Alexa

TBMM'de Cezaevleri’ndeki ihlaller Konuşuldu

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu TBMM’de toplandı. Cezaevleri’ndeki ihlalleri görüşmek üzere TBMM’de bir araya gelindi.

TBMM'de Cezaevleri’ndeki ihlaller Konuşuldu

İnsan hakları İnceleme Komisyonu Cezaevleri’ndeki ihlalleri görüşmek için TBMM’de toplandı. Toplantıya, Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım da katıldı.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Komisyona 26’ncı yasama yılı içinde 5 Ekim 2016 itibariyle 3 bin 94 başvuru ulaştığını, başvurulardan 2 bin 244’ü hakkında işlem yapılıp geri kalanların da yasal süresi içinde cevaplanacağını belirtti.

Yeneroğlu, şunları kaydetti:
"Kötü muamele ve işkence gibi hiç kimsenin müsamaha edemeyeceği konuları ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde kimsenin kötüye kullanmaması gerektiğini özellikle hatırlatmak ister, bu iddiaların kara propagandaya, siyasi malzemeye ve ideolojik çatışmaya dönüşmesinin başta savunduğumuz insan hakları ile ilgili iddialarımızla çeliştiğini, ciddi manada sulandırdığını, ülkemizin uluslararası arenada itibarının zedelenmesine sebebiyet verdiğini hatırlatmak ister, bunların önüne geçilmesinin de ortak bir sorumluluk olduğunu vurgulamak isterim."

Bireysel başvuralarla ilgili bilgi veren Yeneroğlu, "Komisyona 26’ncı yasama yılı içinde 5 Ekim 2016 itibariyle 3 bin 94 başvuru ulaşmıştır. Bu başvurulardan 2 bin 244 başvuru hakkında işlem yapılmış olup, geri kalanlar da yasal süresi içinde cevaplanacaktır. Komsiyonumuzca, işleme alınan başvuruların dağılım şu şekildedir: Cezaevlerinde gelen başyvurular, keyfi tutum ve işlemler, fiziki koşullar, nakil talepleri, kötü muamele, işkence ve sağlık sorunları ile ilgili bin 233; Yargıya ilişkin sorunlar ve şikayetler 550; memuriyet ilişkin sorunlar, göreve iade, başörtüsü, mobing ve diğer hususlar ile ilgili 524; yasal düzenleme talebi 208; komisyonun girişiminde bulunması ve yerinde inceleme talebi 119; işe alınmayanlar 114; üniversiteler 93; çeşitli sorunlar 84" ifadelerini kullandı.

CHP'li Veli Ağbaba ile HDP'li Burcu Çelik Özkan cezaevlerindeki insan hakları ihlallerinden örnekler verdikten sonra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda, Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı AK Partili Mehmet Metiner söz aldı. Metiner darbe girişiminde bulunan FETÖ üyelerine cezaevlerinde işkence yapıldığı, kendisinin FETÖ'den tutuklananları ziyaret etmek istemediğini söylediği iddialarına sert çıkarak "FETÖ'cü teröristlerin bu yöndeki kara propagandalarına teslim olmayacağız. Algı operasyonlarına teslim olmayacağız. FETÖ'cülere işkence yapıldığı kanaatinde değilim. Bu yönde bir başvuru yok. Ama ben teröristlere gidip 'Size işkence yapılıyor mu ?' sorusu üzerinden bir algı operasyonu yapılmasına müsaade edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Meclis komisyonunun buna alet edilmemesine inanıyorum, asla onlara işkence yapılmadı. Yakalanma esnasındaki yediği tekme tokatlarla ben ilgili değilim. Ben olsaydım bende aynısını yapardım. Fazlasıyla yapardım. Savaş hukuk geçerlidir, darbecilere karşı direnme meşrudur Darbecilere karşı o gece elimde silah olsaydı alnının çatısından vururdum. Darbecilere karşı milletin direnme hakkı vardır her yolla da direniriz" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükran
Şükran - 3 yıl Önce

Afffffffffffff istiyoruz affffffff sesimizi duyun artık 188 de afffffffffffff istiyoruz cocuklarimız babalarını istiyor suçsuz yere yatan var uyuşturucu dan afffffffffffff istiyoruz lutfen afffffffffffff cok madur durumdayız afffffffffffff