Yandex Metrika

Kadınlara "sozde" eşit hakları

Birleşmiş Milletler Örgütü, 1977'de, 8 Mart tarihini, "Dünya Kadınlar Günü"olarak kutlamasına karar vermiştir. Kadınlara "sozde" eşit haklar verilmesinin, sadece kadınları değil,dünya barışını da güçlendireceği ifade edilir.

Kadınlara "sozde" eşit hakları
10 Mart 2016 Perşembe 16:19

Bu kararın üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen bugün BM'nin açıkladığı verilere göre; kadına yönelik şiddetin her kıtada, ülkede, kültürde kontrolsüz bir şekilde artarak devam ettiği görülmektedir. 

Okuma yazma bilmeyen 800 milyon yetişkinin üçte ikisi kadın olup, her yıl 65 milyon kız çocuğu çeşitli nedenlerden dolayı okula gidememektedir... 

Kronik açlık çeken 1 milyar insanın yüzde 60'ı kadındır. Günde 800 kadının hamilelik ya da önlenebilir sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilmektedir. 

Bunun yanı sıra, savaşlardan dolayı mülteci olarak ülkesinden ayrılmak zorunda kalan kadın sayısı 25 milyondur. 

Uluslararası AF Örgütünün raporunda; kadına yönelik şiddetin dehşet verici oranda arttığı ifade edilirken, her üç kadından biri olmak üzere, yaklaşık 1milyar kadın, sürekli şiddete maruz kalmaktadır.Kadın, şiddetle her ortamda; evde, sokakta ve savaşta karşı karşıya gelmektedir.

Dün; Irak'da Ebu Gureyp'te bugün Kuzey Afrika'da, Mymmar'da, Arakan'da, Doğu Türkistan'da, Ortadogu' da, Filistin'de sınırımızın hemen yanı başında, savaş içindeki kadınların uğradığı şiddet, işkence, tecavuzler göz ardı edilmektedir. 

İnsanın yaratılışta ilk mürebbiyesi, dolayısıyla nesli yetiştirme, topluma yön verme mesuliyeti olan kadına, 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak hediye etme lütfunda bulunan sistem, kaybedilen ve reddedilen değerlerin oluşturduğu boşluğu kendisinin kontrol edeceği olaylar ve günler icat ederek doldurmaktadır..

Sosyal eşitlik ve adalet için bir eylem olarak başlayan bu kutlama, geçen onca zamana rağmen kadının yaşamında bir iyileşme sağlayamamıştır. Her sene kuru gürültü ile sadece bir günlük kutlamanın kimseye faydası yoktur, bundan maddi kazanç sağlayan kesimlerin dışında!.. 
Kadınlar ise sadece istismar edilmekle kalmayıp, bir insan olarak yapabilecekleri asıl hizmetlerden de yoksun bırakılmaktadırlar... 

Saadet Partisi Kadın Kolları olarak; 8 Mart Dünya Kadınlar Günün'de, bu günlük faaliyetlerle, etkili sunumlar yapıp bunu topluma elma şekeri olarak gösteren, ancak milyonlarca kadının uğradığı zulüm ve cinayetlere sessiz kalan, gözlerini kapayan, bu hususta hiç bir şey yapmayan Birleşmiş Milletlerin bu ikiyüzlülüğünü kınıyoruz... 

Bu düşüncelerle; 

Kadının ve insanlığın ancak, hak ve adalet merkezli YENİ BİR DÜNYA düzeninde; gerçek huzuru, mutluluğu ve saygıyı bulacağı inancındayız... 
Saygılarımızla..İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.