Alexa

MHP'den Hollande ziyareti...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekilii. Tuğrul TÜRKEŞ Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin Cumhurbaşkanı'nı ziyareti ve 1915 olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

MHP'den Hollande ziyareti...
banner327
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Ankara Milletvekilii. Tuğrul TÜRKEŞ Fransa Cumhurbaşkanı  François Hollande'nin  Cumhurbaşkanı'nı ziyareti  ve 1915 olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

27 Ocak 2014 tarihinde Türkiye'ye gelerek bir dizi resmi temasta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı  François Hollande, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 1915 Olayları’na değinmişti.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş bunun üzerine bir açıklama yaparak Hollande'nin 2008'de Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminde kabul edilen inkar yasasını savunduğunu belirterek: " Sayın Hollande, son dönemlerde kendisini duygusal fetihlerine kaptırmış olacak ki, Fransız Anayasa Konseyi’nin söz konusu yasayı 2012 yılının Şubat ayında “anayasaya aykırılık” sebebiyle iptal ettiğini unutmuştur. Haktan, hakikatten ve hukuktan söz eden Sayın Hollande’ın, kendi ülkesindeki buhukuk zaferini görmezden gelmesi, evvela Fransa’nın anayasal kurumlarının itibarına gölge düşürmektedir."dedi.

Türkeş; Batı’nın riyakarlığının en somut delilinin 1915 Olayları’nın ele alınış yönteminde görüldüğünü, İfade özgürlüğünün önemli merkezleri arasında yer alan Fransa’nın serbest düşünceyi men eden, aşağılayan ve zedeleyen bu yaklaşımının, Türkiye’ye tatbik edilen çifte standardı teşhir edici mahiyette olduğunu söyledi

Batının her zaman  Batı olduğunu belirten Türkeş: Hükümetlerin başında sağcı Sarkozy de olsa, solcu Hollande da olsa – bu hakikat değişmez.Gönül ister ki, Türkiye de her zaman Türkiye olsun. Bir siyasi iktidar gelip, devletin temel sütunlarını oymaya, birilerine yaranmak için tarihini şekillendirmeye, milli meselelerde süregelen devamlılığı baltalamaya kalkışmasın."dedi.

Sayın Hollande’ın sözlerini işitmenin akabinde; Gerek Sayın Cumhurbaşkanı’nın, gerekse de bir Hükümet mensubunun – özellikle de Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’nun – devletimize yöneltilen eleştirileri cevapsız bırakmış olmalarının düşündürücü olduğunu da sözlerine ekleyen Türkeş:"Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu tutumunda, hiç kuşkusuz, AKP iktidarının aymazlığının da payı büyüktür Hükümet kendi başını ve üyelerini kurtarmaya çalışmaktan devlet sorunlarını es geçer olmuştur. 1915 Olayları, Misak-ı Milli ve Kıbrıs Davası ile birlikte siyasi partileri aşan milli meselelerdir. Başka bir deyişle; Türkiye’nin her zaman Türkiye olmasını gerektiren meselelerdir."dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 00:34
YORUM EKLE