Alexa

Mustafa Demir Nereli ? (Samsun'da Neler Oluyor)

Ak Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Demir nerelidir? 2019 yerel seçimleri yaklaşırken diğer partiler içinde Samsun'da kim aday olacak? soruları gündeme geliyor.

Mustafa Demir Nereli ? (Samsun'da Neler Oluyor)

Mustafa Demir'in kim olduğu hakkında bilgiler google arama motoruna düşerken, Samsunlular tarafından Mustafa Demir'in nereli olduğu da önemle merak edildi. "Samsunluluk ruhu" kapsamı içerisinde değerlendirilen adayların doğum yerlerinin Samsun ve ilçeleri dışında olmaları hep politik malzeme olarak gündeme getirilmişti.

Ak Parti Samsun Belediye Başkanı Adayı olarak Mustafa Demir belirlenmesinden sonra Trabzonlu olması sebebiyle Samsun'da büyük tepkilere neden oldu. Mustafa Demir ile ilgili bazı değerlendirmelerde " Menfaat lobisi" veya "Trabzonculuk lobisi" gibi yorumlar yapılarak Samsunluluk ruhu veya "Samsunluluk bilinci" yükseltilerek çeşitli protesto gösterileri ve tepkilere yol açtı.

Trabzonluların bir kısmı ve Trabzon Medyası ise  Başkan Adayı Demir’in Samsunspor maçında yuhalanmasına tepki gösterdi. "Samsun'da Trabzonlu belediye başkan adayına tepki!" başlığıyla haber yaparak, "Kardeş dedik, bağrımıza bastık, ayıp ettin Samsun!” şeklinde tepki verdi.

'Trabzonlu başkan istemiyoruz'

Samsunspor evinde Hacettepe'yi ağırlayan Samsun, Maç sırasında Samsunsporlu taraftarlar, Belediye Başkanı Zihni Şahin'e destek vererek,   'Trabzonlu başkan istemiyoruz' diye slogan atmıştı.

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Taner Tekin Samsun Televizyonu Haberaks TV'de yaptığı açıklamada "şehircilik" ve "Bölgecil" meselesine şöyle bakmıştı.

"Samsun Karadeniz'de küçük İstanbul... "

"Bir dönem Samsun'da 75 vilayetten insan yaşıyordu. Bugün Doğu Karadeniz'den ve Orta Karadeniz'den devamlı göç alıyoruz. Samsun'da karnını doyuran, iş kuran burada yaşayan, burada çoluğunu çocuğunu yaşatacak olan herkes Samsunlu'dur. MHP şehir millyetçiliğine karşıdır. Tek kimlik altında bu ülkeye hizmet eden herkese biz aynı yerden bakıyoruz."

Zihni Şahin ne demişti?

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, eski Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir’in Samsun Büyükşehir Belediyesine aday göstermesini  sosyal medya hesabından değerlendiren paylaşımında ise şöyle demişti. “31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerin ülkemiz ve milletimiz, Samsunumuz ve hemşehrilerim için hayırlı olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok değerli halkımıza hizmet anlayışım, sevgim ve saygım devam edecektir. Hiç bir anında rol yapmadığım hayat anlayışım gereği son nefesime kadar her zaman ve her yerde kapım halkımıza sonuna kadar açık olacaktır. Benim muhabbetim makamlarla ve koltuklarla değil halkımızla olmuştur. Olmaya devam edecektir. Tüm hemşehrilerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Sevgiyle birlikte yürümeye devam edeceğiz.” demişti.

Mustafa Demir Kimdir, Nerelidir? 

 18 Ocak 1961'de Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. 

Mustafa Demir ile ilgili daha geniş özgeçmiş bilgilerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sözcü son dakika sıcak bir bilgi paylaştıı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa adayını Zeynel Abidin Beyazgül ve Samsun adayını Mustafa Demir hakkında Yurt dışı gezisinde uçakta Erdoğan'a bu iki ille ilgili özel brifing verildi. Açıklanan iki adayla hem Urfa hem de Samsun'da güçlü rakip çıkması halinde seçimin kaybedilebileceği bilgisi paylaşıldı.Bu kapsamda AKP genel merkezi her iki ilde de anket çalışması yaptı.. Çıkan sonuçlara göre iki adayın da değiştirilmesi mümkün olduğu belirtildi.

Sözcü Gazetesinin SAMSUN'DA ‘YERLİ' TEPKİSİ  ara başlığı altında yayınladığı ilgili şu sözlerle dikkat çekti:

"Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin'i çizen AKP yönetimi, eski bakan Mustafa Demir'i aday gösterdi. Ancak Demir'in Trabzonlu olması Samsun'da tepkilere neden oldu. Millet İttifakı'nda İyi Parti'ye bırakılan Samsun'da, bu partinin göstereceği adayın güçlü biri olması halinde Demir'in şansının zor olduğu belirtiliyor."

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 02:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa deniz
mustafa deniz - 8 ay Önce

Mustafa demir şu veya bu şekilde samsun büyükşehir adayıdır. Ak Parti bir daha geri dönüş yapmaz. Mustafa Demir henüz sahalara çıkmadı sayılır. İnanın sahaya çıktığında bir çok şey değişecektir.

Turğut Sözen
Turğut Sözen - 8 ay Önce

Biz ırkçı değiliz ama illede Trabzonlu gerekmez biz yaptık oldunu yani öylemi bende fikrimi beyan ediyorum Samsunlu istiyoruz kardeşim

Misafir
Misafir - 8 ay Önce

Allah aşkına nasıl bir zihniyet oluşmuş insanlarda Samsun'un yarışı Trabzonlu yada başka yerlerden gelme hakiki samsunlu kim var acaba kişiye telkin olabilir ama şehir belirtmek çok yanlış bende oğluyum peki bizlerde dersek biz Trabzonlular dan başka aday tanımıyoruz bu doğru ölümü acaba bunu söyleyenlerin Trabzonlu hiç tanıdıkları yokmuş ayıptır bu zihniyette olan kişiler de ne devlete nede millete hayır gelmez zihni başkana bişey demiyorum ama yazılan yorumlar yanlis

Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Mustafa demir vekil yada bakan ken hayrını görmedik şimdi mi göreceğiz Fuat Köktaş Yusuf Ziya gibi Kan emicilErden kurtulmadikca samsun da işler düzelmez Seni seviyoruz Reis ama sen istedin diye Hayati Tekin gibi adamı bile indirip Hasan Togarı getirdik odul olarak da ücretsiz olan piknik alanını ücretli yaptılar Allah Islah Etsin daha oy yok adaya oy vereceğiz

Fatih sinsan
Fatih sinsan - 8 ay Önce

Nereli olursa olsun başkanımız hepimizden fazla samsunlu olmak zorunda. Mustafa demir bakanlığı döneminde ne yaptı samsun için.