadece Irak'ın ve Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmemektedir, bütün bölgenin güvenliğini tehdit etmektedir. Dolayısıyla bu konuda işbirliği yapmamız gerekmektedir. Türkiye'den bu beklenti içerisindeyiz. Sayın Başbakan da bu yardımı sunacaklarını söylediler. Gerek askeri istihbari eğitim konusunda silah konusunda bile bu konuşmalar geçti. Gerçekten bu konuyla ilgiliyseler Türkiye'deki kardeşlerimiz desteğe hazır olduklarını ifade ettiler. Güçlerimizi seferber ederek, bu konuda bütün komşu ülkelerin desteği ile bu örgütü bertaraf edebiliriz. Teşekkür ediyoruz bu konuda Türkiye’ye. IŞİD desteği veya yabancı ülkelerin veya IŞİD'in geçişinin kolaylaştırılması konusu zaten söz onusu değildir. Uluslararası kanunlar çerçevesinde de bunlar bulunmamaktadır. Türkiye buna izin vermemektedir savaşçıların sınırdan geçmesine izin vermemektedir. Ancak bazı bu savaşta kimlikleri belirsiz veya tanımamaktadırlar. Bu şekilde geçebilmektedir. Bu nedenle de bu konuda istihbari yönden güvenlik yönünden daha çok işbirliğine ihtiyaç duyuyoruz. Ne Türkiye'deki kardeşlerimiz ne de Irak tarafından kabul edilir değildir. Asla kabul etmeyiz sınırlarımızdan bu gibi savaşçıların geçmesini. Aynı zamanda oluşumlar, Irak tek bir halkı içerisindeki oluşumlar etnik mezhep yönünden herhangi bir çatışmaya biz karşıyız. Suriye’de keza bu tür çatışmalara biz karşıyız. Her ülkede etnik gruplar var, azınlıklar var, mezhepler var. Bu konuda işbirliği yapmamız gerekiyor. İstihbari yönden ve güvenlik yönünden de global çerçevede işbirliği yapmamız gerekiyor ki bu gibi oluşumları deşifre etmemiz gerekiyor. Uluslararası yönde binlerce kişi angaje edilmektedir. Dolayısıyla bu konuda bu ülkelerle işbirliği yapmamız gerekiyor ki bunları deşifre etmek için. Komşu ülkelerde Türkiye'de de bu konu ile işbirliği yapıyoruz ve yapmaya hazırız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.