Yandex Metrika

Uzunırmak: 12 Eylül darbesi bize karşı yapıldı

TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, 12 Eylül darbesinin ülkücülere karşı yapıldığını söyledi.

Uzunırmak: 12 Eylül darbesi bize karşı yapıldı
12 Eylül 2013 Perşembe 17:34

TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, “Ben 12 Eylül’de, Ankara Ülkü Ocakları Başkanıydım. Darbe bizlere karşı yapıldı. MHP 220 idam talebiyle açılan bir iddianameyle karşılaştı. Sonra bir soldan, bir sağdan idamlar başladı. İdam edilen kardeşlerimiz, istikbali ve istiklali kaybolan arkadaşlarımız oldu” dedi.

MHP Aydın Milletvekili Türkiye Büyük millet Meclisi İdare Amiri Ali Uzunırmak’ın TBMM Parlamento Dergisi’nde yayınlanan 12 Eylül mesajı şöyle:

ALİ UZUNIRMAK, 12 EYLÜL BİZE KARŞI YAPILDI. SONRA BİR SOLDAN, BİR SAĞDAN İDAMLAR!

12 Eylül, siyasi gençlik hareketlerinin zirve yaptığı, gençlerin ideolojik bilinçlenme ve memleket meselelerine duyarlılık açısından yüksek seviyede şuura eriştiği bir dönemdir. Ama maalesef, silahın ve kavganın işin içine girmesi, olayın netliğini ve niteliğini kaybettirdi. Bundan da faydalananlar oldu.

BİR SOLDAN, BİR SAĞDAN, İDAM SEHPASINA!

12 Eylül, uygulamalarıyla, ülkede büyük tahribat yarattı. Oluş gerekçesinden çok saptı. Bireyler, toplum ve ülke açısından ıstıraba dönüştü. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in, insanların suçluluğuna göre değil, denge sağlamak için bir sağdan, bir soldan asıldığını beyan eden ifadeleri, yaşı büyütülerek idama götürülen gençler, tutuklama ve sorgulamanın kitleselleştirilmesi, işkenceler, cezaevlerindeki yaşam şartları… Bütün bunlar, içinde bulunulan yüzyıla yakışmayacak uygulamalardır.

12 EYLÜLÜ İSTİSMAR ETMEK DE, O KADAR İNSAFSIZLIK

O günler, ne kadar bahtsız, yapılanlar ne kadar haksız ise, bugün 12 Eylül’de yaşananları doğru okuyamamak, istismar etmek de o kadar insafsızcadır. Bizler o günleri yaşamış nesil olarak, mutlaka dersler çıkarılmalı, doğru sorgulama yapmalı ve geleceği ona göre şekillendirmeye çalışmalıyız. Sorgulanmamış hayat, yaşanmış sayılmaz. Günahlarımızla ve sevaplarımızla bu yönde düşünmekteyim.

12 EYLÜL’DE ANKARA ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANIYDIM

12 Eylül’ün ülkeye faturası ağır olmuştur. Bireysel ve toplumsal olarak, büyük ıstırap çekilmiştir. Ocaklar sönmüştür. Ben 12 Eylül’de, Ankara Ülkü Ocakları Başkanıydım. Darbe bizlere karşı yapıldı. Milliyetçi Hareket partisi 220 idam talebiyle açılan bir iddianameyle karşılaştı. İdam edilen kardeşlerimiz, istikbali ve istiklali kaybolan arkadaşlarımız oldu. 12 Eylül döneminde, Ankara devlet mimarlık mühendislik akademisinde, (bugünkü Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) Elektrik Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiydim. 12 Eylül darbesiyle birlikte, okulu bırakmak zorunda kaldım. Şimdi özgeçmişimde, lise mezunu olduğum yazıyor.

GENÇLERİMİZİ İYİ YETİŞTİRMELİYİZ

Bireylerin, toplumun ve ülkenin geleceğine tesir etmiştir. 12 Eylül darbesi, bu açıdan da incelenmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi lazımdır. Darbe döneminde, gençliğin de politize olmasını sağlayacak, onları ideallerinden, memleket sevdasından uzaklaştırmaya çalışan bir yapının kurulması söz konusu olmuştur. Bugün, demokrasi bilinci ve kültürü yüksek, taleplerinin doğru ve etkili bir biçimde seslendirebilen, ülkesini milletler arası yarışta yükseltme hedefinde olan bir gençlik meydana getirme çabası içinde olmalı ve bu yapıyı temin etmeye çalışmalıyız.

DUYGUYLA AKLIN BİRLEŞTİĞİ NOKTAYI YAKALAMALIYIZ

12 Eylül Anayasası, yüzde 91,37 oy oranıyla kabul edildi. Eğer referandumlar hakikaten bir işaret veriyorsa ,her şeyi döneminde okumak, değerlendirmek lazım. Bugün 12 Eylül Anayasası kalmadı ortada. Anayasanın bir çok maddesi, hemen hemen üçte ikisi değişti. Dolayısıyla 12 Eylül’e yönelik toplumsal tepkiyi  Anayasaya yüklemeye çalışmak gayreti bizi doğru yola götürmez.  Duygusal bir yaklaşım olur. Bizim duyguyla aklın birleştiği noktayı yakalamamız lazım. 21. Yüzyıla yakışacak insan haklarına, demokrasiye, toplumsal mutabakata önem veren, millet bütünlüğünü muhafaza eden bir anayasa inşa etmeye çalışılmalı. Bu açıdan Türkiye Büyük millet meclisi Anayasa uzlaşma komisyonunun çalışmalarını önemsiyorum. Oy birliğiyle inşa edilmiş bir anayasaya yapılmasından yana olduğumu da belirtmek istiyorum.

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özgül börekçi - 4 yıl önce
eşimin infazı yandı lütfen af