Alexa

'PKK’nın silah bırakmasına Kandil’in engel oluyor'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, PKK’nın silah bırakmasına Kandil’in engel olduğunu söyledi.

'PKK’nın silah bırakmasına Kandil’in engel oluyor'
 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, çözüm sürecinde PKK’nın silah bırakmasına Kandil’in engel olduğunu söyledi.

Bakanlar Kurulu sonrasında konuşan Arınç, silah bırakma açıklaması konusunda “4 Şubat'tan bu yana bir gelişme var. O gelişme de şudur; yani silah bırakmaya yönelik bir açıklamanın yapılabilecek olmasına karşı engeller çıkarılmıştır. Bu engellerin daha çok Kandil'den kaynaklandığını da artık sağır sultan bile biliyor.” dedi.

TOP HALEN HDP’NİN AYAĞINDA

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında düzenlediği basın toplantısında çözüm süreci ve PKK’nın silah bırakmasına ilişkin bir soruya muhatap oldu. Bülent Arınç, bir gazetecinin sorusunu “Bu konuda 4 Şubat'tan bu yana bir gelişme var. O gelişme de şudur; yani silah bırakmaya yönelik bir açıklamanın yapılabilecek olmasına karşı engeller çıkarılmıştır. Bu engellerin daha çok Kandil'den kaynaklandığını da artık sağır sultan bile biliyor. O yüzden HDP'li bazı milletvekillerinin veya İmralı ile görüşmek için zaman zaman gidenlerin, hemen ertesi günlerde de Kandil'e gittiklerini biliyoruz. Gidenler, henüz dönmemiştir. Bildiğim kadarıyla Sayın Sırrı Süreyya Önder ile Ceylan Bağrıyanık isimli bir bayanın gittiğini biliyorum. Nasıl döneceklerdir, nasıl bir karar almışlardır, bu karar çözüm süreciyle ne kadar ilgilidir? Kendileri de bir açıklama yapar, herhalde kamuoyunu da bilgilendirmiş olurlar. Ama biz hükümet olarak, çözüm sürecini, milletimizin menfaatlerine uygun bir şekilde ve milletimizin verdiği görev çerçevesinde sürdürme konusunda kararlıyız. Alınacak her kararın, Türkiye'de silahtan ve şiddetten arındırılmış bir siyaset ortamına katkı yapacağını düşünüyoruz. Bundan evvelki toplantıda zannediyorum ‘Top HDP'nin ayağında’ demiştim. Top halen o alanın içerisinde. Bakalım, hakikaten iyi kullanabilecekler mi topu? Çözüm sürecine katkı sağlayabilecek bir noktaya gelecekler mi? Biz, buradayız efendim. Şimdi, onların ne yaptığını, nelerle döndüklerini, gelişmelerin hangi istikamette olacağını hep beraber göreceğiz.” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 02:10
YORUM EKLE