Alexa

İstanbul'un geleceğiyle oynuyorlar

Milliyetçi Hareket Partisiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Rasim Acar, medya kuruluşlarının gece muhabirleriyle sohbet toplantısı düzenledi.

İstanbul'un geleceğiyle oynuyorlar
Milliyetçi Hareket Partisiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Rasim Acar, medya kuruluşlarının gece muhabirleriyle sohbet toplantısı düzenledi.

Bayrampaşa'daki bir otelde yapılan toplantıda, yerel seçimler ve ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunan Acar, İstanbul'un trafik ve su sıkıntısından önce afet planı eksikliği olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Marmara bölgesi, kuzey ve güney fay hattı içerisinde, Türkiye nüfusunun yüzde 34'ünü barındırıyor ve Türkiye ekonomisinin yüzde 40'ını oluşturuyor. Olası bir deprem, sadece İstanbul, sadece Marmara bölgesi için değil aynı zamanda Türkiye kıta sahası içerisinde çok ciddi bir yıkım olur. İstanbul maalesef 1999 yılında yaşamış olduğu yıkım sonrasında olası bir afete, bir depreme karşı hala hazırlıklı ve dayanıklı değil. Bunun bir öncelik olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda da göreve geldiğimiz ilk gün afet master plan çalışmasını başlatacağız." 

Kuraklık tehdidi

İstanbul'daki su sıkıntısına da değinen Acar, "Nüfusun ve trafikteki araç sayısının her gün arttığı İstanbul'da, maalesef şehirdeki ortak kullanım alanları aynı oranda artmıyor. Orman alanları ve içme suyu havzaları da her geçen gün azalıyor. Şu an İstanbul'un 40 günlük bir su rezervi var. Bu her geçen gün azalıyor. Kuraklık tehdidi ile karşı karşıyayız. Sırf seçim yatırımı yapmak için tasarruf tedbirleri uygulanmıyor. Halk bu konuda uyarılmıyor. İstanbulumuz'un ve insanlarımızın geleceği ile oynanıyor" şekilnde konuştu. Diğer adaylar hakkında da açıklamalar yapan Acar, şunları kaydetti:

Bizlere müsaade etsin

"Kadir Topbaş'ın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın zoruyla aday edildiğini düşünüyorum. Kadir Topbaş alınmasın, büyüğümüzdür, kendisine çok saygı duyarım ama maalesef İstanbul'u, Ankara'nın talimatıyla yönetiyor. Bizlere müsaade etsin artık. Buradan Topbaş ve Mustafa Sarıgül'e sesleniyorum. İstanbul'a ne vereceklerse görev yaptıkları dönemde verdiler. Bundan sonra daha fazla verebilecekleri bir şey olacağını düşünmüyorum. Bıraksınlar ben yöneteyim, biz yönetelim, hep birlikte. Buradan söz veriyorum; Topbaş'ın da Sarıgül'ün de tecrübelerinden istifade edeceğim." 
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2014, 23:44
YORUM EKLE