Yandex Metrika

MHP'de kurultay günü

MHP'de muhalif adaylar bugün parti tüzüğünü değiştirmek için toplanıyor. Salon içi ve dışında yoğun güvenlik önlemi alındı. Partililer salona gitmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Parti yönetimi kurultaya katılmadı.

MHP'de kurultay günü
19 Haziran 2016 Pazar 15:14

MHP'de 1 Kasım seçimleri sonrası başlayan kurultay tartışmalarında bugün önemli bir adım atılıyor. Olağanüstü kurultayda genel başkan seçiminin önünü açacak tüzük kurultayı bugün Ankara Büyük Anadolu Oteli'ndeki salonda yapılıyor. Salona gelen Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener yan yana oturdu. Kurultaya katılmayacağını açıklayan MHP lideri Devlet Bahçeli için özel yer ayrılmazken, fotoğrafları salona asıldı.

Çağrı Heyeti sözcüsü Ayhan Erel tarafından salonda yapılan açıklamada hazurun cetveline imza atan delege sayısının kurultayın toplanması için gerekli olan salt çoğunluğa ulaştığı belirtildi. Erel, yaptığı açıklamada 752 delegenin noter tastikli imza verdiği yaklaşık 50 delgenin ise sırada beklediği belirtti. Açıklamanın ardından salondan "Ülkücü hareket engellenemez" sloganları yükseldi. 5 saatlik gecikmeden sonra olağansüt tüzük kurultayı başladı. Kurultayın açılışını MHP Kurucular Kurulu Üyesi ve Çağrı Heyeti üyesi Ali Sağır yaptı.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin MHP'de olağanüstü kongre kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onamasından sonra çağrı heyeti tarafından 19 Haziran Pazar günü kongrenin yapılması yönünde aldığı karara istinaden partililer kongrenin yapılacağı Büyük Anadolu Otel önünde toplanmaya başladı. Salonda tüm hazırlıklar tamamlandı. Bin 500 kişi kapasiteli salonda Atatürk, Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli'nin dev posterleri asıldı.Kurultay için Çağrı Heyeti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre delege gözüken 1186 partiliye davet gönderdi. Tüzük değişikliği için salt çoğunluk yetiyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

Salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Havalanı ayrımından sonra iki ayrı güvenlik noktası oluşturuldu. Salon içinde isi delgeler iki ayrı güvenlik önleminden sonra giriş yapabiliyorlar. Salona gitmek isteyenler kilometrelerce uzun araç kuyruğu oluşturdu. 

İLK KEZ ELEKTRONİK BARKOT SİSTEMİ KULLANILIYOR

Salona delegeler dışında kimse alınmıyor. Delegeler için özel kartlar hazırlandı. İlk kez bir kongrede elektronik barkot sistemi kullanılıyor. Delegeler kartlarındaki özel barkodu okutup isimleri görüldükten sonra gerebiliyorlar. Basın, delege, misafirler, protokol ve partililer ayır ayrı kapılardan giriş yaptılar.

MİSAFİRLER İÇİN ÖZEL SALON


Çağrı Heyeti, otele ait 8 bin kişilik kapalı spor salonunda da barkovizyon ekranlarıyla kurultayın izlenmesini sağlayacak. Kurultayın toplanması ve divanın oluşturulmasının ardından Çağrı Heyeti’nin görevi sona erecek.

DELEGE KAYITLARI NOTER EŞLİĞİNDE YAPILDI

Delgeler kamera ve noter eşliğinde kayıt yaptırdılar. Kongreye katılan degeler kimlik fotokopilerini verdikten sonra hazurun cetveline imza atıyorlar. İşlemlerin uzaması zaman zaman gerginliklere neden oluyor.

İLK GELEN ÜMİT ÖZDAĞ OLDU


Salona adaylardan ilk gelen Ümit Özdağ oldu. Özdağ'ın yanında eski vekillerden Özcan Yeniçeri de vardı.

ARBEDE YAŞANDIMHP Genel Başka

n Adayı Sinan Oğan’ın salona girişi sırasında yanında bulunan partililer üstlerini aratmak istemedi. Bunun üzerine polis ile partililer arasında arbede yaşandı. Çoğu partili yaşanan bu tartışma üzerine kongre alanına aranmadan geçti.

SİNAN OĞAN'IN YANINDAKİ SÜRPRİZ İSİM

Iğdır eski Milletvekili Sinan Oğan, MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş ile birlikte salona geldi.

BAŞBAKAN MERAL SLOGANLARI İLE GELDİ

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener salona Başbakan Meral sloganları ile girdi. Akşener'in salona bu şekilde girmesi "Salona hakimiyet kurmak istiyor" algısı oluşmasına neden oldu. Diğer genel başkan adayları arasında bu durum rahatsızlık yarattı. Kısa bir gerilim yaşandı.

KURULTAYDA HARARETLİ TARTIŞMA

Salona giren genel başkan adayları yan yana oturdu. Genel başkan adaylarının aralarındaki hararetli tartışma dikkat çekti. Kurultaya saatler kala iftarda bir araya gelen genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi oluşturma karara almıştı. bu tartışmanın bu birliktelikle ilgil olduğu düşünülüyor.

ŞARKILAR ÇALINDI


Kurultay salonunda Mustafa Yıldızdoğan, Ahmet Şafak ve Kıraç'ın MHP için hazırladığı şarkılar çalındı.

KOLAĞANÜSTÜ TÜZÜK KURULTAYININ AÇILIŞINI ALİ SAĞIR YAPTI

MHP Olağansüt Tüzük Kurultayı 5 saat gecikmeyle başladı. Kurultayın açılışını MHP Kurucular Kurulu Üyesi ve Çağrı Heyetinin kıdemli üyesi Ali Sağır yaptı.

İLK AÇIKLAMA OĞAN'DAN GELDİ: YETERLİ SAYIYA ULAŞTIK

MHP'nin 6. Olağanüstü Büyük Kongresi öncesi Söğütözü'ndeki Anadolu Otel'de delegelerle biraraya gelen MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, kongreyle ilgili yaptığı konuşmada “Görüldüğü gibi kongre heyecanını bütün ülkücüler yaşıyor. Biraz önce havaalanı yanındaki Büyük Anadolu Otel'deydim. Bütün delegelerimiz oradaydı. Bütün delegelerimizde coşku var. Şimdi de buradayız. Burada da aynı şekilde coşku bütün delegelerimizi sarmış durumda. Allah'ın izniyle yarın ülkücülere yakışır, centilmenlik içinde olağan bir kongre yapacağız” ifadelerini kullandı.
Kongre için yeterli sayıya ulaştıklarını belirten Oğan, "Şu an yeterli sayı mevcut. Yolda olan delegelerimiz de var. Dolayısıyla bu konuda şimdiden yeterli sayıya ulaştık diyebiliriz" şeklinde konuştu.

SALT ÇOĞUNLUK SAYISI


Yargıtay kayıtlarına göre tuzuk kurultayının yapılabilmesi için 1211 delegenin 606'sinin imza vermesi gerekiyordu. MHP yönetiminin açıkladığı rakamlara göre 1241 delegenin 621'nin imzası gerekiyor. Muhaliflerin rakamlarına göre ise 1198 delgenin 599'nun imzası gerektiği belirtiliyor.

ÇAĞRI HEYETİ'NDEN ÇAĞIR...


Çağrı Heyeti sözcüsü Ayhan Erel bizim için psikolojik sınır olan 900'u aşmak için imza atmayan delegeleri de hazurun cetveline imza atmaya davet ediyorum açıklaması yaptı. Bu açıklama sırasında salon ayağa kalktı. 'Ülkücü hareket engellenemez" sloganları atıldı. Salonda genel başkan adaylarının taraftarlarının karşılıklı sloganları yükseliyor.

