Alexa
banner314

Sonunda Öcalan'ı Peygambere Benzettiler

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Öcalan eleştirisine peybamber benzetmeli savunma yaparken, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy da, “Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşmasaydı Atatürk terörist ilan edilirdi” dedi.

Sonunda Öcalan'ı Peygambere Benzettiler
banner327
 BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Öcalan eleştirisine peybamber benzetmeli savunma yaparken, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy da, “Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşmasaydı Atatürk terörist ilan edilirdi” dedi.

'ÖCALAN'A İTİRAZ VAR'

Komisyonun dün dinlediği akademisyen Nihat Ali Özcan, sürece ilişkin değerlendirmede bulunurken, “Kişisel kanaatim, Öcalan'ın kişiliği üzerinden toplumun büyük bir kısmında bir itiraz var. Dolayısıyla onun figür olarak resimde ön plana çıkıyor olması hükümetin hareket anlamını ciddi anlamda kısıtlıyor. En önemli sorunlardan biri. Öcalan olmaksızın sistemi birarada tutarak götürmek ya da belli aşama kaydetmek teknik olarak mümkün değil” dedi.

'TEMEL DİREK ÖCALAN'

BDP'li Zenderlioğlu, Özcan'a, “Objektif olarak gerçekleri görmek gerek. Kürt halkının yeniden yaratılmasının temel direği Sayın Öcalan'dır. Yıllardır televizyonlara çıkıyorsunuz halen bunu nasıl keşfetmemişsiniz anlamıyorum” diye itiraz etti. Ak Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, “Öcalan isminin öne çıkması bir kısımda antipatiyle karşılandığı için sürece zarar verebilir” deyince, Zenderlioğlu şöyle konuştu:

ÖCALAN'A PEYGAMBER BENZETMESİ

“Bugün 4 din dahil bir insanın Öcalan'dan rahatsızlık duyduğunu görmedim. Bazı insanların kaprisleri olabilir, doğaldır. Peygamberler dünyaya gelince herkes zorlanmıştır. Bir şeye önce kendisi inanır sonra da başkasını inandırır. Bugün her peygamber dünyaya gelince böyle yapmıştır. Dinini millete kabul ettirme düşüncesini deklara edince bir uğraş verilmesi gerekir, doğruluğunun ortaya konulması gerekir. Bu açıdan sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum.”

'ATATÜRK'E DE TERÖRİST DENİRDİ'

BDP'li Aksoy da, PKK'lılara yönelik “terörist” ifadesinin kullanılmasına itiraz ederek, “Herkesi terörist görürseniz onunla oturup konuşamazsınız. Devleti sadece yönetmek yetmez, Kürtler ile diğer ilgili tarafların da yönetime katılması gerekir. Öcalan'ın pozisyonu budur. Türkiye bir ulusal kurtuluş savaşı verdi. Kürtler de, başkaları da katıldı. Başarıya ulaştı çok da güzel oldu ama diyelim başarıya ulaşmasaydı, Atatürk bir teröristti, böyle ilan edilmişti. Biz bu hatadan kurtulalım. ‘Muhatabıtımız teröristtir, bu teröristi parçalayalım, kulağını keselim' dersek iş yürümez” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 19:18
YORUM EKLE

banner307

banner325