Alexa
banner314

Karaaslan, Depreme Karşı Daha Hazırlıklıyız

Ak Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 17 Ağustos Marmara depreminin 18. yılı dolayısıyla, Deprem Çalıştayı’na katılmak için Kocaeli’ne gitti.

Karaaslan, Depreme Karşı Daha Hazırlıklıyız
banner327

Ak Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan 17 Ağustos Marmara depreminin 18. yılı anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Deprem Çalıştayı’na katıldı. 

Başbakan Binali Yıldırım ve Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Kocaeli’ne giden Karaaslan, 4. Uluslararası Deprem Çalıştayı’na katıldı. Deprem Çalıştayında; Japonya, Yunanistan, Romanya gibi ülkelerden ve ülkemizin sayılı üniversitelerinden gelen akademisyenler önemli bilgiler sundu. Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan Deprem Çalıştayı’nın ardından Kocaeli’de gerçekleştirilen; Gölcük Denizevler Temel Atma Töreni ve 17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Programlarına katıldı.

“DOĞAL  AFETLERE KARŞI HER ANLAMDA DAHA HAZIRLIKLIYIZ”

Karaaslan burada yaptığı açıklamada; “17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen deprem felaketi milletimizin yaşadığı en acı olaylardan biri olarak tarihimizdeki yerini almıştır. Fakat 17 Ağustos aynı zamanda,  yaşadığımız felaket sonrası, yıkılan umutları yeniden canlandırmak, vatandaşlarımıza güven duygusunu yeniden kazandırmak ve depremle yaşamayı öğrenmemiz açısından, bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan bir tarih olarak hafızamızda yer almaktadır. %42’si deprem riski altında olan ülkemizde her zaman depremi ve depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bugün hep birlikte gerçekleştirdiğimiz Deprem Çalıştayı bugüne dek yaşanan acıları hatırlatırken aynı acılara yeniden maruz kalınmaması ve tedbirin asla elden bırakılmaması yönünde bizlere katkı sunacaktır. Bugün afetlere karşı her anlamda daha hazırlıklıyız. Hükümetimiz tarafından afetle ilgili görev yapan kuruluşların yetki ve sorumluluklarını bir elde toplanarak; Başbakanlığa bağlı AFAD kuruldu.  2023 Deprem stratejisi ve eylem planı hazırlandı. Yalnızca 19 ilde uygulanan yapı denetim sistemi 81 ilde uygulanmaya başlandı. Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız kapsamında; 81 ilde toplam 1 milyon 76 bin birimin dönüşümü şu anda başladı, devam ediyor. 2023 yılına kadar bu sayının 4 milyona, 2030 yılında ise 7 milyona çıkması bekleniyor. Hükümetimizin ve Bakanlığımızın gerçekleştirdiği Kentsel Dönüşüm Projeleri ile şehirlerimiz yalnızca dönüşmekle kazanmıyor, aynı zamanda bir kimlik kazanıyor ve depreme dayanıklı hale geliyor. Afet yönetimi konusunda yaptığımız çalışmalarla yeniden yapılandık, daha etkin ve gelişmiş sistemler oluşturduk. Var olan kaynak ve kabiliyetlerimizi, tüm bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarını etkin koordine ederek, ülkemizin ortak gücüne dönüştürdük ve dönüştürmeye devam ediyoruz. Bu vesile ile 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Cenab-ı Allah acıyla zihinlerimize kazınan bu günün tekrarını bizlere yaşatmasın.” İfadelerine yer verdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 11:58
YORUM EKLE

banner307

banner325