Alexa
banner314

Kobani’yi PYD alırsa Kürdistan kurulur!

PKK’nın açılım mimarlarından CIA ajanları Barkey ve Edelman, Ayn el-Arap’ta ikinci bir Halepçe vakasının yaşanabileceğini ifade ettiler.

Kobani’yi PYD alırsa Kürdistan kurulur!
banner327
PKK’nın açılım mimarlarından CIA ajanları Barkey ve Edelman, Ayn el-Arap’ta ikinci bir Halepçe vakasının yaşanabileceğini ifade ettiler. ABD’de “Türkiye ve Kürtler” konulu panelde konuşan ikili, “Kobani’nin PYD’nin eline geçmesi halinde, bölgede Kürdistan kurulacağı” fikrinde birleşti.

ABD’nin başkenti Washington’daki Bipartisan Policy Center’da düzenlenen “Türkiye, Kürtler ve IŞİD” konulu panelde konuşan Barkey, IŞİD ile YPG güçleri arasında uzun süredir çatışmaların devam ettiği Kobani’nin çok önemli bir stratejik konuma sahip olduğunu kaydetti. Suriye meselesinde en başından beri Türkiye için en büyük krizin Beşşar Esad olduğunu belirten Barkey, son dönemde IŞİD’in Kobani’yi kuşatması ve PYD’nin güçlenmesiyle bu bölgenin de Türkiye için önemli bir unsur haline geldiğini bildirdi.

Türk liderlerin Suriye’nin kuzeyinde kurulacak bağımsız bir Kürt bölgesi fikrine karşı çıktığını, bunu engellemenin Ankara’nın öncelikli konularının arasına girdiğini savunan Barkey, Kobani’deki direnişin Kürtler için çok şeyler ifade edebileceğini anlattı. Barkey, “Kobani’nin kuşatması uzun sürer ve direniş devam ederse, daha güçlü bir Kobani oluşacak” diyerek Kürdistan’ın önünün açılacağını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 12:09
YORUM EKLE

banner307

banner325