Alexa

MHP'nin Korucularla İlgili Önerisi Kabul Edilmedi

MHP'nin köy korucularıyla ilgili Araştırma Önergesi'nin bugün görüşülmesini içeren grup önerisi kabul edilmedi.

MHP'nin Korucularla İlgili Önerisi Kabul Edilmedi
banner327

 MHP, TBMM Danışma Kurulu'nun toplanamaması üzerine grup önerisini Genel Kurul'a taşıdı. Öneri üzerinde konuşan MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, sayıları 65 bini bulan korucuların kaderine terkedildiğini belirterek, mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini söyledi. Köy korucularının sosyal güvenliği olmadığını savunan Türkoğlu, PKK'nın inisiyatifine bırakıldığını ve ikinci açılım süreci devam edilirken şehit edildiğini ifade etti. Türkoğlu, "Hükümet korucuları korumak için neyi bekliyor? Yoksa Oslo müzakerelerinde verilen sözler mi tutuluyor?" dedi. 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, güvenliğin devletin asli görevlerinden biri olduğunu ancak statüsü ve hukuki durumu belli olmayan köy koruculuğu sisteminin tartışılması gerektiğine işaret ederek, "Köy korucuları kendi hayatlarını riske atarak çalışmışlardır. Bugüne kadar hukuki statüye kavuşturulmayan köy korucularının durumu ortada durmaktadır. Köy korucularının can güvenliği korunamıyor. Toplumsal barış sağlandığında köy koruculuğu sistemi yeniden gözden geçirilmeli. Meclis'te bir komisyon kurarak, onlar için yapılacak yasal düzenleme için Meclis'te komisyon kurulmalı" görüşünü ifade etti.  

Öneri aleyhinde konuşan Ak Parti Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal,  köy koruculuğuyla ilgili yasal düzenlemenin kendi iktidarları döneminde yapıldığını belirterek, özlük haklarında iyileştirmelerin gerçekleştirildiğini söyledi.    "Ak Parti olarak köy korucularıyla ilgili olarak elimizden geleni yapmışız" diyen Köksal, köy korucularının devletin garantisi ve güvencesi altında olduğunu kaydederek, İçişleri Bakanlığı'nda konuyla ilgili çalışma yapıldığını, Meclis'te bir komisyon kurulmasına gerek olmadığını savundu.   

Konuşmaların ardından MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi. 
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 22:29
YORUM EKLE