Yandex Metrika

Öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi için kanun teklifi

Milletvekilleri Zühal Topcu ve Oktay Vural imzası ile TBMM Başkanlığı'na Öğretmenlerin mali haklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi sundu.

Öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi için kanun teklifi
15 Temmuz 2014 Salı 22:11

Milletvekilleri Zühal Topcu ve Oktay Vural imzası ile TBMM Başkanlığı'na Öğretmenlerin mali haklarının iyileştirilmesi için kanun teklifi sundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural imzası ile TBMM Başkanlığına sunulan “Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” öğretmenlere ödenmekte olan “eğitim öğretim tazminatı” oranlarında artış yapılmasını öngörüyor.Kanun Teklifinin yasalaşması durumunda;

  • Halen derecelerine göre öğretmenlere farklı oranlarda ödenmekte olan “Eğitim Öğretim Tazminatı” tüm öğretmenler için aynı oranda ve %155 olarak ödenecek.
  • 1 ve 2 nci derecelerde bulunan öğretmenlerin aylık net maaşları 250 TL artacak.
  • 3 ve 4 üncü derecelerde bulunan öğretmenlerin aylık net maaşları 286 TL artacak.
  • Diğer derecelerde bulunan öğretmenlerin aylık net maaşları 316 TL ile 359 TL arasında artış gösterecek.
Kanun Teklifi şu şekilde:DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİMADDE 1- 657 sayılı Kanunun 152 nci maddesinin “II- Tazminatlar” kısmının “B- Eğitim, Öğretim Tazminatı” bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:“B – EĞİTİM, ÖĞRETİM TAZMİNATI

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara; (Öğretmen unvanlı kadrolarda bulunanlardan okul müdürü ve okul müdür yardımcısı, yönetici ve eğitim uzmanı olarak görevlendirilenler ile cezaevi okullarında çalışan öğretmenler dahil olmak üzere) tüm derecelerden aylık alanlar için % 155 ine,”MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.Zühal Topcu FATİH Projesi İçin Araştırma Önergesi Verdi
Zühal Topçu ve Oktay Vural imzalı önergede Fatih Projesi yürütmesinde yaşanan sorunların çözümü ve araştırılması için bir araştırma komisyonu kurulması istendi. Geçtiğimiz haftalarda Fatih Projesinde yolsuzluk, fatih projesinde usulsüzlük gibi iddialar ortaya atılmıştı. Fatih Projesi MEB ve ulaştırma bakanlığı arasında yapılan bir proje. MEB Fatih Projesi sorunları hakkında bir araştırma önergesi verildi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topçu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural imzalı önergede Fatih Projesi yürütmesinde yaşanan sorunların çözümü ve araştırılması için bir araştırma komisyonu kurulması istendi. Geçtiğimiz haftalarda Fatih Projesinde yolsuzluk, fatih projesinde usulsüzlük gibi iddialar ortaya atılmıştı. Fatih Projesi MEB ve ulaştırma bakanlığı arasında yapılan bir proje. MEB Fatih Projesi sorunları hakkında bir araştırma önergesi verildi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Zühal Topcu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın hazırlayarak, 20 milletvekilinin imzası ile Meclis Başkanlığına sunduğu Fatih Projesi ve Bilişim Eğitimi ile ilgili sorunların araştırılması ve çözüm getirilmesi için TBMM başkanlığına meclis araştırma önergesi verildi. 

Gerekçede ise:
  • Fatih Projesi uygulama okullarında çocukların tabletlerine çok sahiplendiğine, bunun sosyal hayatlarına etki ettiğine  ve bu yüzden çocuklara bilinç kazandırılması gerektiği belirtilmiştir.
  • Fatih Projesinin uygulanacağı okullarda öğretmenlere sadece 30 saatlik kurs verildiği, çok fazla öğretmenin katılımıyla gerçekleşen 30 saatlik eğitimin ne kadar faydalı olabileceğinin tartışılması gerektiğini belirtilirken, ayrıca öğretmenlerin okullara akıllı tahta kurulmadan varmış gibi bu eğitimi almalarına, kursta öğretmenlere verilen bilgilerin teorik olmasına ve okullarda öğretmenlerin danışabileceği biri olmamasına dikkat çekilmiştir.
  • Öğretmenlerin mesleki gelişim çerçevesinde eğitilmesi ve sürekli desteklenebilir olması gerektiğine değinilirken, eğitimde teknoloji bütünleşmesi konusunda sürekli gelişime katkı sağlayabilecek, sadece  Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olacaktır denmiştir.
  • PISA Problem çözme becerilerinde, Türkiye'nin 44 ülke arasından 34. olduğuna dikkat çekilmiş bu nedenle çocuklarda 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi için Bilişim derslerinin her kademede zorunlu olması gerektiği söylenmiştir.
  • Fatih Projesi uygulanmasına rağmen, çocukların Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ile ders dışı etkinlikler yapabileceği, proje geliştirebileceği bir alan bulunmaması gerekçede eleştirilmiş ve bakanlığın belirlediği mevcut 5 etkinlik alanına Bilişim Teknolojilerinin eklenmesi gerektiği ifade edilmiştir.
  • Fatih Projesi uygulanan her okulda "Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni" görevlendirmesi yapıldığı belirtilmiş, 100 saat kursa giden alan dışı öğretmenlerin ise bu görevi üstlendiğine değinilmiştir. Fatih Projesinin amacına ulaşabilmesi için alan dışı görevlendirmelere son verilmelidir denmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.