Alexa

TBMM Genel Kurulu'nda ikinci tur başladı!

TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda birinci madde 345 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda ikinci tur başladı!

TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin ikinci turu devam ediyor. Anayasa değişiklik teklifi ikinci tur birinci madde oylamasına 486 milletvekili katıldı. Oylama sonuçları şu şekilde oluştu; 345 kabul, 140 ret, 1 boş.

Süreç nasıl devam edecek?

Başlayan ikinci turda, anayasa değişikliği teklifinin tümünün kabulü için oylama olacak. Anayasanın 175. maddesine göre, anayasa değişikliği teklifinin gerçekleşebilmesi için, ikinci turda da TBMM üye tam sayısının (550) en az beşte üç çoğunluğuyla (330) kabul edilmesi şart. 330'un altında kalan anayasa değişiklikleri reddedilmiş oluyor.


Anayasa uyarınca, 330 ile 367 (TBMM üye tam sayısının üçte ikisi) arasında oy alan anayasa değişikliği teklifinin Cumhurbaşkanı tarafından referanduma sunulması zorunlu.

367 ve üzerinde oy alan anayasa değişikliklerini ise Cumhurbaşkanı isterse referanduma (halkoyu) sunar. Cumhurbaşkanı, diğer kanunlar gibi, anayasa değişikliği tekliflerini de, bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderebilir.

Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş "Meclisten bu konuda karar çıktıktan sonra referanduma en kısa sürede gitmek en doğrusudur. Zannediyorum ki mümkün olan en kısa sürede Nisan ayı başında referanduma gidilecektir." demişti.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325