Yandex Metrika

MİT Teklifi Genel Kurul'da...

TBMM Genel Kurulu'nda muhalefet milletvekillerinin, MİT'in yapısında değişiklik öngören yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğu yönündeki iddiaları üzerine usül tartışması açıldı

MİT Teklifi Genel Kurul'da...
09 Nisan 2014 Çarşamba 23:11

 TBMM Genel Kurulu'nda, muhalefet milletvekillerinin, MİT'in yapısında değişiklik öngören yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğu yönündeki iddiaları üzerine usul tartışması açıldı.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın konuya ilişkin başvurusu üzerine Başkanlık Divanı'nın görüşünü açıkladı. Akşener, "Bir tasarı veya teklifin anayasaya aykırı görülmesi halinde gerek komisyonda gerek Genel Kurul'da reddedilmesine olanak tanıyan çok sayıda kural bulunmaktadır. Bu nedenle, teklifin görüşmelerinin başında anayasaya aykırılık iddialarına ilişkin başvurunuzun işleme alınmasının İçtüzük'e uygun olmadığını düşünmekteyim" dedi.

Akşener, bir kanun tasarı ve teklifinin temel kanun olarak değerlendirilmesi hususunda Başkanlığın bir takdir yetkisi bulunmadığını belirterek, teklifin  alınan karara uygun olarak görüşmelerinin temel kanun olarak sürdürülmesinin gerektiği kanaatinde olduğunu ve Başkanlığın bu konuda da takdir yetkisi bulunmadığını ifade etti.

Meral Akşener'in açıklamasının ardından Genel Kurul'da, usul tartışması açıldı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 12 Eylül 2010 referandumuna değinerek, "Bu teklifte de benzeri bir şeyi görüyorum. Umarım bir iki sene sonra 'ya biz bu konuda yanlış yapmışız' demezsiniz. Bu yasayı aceleye getirmeyelim, enine boyuna tartışalım" dedi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Meclis'in abesle iştigal edemeyeceğini belirterek, "Varsayılım ki bu teklif Türk bayrağının değiştirilmesine ilişkin bir teklif olsaydı, TBMM ve şimdi zatı aliniz anayasaya aykırılık iddiasını görüştürmeden maddelerine geçecek bir uygulamaya geçecek miydiniz?" diye sordu. 

Bal, bu teklifin parlamenter demokratik sisteme aykırı olduğunu iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ikinci defa aynı konu üzerinde usül tartışılması açıldığını belirterek, "Biraz geciktirmekle bir zafer kazanılmıyor. Elbette her şeyin enine boyuna tartışılması gerekir ama aynı konuyu konuştuk" dedi.

Bu teklif yasalaştığı takdirde MİT'e dış operasyon yetkisi verileceğini vurgulayan Canikli, şunları söyledi:

"Bu yetki daha önce yayınlanmayan gizli Bakanlar Kurulu kararlarıyla veriliyordu. Şimdi şeffaf hale  getiriyoruz. Bizden önceki dönemlerde dış operasyonlar  yapılmadı mı, yapıldı. Nasıl yapıldı? Gizli Bakanlar Kurulu kararlarıyla yapıldı. Biz daha hukuki bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. 

Siz diyorsunuz ki 'anayasaya aykırıdır.' Biz diyoruz ki 'değildir.' Anayasaya aykırı olup olmadığına karar verecek olan mercii Anayasa Mahkemesi'dir. Sürekli olarak bütün kanunlar AYM'ye götürülüyor. Bir eleştiri değil,  tespit olarak söylüyorum. Ondan sonra da usulüne uygun bir şekilde AYM'ye götürürsünüz."

Usul tartışmasının sonunda Akşener, tutumunda bir değişiklik olmadığını ve teklifin görüşülmesine geçileceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.