Yandex Metrika

Kurtulmuş: istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Dedelerimiz nasıl bir istiklal mücadelesi verdi ise bizde, 2016 yılında istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz' dedi.

Kurtulmuş: istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz
03 Nisan 2016 Pazar 19:15

Numan Kurtulmuş, AK Parti Kağıthane Gençlik Kolları tarafından Hamidiye Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ‘Geçenler buluşuyor, yeni anayasayı konuşuyor’ temalı programda: "Dedelerimiz nasıl bir istiklal mücadelesi verdi ise bizde, 2016 yılında istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz ve Allah'ın izni ile milletin desteği ile bu mücadeleyi kazanacağız." dedi.

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Kurtulmuş, Yeni bir anayasayı Türkiye en kısa zamanda gerçekleştirmek ve yeni bir anayasayı yapmak durumunda olduğunu belirtti.

Anayasayı yazmakla anayasayı yapmak arasındaki farkı anlatan kurtulmuş şöyle konuştu: Şimdiye kadar Türkiye anayasa yapmadı, anayasa yazdı. Türkiye’de bu anlamda demokratik ve milleti ilk temsil eden metin Teşkilatı Esasiye Kanunudur. Yani ilk anayasamızın yazılmasıdır. Milletin içerisinde ne varsa onların hepsi bir araya getirmiş kısa ve milleti temsil eden bir metin ortaya koymuştur. Ama maalesef 1924’te başlayarak arkasından 1961 ve 1982 anayasalarıyla Türkiye’de anayasa yazma meselesi devam etmiştir. Bütün bunların hepsinde bir takım darbe benzeri ya da darbe benzer müdahalelerle Türkiye’deki siyasal sistemin işleyişine müdahale edilmiş, arkasında bir kaç kişiye darbenin komutanları emir vererek anayasayı yazdırmışlardır. En son 1982 anayasasını söyleyelim. Darbenin beş generali, İstanbul’dan Ankara’dan dört-beş hukuk hocasını bir araya getirip, bir kapalı kapının ardına koymuşlar ve bugün cari olan anayasamız yazılmıştır, yapılmamıştır.”

MİLLET ANAYASASINA İHTİYAÇ VARDIR

‘Artık yeter’ dediklerini ifade eden Kurtulmuş, “Türkiye, 1921 ruhuna benzer milletin talepleriyle, milletin istedikleri istikamette bir araya gelerek anayasa yapma yeteneğine sahip bir ülkedir. Şimdi niye yeni anayasa gereklidir? Derken ilk söyleyeceğimiz şey, ‘Biz artık bir anaysa yazmak değil, bir anayasa yapmak istiyoruz. 2.'si anayasalar Türkiye’de devleti temsil etmek üzere yazılmış metinlerdir. Devleti millete karşı korumak yazılmış metinlerdir. Türkiye’de artık devleti milletten koruyacak bir anayasa değil, milletin istediği istikamette devleti şekillendirecek bir millet anayasasına ihtiyaç vardır da onun için yeni bir anayasa gereklidir. Yani millet ne düşünüyor, ne talep ediyor ve nasıl arzu ediyorsa, bunları yeni bir anayasa yapma sürecinde ortaya koyacaktır. Devletle milletin bütünleşmesini sağlayacak. Devlet ayrı telden çalan, millet ayrı telden çalan iki oldu değil her ikisi birbiriyle iç içe geçmiş bir kaynaşmayı ifade eden yeni anayasayı yapmaya ihtiyacı vardır da onun için yeni bir anayasa diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yapılacak anayasal değişiklikler için milletin verdiği iradeyi hiç tereddüt etmeden icra edecek bir mekanizma ve siyasal sisteme ihtiyaç olduğunu dile getiren Kurtulmuş “İşte biz onun için diyoruz ki ‘Başkanlık sistemini bunun için istiyoruz.’ Başkanlık sistemiyle Türkiye etkin bir yürütmeye sahip olsun ve baştan çok hızlı bir şekilde attığı adımların da hesabını vererek çok hızlı bir şekilde yoluna devam etsin.” dedi.

Parti olarak yeni anayasa paketini meclise sunacaklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Anayasalar biliyorsunuz parti kararlarıyla olmaz. Parlamentoda demokrasinin bu temel kurallarına inanan diğer partilerden milletvekili arkadaşlarımızın da desteğiyle 367'i bulur, inşallah anayasayı geçiririz. Olmadı, 330’u bulur millete gider referanduma gider milletin reyini alır ve milletin anayasasını gerçekleştiririz.” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.