Yandex Metrika

Paralel yapı diye bir şey yok, Gülen Cemaati var

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu'nda AK Parti iktidarı tarafından hazırlanan 'Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' görüşülmeye başlandı.

Paralel yapı diye bir şey yok, Gülen Cemaati var
03 Aralık 2014 Çarşamba 23:56

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu'nda AK Parti iktidarı tarafından hazırlanan 'Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' görüşülmeye başlandı. 

Bu görüşme esnasında  CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, tasarının emniyette bazı birimlerdeki personelin tasfiyesini öngördüğünü söyledi. "Kurumları kendi iç işleyişinde uygun şekilde yapılandırmak yerine, majestelerinin iç güvenlik birimlerini yaratacak şekilde bir düzenlemeye gidiyorsunuz." diyen Serindağ, tasarıyla silah kullanma yetkisinin kolaylaştırıldığını, bunun toplumun sosyal huzurunun bozulmasına neden olacağına dikkat çekti.

"Paralel yapı diye bir şey yok, Gülen Cemaati var, buna Gülen cemaati deyin." diyen Serindağ, "Ne zaman ki 17-25 Aralık operasyonları yapıldı, paralel yapı iddiasını siz kendiniz seslendirmeye başladınız. Yaptığınız tüm düzenlemelerde de bunun gölgesini görüyoruz. 'Paralel yapıyı tasfiye ediyoruz' derken, yeni bir paralel yapı oluşturuyorsunuz, kendi parti devletinizi oluşturuyorsunuz. Türkiye yıllar önce tek parti dönemini bıraktı, çok partili döneme geçti ama siz şimdi tek parti döneminin kilometre taşlarını döşüyorsunuz." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yönelik "Cumhuriyet savcılarının yetkilerinin bir kısmını valilere veriyor gibi gözüküyorsunuz, ama aslında o yetkileri siz kullanacaksınız. Daha önce valilerle emniyet müdürleriyle ne tür konuşmalar yaptığınızı, İstanbul valisine ve emniyet müdürüne ne tür talimatlar verdiğinizi herkes biliyor. Bu yetkileri o valiler değil siz kullanacaksanız, sorumluluk valilere ait olacak ama yetkiyi siz kullanacaksanız." diyen Serindağ, kamu düzenini sağlamak yerine kamu düzenini bozan bir uygulama yapıldığını kaydetti.

Serindağ, "Siz hukuku ikinci plana itiyorsunuz, sizin gözünüzde seçimle işbaşına gelen iktidar her şeyi yapma hakkına sahipsiniz. 'Yapın kırın girin, yasa ise yasa' diyorsunuz, yasa yapmayı yeterli görüyorsunuz, bu çok sorunlu bir tavır." diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise bu düzenlemeler sonrasında güvenlik kuvvetlerinin daha fazla arama, sorgulama yapabileceğini, daha fazla keyfi davranabileceğini, daha fazla şiddet kullanabileceğini ve gözaltına alabileceğini vurguladı.

"Paralel yapı diyorsunuz ama doğuda yol kesen paralel yapıyı görmüyorsunuz. Paralel yapıyı AK Parti inşa etmiştir, bunun suçlusu AK Parti iktidarıdır." diyen MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan da suç işleyen varsa o suçun ortaya konulması ve cezalandırılması gerektiğini belirterek tasarıyla iktidarın kendi emniyet yapılanmasını kurduğunu belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.