Yandex Metrika

MHP'li Kalaycı; AKP Çiftçinin artan masraflarını Hiç umursamıyor

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı'nın “Çiftçilerin kullandığı mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, yem ve elektrikten vergi alınmaması için TBMM’ne vermiş olduğu 2 Kanun Teklifi”ne ilişkin basın açıklaması

MHP'li Kalaycı; AKP Çiftçinin artan masraflarını Hiç umursamıyor
29 Eylül 2015 Salı 17:52

Milliyetçi Hareket Partisi  Genel Sekreter Yardımcısı  Mustafa Kalaycı “Çiftçilerin kullandığı mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, yem ve elektrikten vergi alınmaması için TBMM’ne vermiş olduğu 2 Kanun Teklifi”ne ilişkin basın açıklaması yaptı

AKP Hükümeti çiftçinin artan masraflarına karşın nasıl ekim yapacağını hiç umursamamaktadır. Ekim sezonu gelmiş gübre fiyatları yine tavan yapmıştır. Gübrenin tonu 2 bin liraya yaklaşmış, mazot fiyatı 4 liraya dayanmıştır.

Bu yıl hasat ettiği arpayı ve buğdayı geçen yıldan daha ucuza satmak zorunda kalan çiftçimiz, geçimini borçla sürdürmekte ve ağır girdi maliyeti altında ezilmektedir. Bankalarca kıskaca alınan çiftçimizin borçları her yıl katlanarak artmaktadır. Çiftçiler borcunu ödeyebilmek için traktörünü, tarlasını satmak zorunda kalmaktadır.

Çiftçilere de ucuz mazot satılması artık elzemdir, gereklidir.

Mazot fiyatının yarısından fazlasını ÖTV ve KDV oluşturmaktadır. Gübreden de yüzde 18 nispetinde KDV alınmaktadır. Çiftçiler, mazot, gübre ve diğer girdiler için ödediği KDV’ni işletmeler gibi indirim konusu yapamamaktadır. Ödenen KDV olduğu gibi çiftçinin üzerinde kalmaktadır. Dolayısıyla, çiftçiler, aldığı destekten daha fazlasını vergi olarak devlete ödemektedir.

Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği, sarf ettiği mazot ve gübrenin onda birini bile karşılamamaktadır.

Bugün lüks arabaların aldığı mazotun fiyatıyla, çiftçinin kullandığı mazotun fiyatı aynıdır. Bunun hiçbir gerekçesi ve izahı olamaz. Diğer taraftan gemilere, yatlara ve teknelere vergisiz mazot satılmaktadır. Çiftçilere de ucuz mazot satılması artık elzemdir, gereklidir.

Tarımsal girdilerin çok pahalı olması çiftçilerin üretim yapmasını güçleştirmiştir. Çiftçilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve rekabet güçlerinin artırılması için başta mazot olmak üzere temel girdileri üzerindeki vergiler kaldırılmalıdır.

TBMM Başkanlığı’na verdiğim “Özel Tüketim Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ve“Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ile tarımsal üretimde kullanılan mazottaki ÖTV ve mazot, gübre, elektrik, ilaç, tohum, fide ve yemdeki KDV’nin kaldırılması öngörülmektedir.

Buna göre, mazotun litresi 1 lira 75 kuruş olmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak; 1 Ekim Perşembe günü açılacak TBMM’nde bu kanun tekliflerinin hızla görüşülerek kabul edilmesini bekliyor ve destek vermeleri için diğer siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.