Alexa
banner314

Türkeş Çin'i Uyardı!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ Çin Halk Cumhuriyetinde Müslüman Türk nüfuzu üzerinde yapılan baskıları dile getirdi.

Türkeş Çin'i Uyardı!
banner327
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ  Çin Halk Cumhuriyetinde Müslüman Türk nüfuzu üzerinde yapılan baskıları dile getirdi.


Çin Halk Cumhuriyeti’nin Müslüman ve Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde Ramazan Ay'ı içinde  başlayan devlet baskısının şiddete dönüştüğünü belirten Türkeş: "27 Temmuz 2014 gününden bu yana Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan hadiselerde ‘resmi’ rakamlara göre şimdiye dek 97 kişi hayatını kaybetmiş, 13 kişi ise yaralanmıştır.Üzülerek görmekteyiz ki, küresel planda mazlum Müslüman ve Türk halklara karşı mütemadiyen kışkırtılan bir tahammülsüzlük kültürü yerleşmektedir.Kuşku yoktur ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarih mirasından güç alarak, dünyadaki tüm Müslüman ve Türklerin hamisidir, dayanağıdır."dedi.

Türkeş: Bu anlamda Filistin’den Ata topraklarımıza ve yeryüzünün en ücra köşelerine kadar Müslüman Türk’ün acıları acımız, dertleri derdimizdir. olmuştur diyerek Çin Halk Cumhuriyeti’ni samimiyetle itidale, sağduyuya ve aklıselime davet etti.

Çin Devlet'inin kıyıma derhal son vermesi gerektiğini söyleyerek:Soydaşlarımıza ve din kardeşlerimize uygulanan gerek psikolojik, gerek maddi ve fiziki, gerekse de manevi cebrin derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz.Çin devletinin mevzubahis imha ve sindirme operasyonları iki ülke arasındaki dostane ilişkileri zedelemekte ve karşılıklı güveni sarsmaktadır.Başta Sayın Başbakan ve Sayın Dışişleri Bakanı olmak üzere, tüm yetkililerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekmektedir.'dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ açıklamasını şöyle bitirdi:

Sayın Erdoğan’ın Filistin meselesine ilişkin gösterdiği içten hassasiyete katılırken, Irak ve Çin’de ezilenlerin haklarını uluslararası platformda daha sıkı bir şekilde dillendirmesi gerektiğini de kendisine hatırlatmak isteriz.

Bu anlamda Sincan meselesi de acilen milli ve insani boyutlarıyla iktidar tarafından dünyada gündeme getirilmelidir.

Sincan’daki saldırılarda hayatını kaybeden insanımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.
Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 16:59
YORUM EKLE

banner307

banner325