Alexa

MHP'li Oğan, Başbakan'a yolsuzluk iddialarını sordu

Sinan OĞAN, “Ak Saray” ile İlgili Yolsuzluk İddialarını Başbakan ERDOĞAN’a Sordu

MHP'li Oğan, Başbakan'a yolsuzluk iddialarını sordu
banner327

 Sinan OĞAN, “Ak Saray” ile İlgili Yolsuzluk İddialarını Başbakan ERDOĞAN’a Sordu

 
Türkiye’de yolsuzluk ve rüşvet ile ilgili iddialar ülke gündemi sarsarken Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan OĞAN tarafından kritik öneme sahip bir önerge Meclis Başkanlığı’na sunuldu. OĞAN, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise Başkanlık Sarayı ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.
 
Sinan OĞAN, önergesinde Başbakanlık Sarayı’nın ihalesindeki usulsüzlük iddialarını gündeme taşıdı, diğer yandan önergesinde “Ak Saray” ismini de eleştirdi. Sinan OĞAN, söz konusu konutun yapımı sırasında Atatürk Orman Çiftliği’nde kaç adet ağacın kesildiğini de Başbakan ERDOĞAN’a sordu.
 
İşte, OĞAN’ın o önergesindeki sorular;
 
- “Ak Saray” ismine benzer şekilde ABD’deki başkanlık binasının ismi “Beyaz Saray”dır. Bunun yanında Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından AK Parti kısaltmasındaki “AK” ifadesi ile Başbakanlık konutunun ismi arasındaki yakınlık bazı vatandaşlarımızın aklında soru işaretleri doğurmuştur. Söz konusu yapıya “Ak Saray” isminin verilmesinin nedeni nedir?
 
- Ak Saray’ın yapımı için AOÇ’de toplam kaç adet ağaç kesilmiştir?
 
- Söz konusu yapı için özellikle AOÇ’nin seçilmesindeki sebep nedir?
 
- Basına yansıyan bilgilerde, Sayıştay Raporu’na göre, binanın kaba işler yapımı için birinci ihaleye 26 Nisan 2012 tarihinde 68 milyon 490 bin TL bedelle çıkıldığı belirtilen sözleşme, 24 Mayıs 2012 tarihinde imzalanırken, yer teslimi de 28 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşmiştir. Ne var ki, bu ihale yeterli bulunmayarak Başbakanlık Hizmet Binası’na ilişkin 12 Mart 2013 tarihinde yeni bir ihale yapılmış ve maliyet 351 milyon TL olarak belirlenmiştir. Aradaki bu fahiş fiyat farkının sebebi nedir?
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 00:01
YORUM EKLE