Yandex Metrika

Türkiye'den Toplantılara Destek...

TBMM Başkanı Çiçek, Güneydoğu Avrupa'nın barışa, huzura, istikrara ve refaha ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Buranın en kilit ülkesi Türkiye’dir. Türkiye, bu toplantılara katkı vermeye çalışıyor" dedi.

Türkiye'den Toplantılara Destek...
12 Mayıs 2014 Pazartesi 11:43

TBMM Başkanı Çiçek, Güneydoğu Avrupa'nın barışa, huzura, istikrara ve refaha ihtiyacı bulunduğunu belirterek, bölgenin kilit ülkesi Türkiye'nin Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Parlamenter Asamblesi gibi oluşumların toplantılarına katkı vermeye çalıştığını söyledi.

Moldova ve Romanya ziyaretlerini değerlendiren Çiçek, Moldova’nın Türkiye için önemli bir ülke olduğunu belirterek, ilişkilerin "stratejik ortaklık" niteliği taşıdığını vurguladı.

Çiçek, Moldova'daki Gagavuz Türklerinin Türkiye için önemli olduğunu, milli kimlikleri, kültürleri ve dillerini muhafaza edebilmeleri için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Romanya’ya yaptığı üç günlük ziyareti de değerlendiren Çiçek, GDAÜ PA’nın uzun geçmişe sahip olduğunu kaydetti.

Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin bir arada olmasının önem taşıdığını, geçmişteki acıları geride bıraktıklarını aktaran Çiçek, GDAÜ PA'nın güzel gelecek inşa etme noktasında sürdürülen çok yönlü çabaların parlamento ayağını oluşturduğuna işaret etti.

Türkiye'nin iki kez GDAÜ PA’nın dönem başkanlığını yaptığını ve etkin rol oynadığını anımsatan Çiçek, Bükreş’teki toplantıda bölgesel gelişmelerin konuşulduğunu, üç komitenin başkanlığını Türkiye’nin yürüttüğünü anlattı.

Gelecek toplantının Arnavutluk’da yapılacağını dile getiren Çiçek, benzeri toplantıların katılımcı ülkelerin meclisleri için önemli katkılar sağladığını vurguladı.

Geçmişte bölgenin yeteri kadar acı yaşadığını anımsatan Çiçek, “Bu coğrafyanın barışa, huzura, istikrara ve refaha ihtiyacı var. Buranın en kilit ülkesi Türkiye’dir. Türkiye, bu toplantılara katkı vermeye çalışıyor. 'Mevcut şartlar içerisinde başarılı bir toplantı yaptık diyebilirim” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’daki gelişmeler

Türkiye’nin Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili görüşünü anımsatan Çiçek, Türkiye’nin kendi bölgesinde ve tüm dünyada daima barıştan yana olduğunu belirtti.

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu temenni etmek ayrı bir şey, temin etmek ayrı bir şey. Barışın temini noktasında da Türkiye, uluslararası hukukun verdiği imkanlar ve sorumluluk çerçevesinde diyalogla, barış yolu ile tüm sorunların çözülmesi noktasında çabanın, arayışın içindedir. Şüphesiz burada belirleyici faktör ve kriter, uluslararası hukuktur. Uluslararası hukuka aykırı, emrivakilerle ortaya çıkan durumları Türkiye'nin kabul etmeyeceğini, dün ve bugün bu toplantıda biz de ifade ettik.”

Çiçek, bu konunun toplantıya katılan 11 ülke arasındaki Sırbistan dışında diğer GDAÜ PA üyelerinin onayladığı ortak bildiriye de yansıdığını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.