Alexa
banner314

Reyhanlı'da Mini Miting

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı'da mini-miting düzenledi, Reyhanlı çevresinden gelen binlerce vatandaşa seslendi.

Reyhanlı'da Mini Miting
banner327

 Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı ziyareti öncesinde ilçede “seferberlik” ilan edildi. Binlerce polisin ilçe girişlerinden itibaren konuşlandırıldığı görülürken, ilçe dışından gelenler girişte X-Ray cihazından geçirilerek arandı.

İlçenin girişinden itibaren ana cadde trafiğe kapatıldı, girişte X-Ray cihazları hazır bulunduruldu. Patlama nedeniyle hasar alan yerlere makyaj çalışmaları sürerken ilçenin birçok yerine Türk bayrağı asıldı.

Reyhanlı’da hazır bulunan polislerden bazılarının Bolu’dan gelmiş olması dikkat çekti.

ÇEVRE İLLERDEN REYHANLI HALKI!
Reyhanlı’ya yaklaşık 30 otobüsle çevre ilçe ve illerden Erdoğan’ı alkışlamak üzere vatandaş getirildi. Otobüslerle getirilenlerden bazılarının ise Urfa’dan getirilen mevsimlik işçiler oldukları iddia edildi.

Erdoğan’ı alkışlayan ‘halk’ın bir kısmının Türkçe bile bilmeyen Suriyeliler, bir kısmının da Reyhanlı’ya dışarıdan gelenler olduğu öne sürüldü.

‘ÇOK ÜZÜLÜRÜZ’
Erdoğan Reyhanlı’daki konuşmasına başladı. Başbakan, Suriye’nin Türkiye ile yaptığı anlaşmalara uymadığını ileri sürerken, Suriyeli sığınmacılara dikkat çekti. “Bu millet her zaman mazlumun ensarı olmuştur” diyen Erdoğan, “Kendi halkını tankla topla öldüren bir diktatöre Reyhanlı’da sahip çıkan birileri varsa, buna çok üzülürüz” dedi.

Erdoğan, “Biz seçimle iktidara geldik. Ama onlar babadan geliyorlar, babası da zalimdi. Onlar halkına güvenmiyor” dedi. Erdoğan: “İnşallah, Suriye’deki muhalifler o diktatörü indirecektir. Suriyeli kardeşlerime sesleniyorum: Allah’ın müjdesi yakındır.”

“Dükkanlarını kaybeden kardeşlerimize dükkanlarını geri yaptıracağız. İşsiz olan kardeşlerimiz İŞKUR’a müracat etmek suretiyle buradan da gerekli olan desteklerini 3 ay boyunca alacaklardır.”

‘NEDEN DAHA ÖNCE GELMEDİM’
Erdoğan, patlamanın ardından Reyhanlı’ya neden gelmediği konusuyla ilgili olarak, “Olay olduktan sonra gelseydim, bazı istismarcılar bunu istismar edebilirlerdi. Biz sizi ne hükümet ne de devlet olarak yalnız bıraktık. Bu tür istismar örgütlerine, bizim aramıza fitne sokmak isteyenlere asla prim vermeyin. Bunların korkusu bizim birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamızdır. Bu dayanışma, evalallah bunların buralarda hayat bulmasını ortadan kaldıracaktır” dedi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Reyhanlı’nın saygıdeğer güzel insanları sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum.

Bu buluşmada özellikle 51 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar makamların en yücesini ulaştılar. Ama şunu da bilmenizi istiyorum ki onların o makamlara ulaşmasına neden olan alçaklar zalimler onlarda ebedi alemde cehennemde.

Yanı başımızda yaşananlar sıradan değil. Kendi saltanatlarını koruma gayreti içinde olanlar İşte Türkiye’de bezem huzurumuza musallat olmuşlardır.

Biz Türkiye olarak Suriye ile yüksek stratejik düzeyli anlaşmalar yapmak üzere, elimizden gelene gayreti gösterdik.

Bu önemli bir adımdı. Fakat öyle anlar öyle günler oldu ki bizim aramızdaki bu anlaşmalar hiçe sayıldı. Dostluk kardeşlik bağları ayaklar altına alındı. Kim tarafından…Diktatör Esad tarafından alındı.

Bu millet tarihi itibariyle dünyada mazlumlara hep ensar olmuştur. Mazlumlar karşısında ensarlık görevini yapmıştır.

300 bin kader mülteci kardeşimiz buraya keyifleriyle gelmediler. Ölüm endişesiyle geldiler.  Türkiye’de de bu bölgede de ensar olmayanlar, burada kardeşlerimin arasına fitne nifak tohumları atmaya gayret ediyorlar.

Siz Suriye’den buraya göç eden kardeşlerimize kucağınızı açtınız. Şimdi onları buradan kovma gayreti içine girenler asla izin vermeyin. Bilesiniz ki onlar bizim kardeşimizdir. Bize inandıkları için, güvendikleri için buradırlar.

Yoksa kimse evinden  barkından kaçarak başka ülkelere gitmez.  Fitneye prim vermeyeceğiz. Onları kucaklayacağız. Suriye’de diktatörlük sona erdiği gün., halkın iradesi iktidar olduğu gün buradaki kardeşlerimiz de evlerine döneceklerdir.

Suriye’de zulüm, kan kin var. Uçaklarla bombardıman etmek suretiyle tanklarla toplarla kendi vatandaşını öldürmek suretiyle.

Reyhanlı’da içinde bulunduğunuz birliğinizin dirliğinizin devamını istiyorum. Bugünler gelir geçer. Türkiye güçlü ülkedir. Ve geçecek. İnşallah en kısa sürede Suriye’deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler.

Suriye’deki kardeşlerime buradan sesleniyorum Allah’ın yardımı yakındır inşallah….

MİNİ-MİTİNG
Reyhanlı’da, AKP’nin olağan mitinglerine göre bir mini-miting yapıldı. Mitingin sona ermesiyle birlikte kalabalık dağılmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2013, 01:20
YORUM EKLE

banner307

banner325