Yandex Metrika

Koray Aydın: “Asker Millet İmajımız Sarsılmıştır“

MHP Trabzon Milletvekili Sayın Koray Aydın: "Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve liderinin kararlı tutumu ve yaklaşan yerel seçimler nedeniyle paniğe kapılan AKP iktidarı, acilen müdahale ederek, Kürdistan şerhi düşülen eki kitapçıktan çıkarmıştır." dedi.

Koray Aydın: “Asker Millet İmajımız Sarsılmıştır“
17 Aralık 2013 Salı 00:15

 Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 2014 yılı bütçeleri üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alan MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın hükümeti sert dille eleştirdi.

SUBAYLAR İSTİFA ETMEKTE, SİVİL MEMURLAR İSYAN ETMEKTEDİR

Sözde “Çözüm ve Barış Süreci” adı altında yapılan uygulamaların, Milli Savunma ve Güvenlik politikasını zaafa uğrattığını belirten Aydın: “Bilindiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmak, itibarsızlaştırmak ve etkisizleştirmek için yürütülen operasyonlar sonucu, komuta kademesinin önemli bir bölümü darbeye teşebbüs gerekçesiyle mahkum edilmiştir.Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak Oramiral kalmamış, mevcut Deniz Kuvvetleri Komutanımız atandıktan 8 ay sonra Oramiralliğe terfi etmiştir.”dedi,

AKP’nin Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerleşik teamüllerini yerle bir etmeyi marifet saydığını, Yaşananlara tepki gösteren birçok Subayın ise istifa ettiğini söyleyen Aydın:”Türk Silahlı Kuvvetleri, bütün bu süreçten olumsuz etkilenmiş, askerimizin morali bozulmuştur. AKP iktidarı, sadece askeri personelin değil, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan sivil memurların sorunlarını da görmezden gelmektedir.Çalışma, izin ve disiplin yönüyle askeri personel sayılan Sivil Memurlarımız, maaş konusunda ise normal memur sayılmaktadır.” dedi.

“Sivil Memurlarımızın durumu aynen Almanya’da çalışan vatandaşlarımızın durumu gibidir: Türkiye’de Almancı, Almanya’da Yabancı”

UZMAN ERBAŞLARIMIZ VE AİLELERİ PERİŞAN DURUMDADIR

Trabzon Millitvekili Koray Aydın; Uzman Erbaşlarımızın durumunun ise içler acısı olduğunu Yapılan bütün iyileştirmelerden mahrum bırakıldığını belirterek, “Yürürlükteki mevzuata göre Uzman Erbaşların 90 günü aşan hava değişimi ve rapor hallerinde orduyla ilişkileri kesilmektedir. Sadece kanser ve bazı hastalıklar ilişik kesmekten istisna tutulmuş, ancak trafik kazası sonucu oluşan ağır yaralanma ve sakatlanmalar unutulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Aydın, Uzman Erbaşların yaşadığı diğer bir sorunu da dile getirerek şöyle konuştu: “45 yaşına gelen Uzman Erbaşlar, “Maaşlı emekliliği hak edene kadar” Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sivil memur olarak çalışmakta, süreleri dolar dolmaz da zoraki emekli edilmektedirler.

Uzman Erbaşların kumu kurum ve kuruluşlarının kadrolarına aktarılmaları mevzuatı ise kurumların keyfine bırakılmış, kapsayıcı ve zorlayıcı bir düzenleme yapılmamış, özelleştirme mağdurları için yapılan uygulama bu kardeşlerimizden esirgenmiştir.

ASTSUBAY İNTİHARLARI TÜRK MİLLETİNİN VİCDANINI KANATMAKTADIR

Astsubaylarımızın durumu da Uzman Erbaşlardan farksızdır.

Şimdi Astsubaylarımızla ilgili bana ulaşan çok üzücü bir bilgiyi buradan üzülerek paylaşmak istiyorum.

Bakınız Kasım ayında 14 gün içinde tam 6 Astsubayımız çeşitli sebeplerle intihar etmiştir.

Haberi bize intikal ettiren Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği kendilerince mobing, baskı, ekonomik yetersizlikler, hukuk dışı uygulamalar gibi sebepler belirtmişlerse de konu, derinlemesine araştırılmaya, incelenmeye ve çözüme muhtaçtır.

Astsubaylarımız bu hükümete dertlerini anlatabilmek için daha ne yapmaları gerekiyor acaba?

Türk milletinin vicdanını kanatan Subay ve Astsubay intiharları derhal araştırılmalı, altında yatan sebepler her neyse ortaya çıkarılmalı ve çare bulunmalıdır.

ASKER ALMA SİSTEMİ YAPBOZ TAHTASINA DÖNMÜŞ, İPİN UCU KAÇMIŞTIR

Hükümetin rayından çıkardığı asker alma sistemi, yap-boz tahtasına dönmüş, ipin ucu kaçmıştır.

Hepinizin bildiği gibi her defasında son kez denilerek bedelli askerlik düzenlemesi yapılmış, düzenlemede temel eğitim de kaldırılmış ve daha önceki konuşmalarımda değindiğim gibi, resmen “bedelli muafiyet” uygulamasına geçilmiştir.

Aklına esen AKP sözcüsünün bedelli açıklaması yapması, hem Sayın Milli Savunma Bakanı’nı hem de beklenti içinde olan on binlerce genci ve onların ailelerini zor durumda bırakmaktadır.

ASKER MİLLET İMAJIMIZ SARSILMIŞ,

ASKER KAÇAĞI SAYISI SİLÂH ALTINDAKİLERİ AŞMIŞTIR

Bedelli Askerlik uygulamasının sürekli gündemde tutulması başta olmak üzere, AKP iktidarının uyguladığı Milli Savunma politikaları gençlerimizi askerlikten soğutmaktadır.

Aralık 2013 tarihi itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Erbaş ve Er sayısı 434 bin 797’dir. Oysa bu gün asker kaçağı sayısı bu rakamların üzerindedir.

Daha geçen yıl bedelli askerlikte “sezon sonu kampanyasını” yürürlüğe koyan iktidar, bu yıl ise asker kaçağı sayısındaki rekor artışı, rekor cezalarla önlemeye çalışmaktadır.

Oysaki önümüzdeki duran bu çelişkili tablo, AKP iktidarının eseridir. Tıpkı yazboz tahtasına çevirdiğiniz, elinize yüzünüze bulaştırdığınız eğitim ve sağlık sistemi gibi.

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.