Alexa

Kılıçdaroğlu'ndan Saadet Partisine Ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Saadet Partisini ziyaret etti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşen Kılıçdaroğlu, "Bu sadece bir nezaket ziyaretidir" açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan Saadet Partisine Ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinde 'ortak aday'ın gündeme gelip gelmedi sorusuna "Sadece bir nezaket ziyaretidir. Ama Türkiye'nin geleceği konusundaki karşılıklı endişelerimizi paylaştık."dedi. 

Kılıçdaroğlu'nu parti genel merkezi kapısında Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu karşıladı. 

Kılıçdaroğlu'nun referandumda ‘hayır’ bloğunda yer alan kesimlerle bağları canlı tutma hedefi doğrultusunda ilk ziyaretini Saadet Partisi'ne yaptığı belirtildi. Saadet Partisi'ni ziyarete CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da katıldı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu basın mensuplarına ortak açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada; "Türkiye'yi, Ortadoğu'yu, dünyayı görüştük. Düşüncelerimizi paylaştık. Şu konu çok önemli; bu memleketin huzura ihtiyacı var. Birlikte yaşamaya ihtiyacımız var. Kavgasız bir Türkiye istiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz ama huzur içinde yaşamak istiyoruz. Siyasi anlayışımızı bunu üzerine kurarsak, demokratik parlamenter sistemi bu çerçevede güçlendirirsek Türkiye büyük ölçüde huzura kavuşacaktır. İnsanlar düşüncelerini özgürce ifade edebilmeliler, özgürce yazabilmeli, konuşabilmeliler. Bu konuda büyük bir görüş birliğimiz var. Pek çok konuda görüşlerinizi birbirimize karşılıklı olarak birbirimize ifade ettik. Bundan sonraki süreçte de umarım karşılıklı görüş alışverişi devam etmiş olur" dedi.

Ortak adaylık konusunda sorulara da cevap veren Kılıçdaroğlu, "Bu konular hiç konuşulmadı. Sadece bir nezaket ziyaretidir. Ama Türkiye'nin geleceği konusundaki karşılıklı endişelerimizi paylaştık. Düşüncelerimizi birbirimize ifade ettik. Sayın Genel Başkan bir şeyden söz etti. O çok önemlidir, adalet. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Adalet vurgusu çok önemlidir. Hepimiz için adalet kavramı önemlidir ve geçerlidir. Dolayısıyla Türkiye’nin huzura ve adalete ihtiyacı var. 2019 şöyle şu başkan olacak, bu konular hiç görüşülmedi” dedi.


Karamollaoğlu ise; “Bu konulara girmedik. Şu anda erken. Onun için daha sonra inşallah bu konulardaki fikirlerimiz kamuoyuna duyurulur” diye cevap verdi.

"Hayır" diyen bütün siyasi partilere gitmek istediklerini ancak  Bir kamplaşma bloklaşma asla doğru olmadığını belirten Kılıçdaroğlu; "Siyasetin tevazu içinde nezaket kuralları içinde karşılıklı birbirimizin düşüncelerini birbirimize aktararak, konuşarak, dinleyerek, gerekirse de tartışarak bunları yapabildiğimiz zaman demokrasimiz güçlenmiş olur. Diğer siyasi partileri de ziyaret edeceğiz, onların da görüşlerini alacağız. Biz kendi görüşlerimizi kendilerine aktaracağız. Sonuçta bu ülke hepimizin ülkesi. Bu ülkede beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bir baskı yönetimi değil, özgürlükçü yönetimden yanayız. Tavrımızı bu çerçevede koyacağız” dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE