Yandex Metrika

TBMM "tam gün" mesaisi yapacak

TBMM Genel Kurul'u "tam gün" düzenlemesi için mesai yapacak ve Plan ve Bütçe Komisyonu, çalışmalarını tamamlayacak.

 TBMM
17 Kasım 2013 Pazar 14:37

Meclis, bu hafta "tam gün"  için mesai yapacak. 

TBMM Genel Kurulu, yoğun gündemle çalışacak. Genel Kurul'da, 19 Kasım Salı günü, sözlü soruların yanıtlanmasının ardından, görüşmeleri yarım kalan seçim malzemeleri alımını Kamu İhale Kanunu dışına çıkaran yasa teklifi ele alınacak. Yürürlük maddesi üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından düzenleme yaşalaşacak. 

Genel Kurul'da,  "Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" görüşülecek. Tasarı; Anayasa Mahkemesi Vakfı'nın kurulması, raportörlerin bilgi ve tecrübelerini artırıp bilgi paylaşımında bulunabilmesi için yurt içi ve yurt dışında görevlendirilebilmesi, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı'na bağlı olarak Genel Sekreterlik biriminin kurulmasını içeriyor.

Meclis'in bu haftaki en önemli gündem maddesi, kamuoyunda "tam gün" olarak bilinen "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı" olacak. 89 maddelik tasarı, "temel kanun" olarak üç bölüm halinde görüşülecek. Tasarıya göre, memur, subay, astsubay ve askeri öğrenciler; ofis, büro ve muayenehane açamayacak, vakıf üniversitelerinde çalışamayacak. Ancak memurların insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmaları bu yasaklamanın dışında olacak.

Sağlık personeli, mesai saatleri dışında da hastane ya da sağlık kuruluşuna çağrılabilecek. Yükseköğretim kurumlarının kadro ve pozisyonlarında bulunmayan profesör ve doçentler, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretim üyesi olarak istihdam edilebilecek.

Sünnet ameliyatını sadece tabipler yapacak. Bu düzenlemenin yayımı tarihinde sünnetçilik yapanlar, 31 Aralık 2013 tarihine kadar sünnetçilik yapmaya devam edecek. Sağlık çalışanlarına ödenen nöbet ücretleri yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde 50 oranında fazla ödenecek.

Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Ancak, olağanüstü durumlarda acil sağlık hizmeti ulaşana kadar sağlık hizmeti veren hekimler ve sağlık görevlileri bu cezaya çarptırılmayacak. 

Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu tutuklama nedenleri arasında sayılacak. Reçete toplayarak haksız kazanç elde eden eczacılar ile hastane önlerinde hastaların reçetelerini alarak ilaç temin etmeye çalışan kişilere para cezası verilecek. Eczaneler toptan satış yapamayacak. İlaçlar internette satılamayacak.

Bütçe görüşmelerinin Komisyon aşaması bu hafta sona erecek.

Komisyon, bütçe maratonunu, 22 Kasım Cuma günü Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu İhale Kurumu,  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Gelir Bütçesi ile Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarılarının maddelerini görüştükten sonra tamamlayacak. 

Yeni anayasa yazımını sürdüren TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yarın Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yapacağı toplantıda, bundan sonraki süreçle ilgili karar verecek. 

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu,  geçen yasama yılında uzlaşmaya varılamayan 21 maddenin yazımına başlayacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.