Alexa

MHP'li Ayhan: "AK Parti terör sorununu çözemeyecek"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Hakkari'de meydana gelen olaylarla ilgili Hükümet'ten yapılan açıklamalara bakıldığında, Ak Parti'nin terör problemini çözemeyeceğinin net bir şekilde görüldüğünü iddia etti.

MHP'li Ayhan:

Ayhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, terör olaylarını ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Ayhan, ''AKP yetkilileri ve Hükümet mensupları ne yapacağını bilemez vaziyette rollerini oynamaya devam etmektedirler. Hakkari'de meydana gelen olaylar ile ilgili olarak yapılan açıklama ve verilen beyanatlara bakıldığında, AKP'nin Türkiye'nin terör problemini çözemeyeceği artık net bir şekilde görülmektedir'' ifadelerini kullandı.

Hükümet'in verdiği her taviz sonucunda gelişmelerin olumlu olduğunun ifade edildiğini öne süren Ayhan, şöyle konuştu:

''AKP'nin olayları yorumlamalarındaki zafiyet, ayaklarındaki çözmeye çalıştıkları prangalardan değil, zihinlerindeki prangalardan meydana gelmektedir. Hele bazılarının yaptığı rezaletlerden sonra, kendinin herkes tarafından bombalandığını ifade edenlerin içinde bulunduğu durum akla ziyandır.

Onların bugün yorumladığı denklem ve paradigmalar ancak taşeronluk ve eş başkanlık yapmaya müsaittir. Görünen de odur. Pazar vaazları ile milleti idare etmeye çalışanların önderlik ederek çıkardığı kanunlar ile 230 bin kişiyi cezaevine görmekten kurtardıklarını fısıldayarak söylemeleri, ülkeyi yönetirken ne hale getirdiklerinin bir örneğidir.''

''Sermaye girişi azalıyor''

Ekonomik verileri de değerlendiren Ayhan, İran'a yapılan altın ihracatının GSYH'yı olduğundan daha fazla büyümüş gösterdiğini belirterek, ''Altın ihracatı hariç tutulduğunda ilk çeyrek büyümesi daha düşük çıkacaktır'' dedi.

Ayhan, Haziran ayında vergi gelirlerinin yüzde 11 gerilediğini, bütçe giderlerinin yüzde 32 arttığını ifade ederek personel giderlerinin yüzde 36 arttığına, mal ve hizmet alımlarının yüzde 12 azaldığına ve cari transferlerin yüzde 51 oranında arttığına işaret etti.

Yılın ilk çeyreğinde 16 milyar ABD doları tutarındaki cari işlemler açığına karşılık net sermaye girişinin 14 milyar ABD doları olduğunu anlatan Ayhan, ''İlk çeyrekte sermaye girişi, geçen yılın yüzde 40.6 altındaydı. Buna karşılık Nisan ve Mayıs aylarında cari işlemler açığı 11 milyar ABD doları iken, net sermaye girişi 15 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Nisan ve Mayıs aylarında net sermaye girişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.7 azalmıştır'' şeklinde konuştu.

''Başbakan tercihini Genelkurmay Başkanı lehine kullanmadı''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuksuz yargılanması gerektiğine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Ayhan, Başbakan'ın isterse kimi tutuklu yargılatmak, kimi tutuklu yargılatmamak gibi elinde TBMM'den kanun çıkaracak mekanizma olduğunu bildiğini öne sürerek, ''Zaten daha önce MİT Müsteşarı yargılaması hususundaki konularda tercihini kullandı. Tercihini bu davalarda Genelkurmay Başkanı lehine kullanmadı. Hadise, arzu etmekle icra arasındaki farkı net şekilde ortaya koymaktadır'' diye konuştu.


AA

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2012, 15:38
YORUM EKLE