Yandex Metrika

Mehmet Şandır; MHP hazırdır...

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, yeni anayasa yapımında Başbakan'ın 48 maddelik uzlaşı çağrısına ilişkin, "Bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır."

Mehmet Şandır; MHP hazırdır...
12 Temmuz 2013 Cuma 16:47

 MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, yeni anayasa yapımında Başbakan'ın 48 maddelik uzlaşı çağrısına ilişkin, "Bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır. Sayın Başbakan'ı samimi, ciddi olmaya davet ediyoruz. Bir iftar yemeğinin havasında, sokak ağzıyla, meydan okurcasına, muhalefeti samimiyete davet etmeye hakkı yoktur" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun MHP'li üyeleriyle, Genel Kurul'da görüşülen torba kanun teklifine ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Şandır, 10 gün boyunca, günde yaklaşık 13 saat çalışarak görüştükleri torba teklifinin, yaklaşık 100 konuda ve yaklaşık 80 kanunda değişiklik yaptığını belirterek, 200 maddeye ulaştığını söyledi. Teklifi, 11 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın, toplumun çeşitli kesimlerine birçok kez söz vermesine rağmen gerçekleştiremediği taahhütleri, bir yasanın içine sığdırdığı seçim rüşveti yasası olarak değerlendirdiğini ifade eden Şandır, bunun, 2014 seçimleri öncesinde son dönemin, son torba yasası olduğunu kaydetti.

Seçim rüşveti olduğunu bilmelerine rağmen getirilen düzenlemelerin, toplumun birçok sorununu çözmesine sevindiklerini dile getiren Şandır, "Hiç kimse unutmasın ki AKP, iktidarda kalabilmek için milletin kaynaklarından herkese rüşvet dağıtmaktadır. Korkarız ki bundan sonraki rüşvet PKK'ya, küresel sermayeye ve küresel güçlere olacaktır. Bu hakları alan vatandaşlarımızın, anaların ak sütü kadar helal emekleridir. Rüşvetçi olan Hükümet'tir" dedi.

Torba yasasının başka özelliğinin daha olduğunu savunan Şandır, "Toplumdaki adaletsizlik duygusunu arttıran bir yasadır. Birçok sorunu çözüyor olmasına rağmen derinleştiriyor. Eşit işe eşit ücreti ortaya koyan AKP'nin, aynı işi yapan kamu yöneticileri, çalışanları arasında bu yasayla bir daha hiç de öyle niyetlerinin olmadığı çıktı. 4-B'lilere kadro verildi, 4-C'lilere verilmedi. Gerçekleşmeyen ama hakları olan birçok toplum kesiminin eli böğründe kaldı. Biri yer, biri bakar, kıyamet ondan kopar. Bu yasa AKP'nin kıyameti olacak, rüşvet ters tepecek, milletimiz AKP'ye 10 yılın hesabını soracaktır. Bu yasa, yeterli, makul, masum görmüyoruz" diye konuştu.

ZEYİD ASLAN'IN, KADIN GAZETECİLERE YÖNELİK SÖZLERİ

AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın, kadın gazetecilere yönelik sözlerinin sorulması üzerine Şandır, "Bu kutsal binaya, hatta Türkiye'ye, Türk milletine yakışmayan bir üslup, tavır izledi. Basın çalışanlarına, özellikle bir hanım gazeteciye karşı bu çirkin davranışı telin ediyoruz. Asla kabul edilemez, haklı görülemez. İnanıyoruz ki kendi grubu, seçmeni, ailesi de bu milletvekilinin, birçok defa ortaya çıkan tavrını telin edecek, mahkum edecektir. Bu arkadaşımız, yaptığının doğru olmadığını düşünüp, kendi vicdanında, toplum nezdinde özür dileyecektir diye ümit ediyorum" ifadesini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NUN 48 MADDEYE ŞARTLI DESTEĞİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, uzlaşılan 48 maddeyi TBMM'den geçirme önerisine şartlı destek verdiğinin hatırlatılması üzerine ise MHP'li Şandır, şunları kaydetti: 

"MHP'nin şartı şurtu yok, hodri meydan. Bu teklif Sayın Devlet Bahçeli'ye ait. Anayasayı değiştirmek, yenilemek, tüm partilerin, siyaset kurumunun topluma karşı taahhüdüdür. Meclis Başkanı'nın ziyaretinde Sayın Genel Başkanımızın, komisyonu başarılı bulduğunu söyledi, gayretlere teşekkür etti, uzlaşılan konuların mümkün olduğu kadar artırılarak kanunlaştırılması ama çalışmaya da devam edilmesini söyledi. Bu çalışma devam etmeli, mutlaka sonuçlandırılmalıdır. Ama birlikte varılan sonuçlara da herkesin sahip çıkması gerekir. Aması, fakatı yok bu işin. Toplum, TBMM, siyasi partilerden çözüm bekliyor. MHP olarak biz bu noktadaki türlü gayrete varız, katkıya hazırız. Anayasa millet için yapılmalıdır, eğer birilerinin sorununu çözmek için düşünülüyorsa o da açıkça ifade edilmelidir."

ANAYASA ÇALIŞMASINDA 48 MADDELİK UZLAŞI

Şandır, Başbakan Erdoğan'ın yeni anaysa çalışmasında uzlaşı sağlanan 48 maddenin yasalaşması çağrısına ise, "Sayın Başbakan'ı samimi, ciddi olmaya davet ediyoruz. Bir iftar yemeğinin havasında, böyle sokak ağzıyla, meydan okurcasına, muhalefeti samimiyete davet etmeye hakkı yoktur. Muhalefet buradadır, ısrarla anayasa yapılmasına katkı veriyor. Ama iktidar partisi, Sayın Başbakan'ın başkanlık hayaliyle ve Kürt sorununu, PKK'nın talepleri doğrultusunda çözmek vadiyle anayasa çalışmalarını tıkıyor. Varılan 48 maddelik uzlaşmayı önemli buluyoruz bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır. Bunu çok daha önceden ifade ettik. Aslında bu teklif Bahçeli'ye ait" açıklamasında bulunduİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.