Yandex Metrika

MHP ile Ak Parti Arasında "Davutoğlu" Gerginliği

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. E. Semih YALÇIN, “AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın Değerlendirmelerine cevap verdi.

MHP ile Ak Parti Arasında "Davutoğlu" Gerginliği
27 Temmuz 2017 Perşembe 15:55

Devlet Bahçeli, yaptığı basın toplantısında, Tuğrul Türkeş'in kabine dışında kalmasının ardından yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Gidişinden haberimiz yokken, gelişimizden nasıl haberi olacak? Onu Ahmet Davutoğlu ölçüsüyle birilerinin izah etmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu, Bahçeli'nin kullandığı bu cümlelere "Her zaman yaptığı gibi nezaketsiz bir şekilde şahsım üzerinden gündem değiştirme çabasına girmiştir" diyerek cevap vermişti.

Ahmet Davutoğlu'nun bu açıklamalarına tepki ise, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'dan gelmişti.Semih Yalçın, "Sayın Davutoğlu’nun rotayı şaşırmış, zillet ve rezalete dalmış haliyle liderimize laf etmesi kabullenilemez” şerklinde sert bir cevap vermişti.

Bunun üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Semih Yalçın'a cevap verdi.

Yalçın’a tepki gösteren Ünal,  “MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, kabine değişikliği üzerine yaptığı bir değerlendirmede, eski Başbakanımız ve Genel Başkanımız, Konya Milletvekilimiz Sayın Ahmet Davutoğlu’na bir göndermede bulunmuştur. Bunun üzerine, Sayın Davutoğlu’nun verdiği cevaba, MHP Genel Başkan Yardımcılarının mukabil cevaplarıyla, hiçbir şekilde arzu etmediğimiz, siyasetin nefasetine yakışmayan, nahoş bir durum ortaya çıkmıştır."ifadelerini kullanmıştı.

Bugün ise  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın değerlendirmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, “‘Siyasi bir eleştirinin hakaretle karşılık bulması kabul edilemez bir durumdur.’ diyen Sayın Ünal, Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye yönelik fevkalade nezaketsiz ve tahkir edici açıklamalarını ise görmezden gelmektedir. Asıl nahoş durum, budur." dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın Değerlendirmelerine şu şekilde cevap verdi:

Ahmet Davutoğlu’nun MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye yönelik ölçüsüz ve yakışıksız eleştirilerine verdiğimiz cevabın ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahir Ünal; eski genel başkanını “aklayan”, buna karşılık bizim değerlendirmelerimizi yeren bir açıklama yapmıştır. Mahir Ünal, bizim açıklamalarımızı “hiçbir şekilde arzu etmedikleri, siyasetin nefasetine yakışmayan, nahoş bir durum” olarak değerlendirmektedir.“Siyasi bir eleştirinin hakaretle karşılık bulması kabul edilemez bir durumdur.” diyen Sayın Ünal, Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye yönelik fevkalade nezaketsiz ve tahkir edici açıklamalarını ise görmezden gelmektedir.

Asıl nahoş durum, budur.

Hatırlatalım ki “Önce iğneyi kendine, çuvaldızı sonra başkasına batır.” atasözü siyasette de geçerlidir. Biz Sayın Ünal’ın, Davutoğlu’ndan gelen üslup fukarası beyanları siyasetin hangi “nefasetine” yakıştırdığını merak ediyoruz. Öncelikle Sayın Devlet Bahçeli ile Davutoğlu’nun açıklamalarını yan yana koyup adalet ve insaf terazisiyle tartarak mütalaa etmek lazımdır. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, bir başbakan yardımcısına yeni kabinede yeniden görev verilmemesiyle ilgili soruya “Onu Ahmet Davutoğlu ölçüsüyle birilerinin izah etmesi lazım.” diye gayet ölçülü, seviyeli ama ima içeren bir cevap vermiştir. Bunun karşılığı da aynı dikkatli üslupla verilmeliyken Ahmet Davutoğlu, züccaciye dükkânına giren fil misali her şeyi bir anda yıkıp devirmiştir.

Davutoğlu’nun açıklamalarında hadsiz bir aşağılama, seviyesiz bir iğneleme mevcuttur. Şöyle demiştir Davutoğlu:

“Sayın Bahçeli’nin kendi parti içi meselelere dair sorular karşısında kendi sorunlarıyla yüzleşmek yerine şahsımı hedef göstermesi, insani olgunluğa, siyasi ahlaka ve öncülüğünü yürüttüğü siyasi geleneğe yakışmamaktadır. Sayın Bahçeli’den beklenen, nezaketten ve siyasi olgunluktan yoksun tavırlar yerine kendi sorunlarıyla yüzleşme cesaret ve erdemini göstermesidir.”

Yukarıdaki iki değerlendirme mukayese edildiğinde kimin saldırgan, tahrik ve tahkir edici bir dil kullandığı; kimin siyasi nezaket kaidelerine riayet ettiği ortaya çıkmaktadır. Kaldı ki 2015’teki geçiş hükûmeti sürecini yürüten bizzat Ahmet Davutoğlu’dur. Gazetecilerin Sayın Bahçeli’ye yönelttiği sorunun cevapları da Davutoğlu’ndadır. Mazul başbakan Ahmet Davutoğlu’nda bir üslup sorunu, gocunacak bir yara olduğu ortadadır. Bunun sorumluluğu da kendisine aittir.

Elbette bu AKP’yi bağlamamaktadır, bağlamamalıdır da…

Sayın Ünal’ın bize siyasi nezaketi öğretmeye kalkması ise fevkalade yakışıksız kaçmıştır.  Mahir Ünal’ın; Sayın Bahçeli’ye yapılan cinsten haksız ve hadsiz bir eleştiri partisinin genel başkanı konumundaki herhangi birine yöneltildiğinde, muhatabına siyasi nezaket dersi vermekle kalmayıp nasıl ağır bir lisan kullanacağı malumdur.

Hâl böyleyken AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ünal’ın; Genel Başkanımıza yönelik aşağılama ve tahriklere sahip çıkıp bizden bunları hazmetmemizi beklemesi, hakkaniyete sığmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.