Yandex Metrika

Tantan, Türkiye Tehdit Altında

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, bu hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen “Terörizmin finansmanı” ile ilgili yasa tasarısı ile birlikte uygulamaya dönük düzenlemelerin zaman geçirilmeden yapılmasını istedi.

Tantan, Türkiye Tehdit Altında
23 Ocak 2013 Çarşamba 10:36

YURT Partisi lideri Sadettin Tantan ilginç açıklamalar yaptı: Bu hafta Meclis gündemine gelecek terörizmin finansmanı ile ilgili tasarı yasalaşmazsa Türkiye gelecek ay ’terörist ülke’durumuna düşecek. Acil düzenleme gerekiyor. Uzman savcı ve hakim yetiştirilmeli. MASAK, İçişleri’ne bağlanmalı.
 
Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, bu hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen “Terörizmin finansmanı” ile ilgili yasa tasarısı ile birlikte uygulamaya dönük düzenlemelerin zaman geçirilmeden yapılmasını istedi. Tantan, “Uzman savcı ve hakim yetiştirilmeli. Maliye’ye bağlı MASAK’ın gözden geçirilerek İçişleri Bakanlığı’na bağlanması gerekiyor” dedi. Tasarının yasalaşmaması durumunda, Türkiye’nin şubat ayında terörist ülke konumuna sokulacağını hatırlatan Tantan, “ Hükümet sıkıştı. Bugüne kadar çıkarılmamasının sebebi AKP’nin kara para ekonomisi. Kayıt dışı ekonomi, kaçakçılık, kumar, fuhuş ekonomisi, yolsuzluk ekonomisi ve terör ekonomisinden besleniyor” dedi.

 
İddialar asılsız

 
Tasarının yasalaşması ile birlikte yabancı istihbarat örgütlerinin büyük Türk şirketlerine karşı kullanabileceği iddialarının asılsız olduğunu söyleyen Tantan, “Türkiye’nin bütün firmaları terörü mü besliyor, bu çok saçma bir şey. Terörün finansmanına el koyma işi tamamen mahkeme kararlarıyla oluyor. Bu nasıl ifade edildi, anlayabilmiş değilim. Tamamen hukukla oluyor. ABD, BM aracılığıyla terör örgütlerini besleyen paraları dondurdu” diye konuştu. Türkiye’nin bütün firmalarının terörü finanse ettiği yorumlarına katılmadığını ve bunun yanlış olduğunu ifade eden Tantan, “Bu Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası bir sözleşme. Bunun en iyi örneği Yasin El Kadı’ydı. Mahkeme kararı mı vardı onun mallarına el konulması için . Mahkeme kararı yoktu. BM’den çıkarmıştı kararı. O bir bahane ise güçlü ülkeler yine BM’Den bir karar çıkartıp el koyabilir. O zaman şu soruya açıklık getirmek gerekiyor: Türkiye’de terörün finansmanına nasıl el koyacak” dedi. “Yabancı istihbarat örgütü nasıl müdahale edecek” diye soran Tantan sözlerini şöyle sürdürdü:

 
Türkiye tehdit altında

 
“Terörün finansmanı giderek büyüyor. Yasa olmadan nasıl olur. Türkiye’yi tehdit edip masaya oturtuyor. Hangi zeminde el koyacaksınız. Yabancı istihbarat örgütü nasıl el koyacak. O zaman şimdi de el koyabilir. Yasaya ihtiyaç yok ki o konuda. Yasin El Kadı’nın mal varlığına ABD BM kararıyla el koydu. Avrupa’da PKK’nın mal varlıklarına biz el koyamıyoruz. ABD Hazine Bakanı demedi mi Karayılan’ın, Rıza Altun’un paraları var diye. Ne oldu, verdiler mi, hayır. Bu yönde bir girişimde bulunduk mu, bilmiyorum. ABD Hazine Bakanlığı Karayılan’ı, Rıza Altun’u ’paralarınıza el koyarız diye tehdit etti. Bu şekilde konuşan bir yetkiliye Türkiye ne yaptı. Buna hukuk zemininde nasıl bir açıklama
getiriyorlar.”
 
Önce yetki sonra DNA ve terör bilgi bankası
 
Terörizmin finansmanıyla ilgili yasa çıkarmanın yanında alt yapıya yönelik adımların da atılması gerektiğini ifade eden Tantan, bunları şöyle sıraladı: “Yapılması gereken, bu konuda uzman savcı ve hakim yetiştirmek. Maliye Bakanlığı’na bağlı MASAK’ın yeniden gözden geçirilip İçişleri Bakanlığı’na bağlanması, ayarıca operasyonel yetki verilmesi gerekiyor. Bu mal varlığına el konulabilmesi için araştırma kabiliyeti yüksek elemanlar olmalı. El koyma işlemi mahkeme kararıyla olacağı için gerçek delillere dayanması şart. Sadece yasa yeterli değil. DNA ve terör bilgi bankalarının yanı sıra arşive de ihtiyaç var. Bir bütün olarak Türkiye Başsavcılık müessesinin kurulması lazım. Aynı zamanda uluslararası alanda birlikte çalışabileceği istihbarat teşkilatına ihtiyacı var. Bunun için özel düzenlemeler gerekiyor. Bunlar yapılırsa ’dediğim dedik’ hukuk anlayışı ortadan kalkar.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.