Yandex Metrika

MHP'li Vural Rize'den Seslendi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Rizelinin iradesi Diyarbakır'da, Diyarbakırlının iradesi İstanbul'da her yerde geçerli olacaktır. Millet iradesi parçalanamaz, devletin gücü parçalanamaz'' ''Biz MHP olarak 'birlikte rahmet, ayrılıkta azap var' diyoruz ama bizim sadece milletimizle ittifakımız olur.'dedi

MHP'li Vural Rize'den Seslendi
31 Temmuz 2013 Çarşamba 21:08

 MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, çözüm süreci ile ilgili oalrak, "Rizelinin iradesi Diyarbakır'da, Diyarbakırlının iradesi İstanbul'da her yerde geçerli olacaktır. Millet iradesi parçalanamaz, devletin gücü parçalanamaz" dedi.

Partisinin Derepazarı İlçe Başkanlığı binasını hizmete açan Vural, daha sonra MHP Rize İl Başkanlığı tarafından Tek Gıda- İş Sendikası Salonunda partiye katılanlar için düzenlen programda yer aldı.

Vural, burada yaptığı konuşmada, bölgenin en önemli geçim kaynağının çay olduğunu ancak sınırdan yapılan çay kaçakçılığının sektörü zora düşürdüğünü belirterek, çaya uygulanan kotanın üreticiyi zorladığını ve son yıllarda bölgede göçün yeniden başladığını savundu.

Türkiye'nin enerji ihtiyacı için yapılan yatırımlara karşı olmadıklarını ifade eden Vural, bölgede yapılan HES'lerin doğal yaşama zarar vermemesi gerektiğini, gelecekte su imtiyazlarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin çözüm ve barış süreci adı altında çözülmeye doğru gittiğini ileri süren Vural, "Maalesef çözüm süreci adı altında devlet Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan çekiliyor. Bizim kanaatimize göre egemenlik bir bütündür ve devletin otoritesi her yerde geçerli olacaktır. Yok öyle evli evine, köylü köyüne değil. Bu coğrafyayı birlikte vatanlaştırdıysak, Türk devleti dediysek, bu coğrafyayı bölerek birilerinin kuzey Kürdistan olarak adlandırması karşısında 'hayır' dememiz gerekiyor" diye konuştu.

Şahıslara ve partilere destek verilebileceğini ancak mevzubahis vatan ise gerisinin teferruat olduğunu dile getiren Vural, "Ülke ve milletin bütünlüğü maalesef tehdit altındadır. Milletimiz, 'PKK terör örgütünün isteklerini kabul edin, etmezseniz terör devam eder' diye tehdit edilmektedir. Buna birilerinin 'dur' demesi lazım. Bunlara sandıkta 'dur' diyeceğiz, sokakta değil. Başka Türkiye yok" şeklinde konuştu.

- "MHP olarak hiçbir insanımızın ölmesini, burnunun kanamasını istemiyoruz"

Vural, Gezi Parkı olaylarında demokratik tepkilerini gösteren kişilere saygı duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Şiddet içermeyen tepkilerini, tepkilerin kaynağını ve eleştirilerini doğru buluyoruz ama şiddeti, marjinal grupların yaptığı eylemleri kabul etmemiz mümkün değil. MHP olarak biz devletimizin ve milletimizin kaotik bir ortam içine sokulmasını kabul edemeyiz. Çünkü biz tecrübeli bir nesiliz, tecrübeli bir siyasi hareketiz. MHP toplumsal muhalefeti marjinalleştirecek,  şiddet sarmalına sokacak girişimleri dışlamıştır. Aynı zamanda demokratik ve barışçıl bir şekilde tepkilerini dile getirenlerin, açıkçası bu tepkilerin kaynağına sahip çıkmıştır. Bunlara yönelik orantısız güç kullananları da eleştirmiştir. Önemli olan milletin tepkilerini, eleştirilerini sandıkta ifade etmesini temin etmektir. MHP olarak hiçbir insanımızın ölmesini, burnunun kanamasını istemiyoruz. Orada olan insanlar da hayatını kaybeden insanlar da bizim, heba edecek neslimiz yok artık. Biz 1980 öncesini yaşadık, çok iyi biliyoruz. O bakımdan Türkiye'yi tuzağa düşürmeyeceğiz."

- "Çanakkale geçilmez diyen analar niye ağladı"-

Türkiye'nin Kürt meselesi sorunu olmadığını anlatan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin Kürt meselesi olduğu iddiası, Sevr Barış Antlaşması çerçevesinde getirilerek 'Kürdistan meselesi vardır' denilerek, bu millete hazmettirilmek istenmiş ama doğulusuyla batılısıyla kuzeylisiyle güneylisiyle hep beraber yırtıp attık. 100 yıl önce reddettiğimizi bugün nasıl kabul ettiriyorlar, kim kabul ettiriyor? Bugün bu anlamda ortaya konulan çözüm nedir? Analar ağlamasın 'evet', terör bitsin 'evet'. 'Analar ağlamasın, terör bitsin' diye vatandan mı vazgeçeceğiz, bayraktan mı vazgeçeceğiz, egemenlikten mi vazgeçeceğiz? 'Eğer analar ağlamasın' diye yola çıksaydın, 'Çanakkale geçilmez' diyen analar niye ağladı? Milli Kurtuluş Savaşı'nda analar niye ağladı? Üst geçitlere isimler verilmiş şehitlerin anaları niye ağladı."

-"Türk milletinin milli kimliği içinde kimin hangi farklılığı varsa saygı duyacağız"

Vural, MHP'nin çözüm anlayışının gayet açık ve net olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türk milletinin milli kimliği içinde kimin hangi farklılığı varsa saygı duyacağız. Dilimiz Türkçedir. Evinde, iş yerinde, bahçesinde hangi dille konuşuyorsa konuşsun, bayrağımız ay yıldızlı bayrağımızdır. Millet egemenliğimiz çözülemez. Rizelinin iradesi Diyarbakır'da, Diyarbakırlının iradesi İstanbul'da her yerde geçerli olacaktır. Millet iradesi parçalanamaz, devletin gücü parçalanamaz. Eğer o eksende beraber olma gayreti varsa biz hep bu gayretin içindeyiz. Biz şunu diyoruz, terör bitsin ama Türkiye bitmesin. Analar ağlamasın ama ana yürekleri de bölünmesin. Türkiye'nin, ortak değerlerine sahip çıkması gerekiyor. Milletin sahip olduğu ortak değerleri ayrıştırmak, toplumu ve devleti fay hatlarına bölmek demektir. Bu ayrımcı bir politikadır."

MHP'nin yerel seçimlerde bazı partilerle ortaklık söylentilerinin asılsız olduğunu belirten Vural, şöyle devam etti:

"Biz MHP olarak 'birlikte rahmet, ayrılıkta azap var' diyoruz ama bizim sadece milletimizle ittifakımız olur. 44 yıldır şerefli bir mücadele sürdürdük. Kimsenin karşısında eğilmedik, bükülmedik. Teslim edilecek irademiz yok. Siyaset namusumuzu 44 yıldır şerefle taşıdık. O bakımdan sandıkta buluşacağız. Vatandaşlarımız sıkıntılı ortamda bu gidişata 'dur' demesi için MHP'ye oy verme düşüncemizi ileteceğiz. Onların desteği ile yolumuza devam edeceğiz."

Vural, konuşmasının ardından partiye katılanlara rozet taktı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.