O MADDE DEĞİŞECEK


Olağanüstü kurultayda, parti tüzüğünün 63. maddesi değiştirilerek olağanüstü kongrelerde de seçim yapılabilmesinin önü açılacak. Divan, seçimli kurultayın ne zaman yapılacağına ilişkin önergeleri delegelerin oylarına sunacak.

GEÇİCİ MADDE EKLENECEK

Disiplin süreçlerini engelleyecek bir maddenin tüzüğe eklenmesi bekleniyor. Bu maddenin ise 1 kasım'dan sonraki süreci kapsaması hedefleniyor.Akşener’e karşı ‘güç birliği’

MHP'DEKİ KURULTAY İÇİN TARTIŞMALI SÜREÇ 15 OCAKTA BAŞLADI

MHP'deki tartışmalı süreç, bazı muhalif il başkanlarının "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için 15 Ocak'ta parti genel merkezine başvurmasıyla başladı.Olağanüstü kongre talebine genel merkezin yanıt vermemesi üzerine muhaliflerin avukatları, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde 5 Şubat'ta dava açtı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan'da "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi. Büyük kongreyi toplantıya çağırmak üzere, kapatılan Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in "Kurultay Çağrı Heyeti" olarak görevlendirilmesine karar veren Mahkeme, gerekçeli kararını 11 Nisan'da tamamladı.

Gerekçeli kararda, MHP'nin 1232 delegesinden 531'inin olağanüstü kongre talebinde bulunduğu, bu kişilerin talepte bulunmasına rağmen, MHP Genel Merkezince olağanüstü büyük kongre çağrısı yapılmadığının anlaşıldığı belirtildi. Gerekçeli kararda, MHP Tüzüğünün 63/3. maddesinde büyük kongre üyelerinin 1/5'inin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kongrenin toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği sonucuna varıldığı aktarıldı.

GENEL MERKEZDEN KURULTAY KARARINA İTİRAZ


Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin bu kararının ardından konu, Genel Merkez tarafından Yargıtaya taşındı. Genel Merkez, mahkemenin kararını 15 Nisan'da temyize götürdü. Yargıtaydaki temyiz süreci devam ederken, mahkeme tarafından görevlendirilen çağrı heyeti 19 Nisan'da yaptığı toplantıda, Olağanüstü Kongre tarihi olarak 15 Mayıs'ın belirlendiğini açıkladı. Genel Merkez ise bu kararı tanımadığını bildirdi.Kongre tarihinin belirlenmesiyle MHP Genel Merkezi ve muhaliflerden farklı açıklamalar, hukukçulardan da farklı yorumlar geldi. Bazı hukukçular, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararı tedbir niteliği taşıdığı için Yargıtay kararı beklenmeden, hemen uygulanması gerektiği görüşünde, bazıları ise temyiz başvurusunun ardından Yargıtayın vereceği kararın beklenmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

YEREL MAHKEMELERDEN DURDURMA


Ancak tartışmalar devam ederken ve temyiz istemini görüşecek Yargıtay 18. Hukuk Dairesindeki süreç işlerken, bu kez yerel mahkemelerden yeni kararlar geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 29 Nisan'da düzenlediği basın toplantısıyla MHP ilçe başkanlarının başvurusu üzerine Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerinin, "Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararını Yargıtaydaki temyiz incelemesi sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurduğunu" duyurdu.

15 MAYISTA TOPLANAMADILAR

Çağrı heyetinin kararı doğrultusunda kongre salonu önüne gelen delegeler salona giremeyince o günkü kurultay iptal edildi.
Yargıtay 18. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararının hukuka uygun olduğunu belirterek Çağrı Heyeti’nin olağanüstü kurultayı toplayabileceğini belirtti. Yargıtay kararı sonrası MHP yönetimi 10 Temmuz'da seçimli kurultal yapma kararını açıkladı. Çağrı Heyeti ise 19 Haziran'da tüzük kurultayını toplama kararı aldı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.