Yandex Metrika

Tarhan, “AKP'nin eline şehitlerin kanı bulaşmıştır'

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, AK Parti artık alabildiğince kirlendiğini ve ''rengi atmış bir parti'' olduğunu belirterek, ''AKP'nin eline şehit kanı bulaşmıştır'' dedi.

Tarhan, “AKP'nin eline şehitlerin kanı bulaşmıştır'
20 Eylül 2012 Perşembe 23:41

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, AK Parti artık alabildiğince kirlendiğini ve ''rengi atmış bir parti'' olduğunu belirterek, ''AKP'nin eline şehit kanı bulaşmıştır'' dedi. 
 
Tarhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın  ''her gün nefret suçu işlediğini'' savunarak, ''En son sadece kendisinin ve yandaşlarının tekelindeymiş gibi 'bunlar Kuran'dan acayip kaçarlar' dedi.  Bunu söylerken ayrıştırdı ve kamplaştırdı. Yine nefret etti birilerinden ve yine hedef gösterdi'' görüşünü ifade etti.  
 
Erdoğan'ın ''halkı kin düşmanlığa sevk etme suçundan sabıkalı olduğunu'' kendilerine hatırlattığını ifade eden Tarhan, şöyle konuştu:
 
''Başbakan sürekli birilerini kastediyor ve 'aslında kendisi Alevi'dir, Alevi'ye abdest dersi veririz' derken de 'Affedersiniz bizi Rum gibi gösteriyorlar' derken de muhalifleri, tinerci, namert ve şerefsiz olmakla suçlarken, gramla, çapla ölçerken de aslında bunu yapıyor Başbakan. Nefret pompalıyor, dışlıyor, ayrıştırıyor. Sezon açılışını da 'imam hatipler terörist yetiştirmez, diğer okullar terörist ve anarşist yetiştirir' diyerek açtı. Bu kez küçücük genç kalpleri ayrıştırdı ve kırdı ve 2012 sonbahar-kız sezonu nefret açılışını yaptı. Öfkenin benliğini ele geçirdiği anlaşılıyor sayın Başbakan'ın, sürekli öfkeyle, gazapla, hışımla hareket ediyor. Bu yaptıkları saldırganlığının boyutlarını gösterdiği gibi yönetim becerisiyle ilgili sorunlarını da ortaya koyuyor. Çünkü sorunlarıyla baş edemeyen siyasi aktörler ancak öfkeyle oynamayı ve nefret pompalamayı becerebilirler. Sayın Başbakan da bunu yapıyor. 
 
Bütün bu yaptıklarına karşı kendisini hala apak zannediyor. Hep başkaları suçlu, muhalefet kötü....Nedense yaptıklarında hiçbir kötülük yok ve yaptığı yanlışlıklar, kötülükler hiç üzerine sıçramıyor sanki. Oysa hatırlatırım, bütün renkler aynı hızla kirlenirken birinciliği ak'a vermişlerdi. AK Parti artık alabildiğince kirlenmiş ve rengi atmış bir parti...Totaliter yapıların ortak noktası olan tek tip insan yetiştirme ve buna ilişkin aceleciliğiyle, nefreti egemen kılan anlayışıyla, teröre verdiği destekle, kirli Oslo anlaşmasıyla, Habur'la, PKK ile dar alandaki samimi dansıyla, aslında AKP alabildiğince kirlenmiştir. Hangi halıyı kaldırırsak altında AKP'nin kiriyle karşılaşıyoruz.''
 
Tarhan, ''şehitler üzerinden siyaset yapıyorsunuz'' diyerek toplumsal muhalefeti susturmaya çalıştığını ileri sürerek, olup bitenler karşısında susanların şehitler ve bu haberlerden rahatsızlık duymayanlar olduğunu söyledi. 
 
-''Seçimden önce anlaşarak PKK'nın desteğini aldılar''-
 
''Teröristle ilişkilerinde 'hazmettire hazmettire ilerleyeceğiz' demişlerdi. PKK ne istediyse verdiler. PKK'yı kanla kazanmaya alıştırdılar'' diyen Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''PKK, onların sayesinde bugün eskisinden  daha güçlü konuma geldi. Seçim öncesi anlaşarak PKK'nın desteğini aldılar. Kardeş kardeş seçime girip gizli anlaşmanını meyvelerini de birlikte paylaştılar.  Kendi siyesi ikballeri için ülke güvenliğinden vazgeçip bizi bugünlere getirdiler. Şimdi kimi kime şikayet ediyorlar? Biz Oslo'yu hazmetmedik ve hazmetmeyeceğiz. Hazmedenler düşünsün, gece yatmadan önce başlarını ellerinin arasına alsınlar ve 'biz nerede yanlış yaptık' diye düşünsüler. Yanlış politikaları bizi neredeyse OHAL'e taşıdı. Teröre güvercin, onunla mücadele edenlere şahin olanlar, neden bunca cenaze ve neden bunca şehit diye düşünsünler. 
 
Sokaklarda 300 koruma olmadan dolaşamayanlar, bu ülkeyi ve çocuklarımızı savunmasız kılanlar, zırhlı araç pahalı diye çocuklarımızı silahsız savunmasız yollara salanlar, kendileri zırhlı araç olmadan dolaşamayorlar. 'Bu ülkeyi nasıl bu hale getirdik' diye düşünsünler. Demokrasi düşmanı teröristle yaptıkları anlaşmalarla onlara reverans yaparken, masum insanlara korku yedirirlerken, 'bu demokrasi bozuntusunu nasıl yarattık' diye oturup bir düşünsünler. Türk halkı bu yönetime layık değil. AKP'nin eline şehitlerin kanı bulaşmıştır.''
 
Tarhan, ''Oslo belgelerinin açıklanmasında, MYK'da bazı isimlerin bilgilendirilmediği için rahatsız oldukları doğru mu? Yapılan açıklamayla CHP'nin yeni politikası çelişiyor mu?'' sorusuna, ''Terör ve teröristin en zayıf olduğu, silahları bıraktığı, diz çöktüğü dönemde bir müzakerenin söz konusu solabileceği düşünülebilir. Ama dünyanın hiçbir yerinde terörle mücadele edildiğinde terörün en güçlü olduğu dönemlerde müzakere edildiğinin tartışıldığını görmedim.  Terör ve terörist silahlarını bıraktığı takdirde müzakereyi hak eder. Biz yetkili kurullarımızda her konuyu tartışıyoruz. Bu spekülasyonları yersiz buluyorum'' karşılığını verdi. 
 
''Oslo çıkışının misilleme olduğuna''na yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Tarhan, ''Hiçbir gerçekliği yok, ilk kez sizden işitiyorum'' dedi.
gazete2023


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.