Alexa

Tutuklu mahkumları Sorguya götürmek Yasal mı?

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, tutuklu mahkumların “sorgulanma” gerekçesiyle cezaevlerinden çıkarılmasını Meclise taşıdı.

Tutuklu mahkumları Sorguya götürmek Yasal mı?

Milletvekili Başaran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. 

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, cezaevlerinde tutuklu bulunan mahkumların hangi yasal temellere dayanarak polis ekipleri tarafından sorgulanmak üzere karakola götürüldüğünü sorarak  Diyarbakır’da tutuklu bulunan Afşin Musazade isimli mahkumun bir hafta öncesinde sorgulanmak üzere götürüldüğünü ve akıbetinin bilinmediğini belirtti.

Giresun Cezaevi’nde de buna benzer olaylar olduğunu belirten Başaran, Hamdullah Zengin isimli bir mahkumun bir süre önce benzer bir şekilde savcılık kararı ile cezaevinden alındığını ve emniyet sorgusuna götürüldüğünü nezarethanede tutulduğunu ve bu süreçte ölüm orucuna başladığını ifade etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplandırması istemiyle verdiği önergesinde şöyle:

1-Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden alınarak kendisinden haber alınamayan Afşin Musazade nerededir? 

2-Emniyet sorgusuna götürülen kişilerin yakınlarına ve avukatlarına haber verilmekte midir veya kendilerinin haber verme talepleri karşılanmakta mıdır? 

3-Verilmiyorsa hangi gerekçeler ile verilmemektedir? Tutuklu olan kişilerin emniyet sorgusuna götürülmeleri hangi yasal temellere dayanmaktadır?"

YORUM EKLE