Alexa

Vural:'vekillerin egemenlik yetkisi karartılmaktadır'

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

Vural:'vekillerin egemenlik yetkisi karartılmaktadır'
 TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.


Vural, yaptığı konuşmada, bir milletvekilinin rüşvet ve yolsuzlukla ilgili verdiği soru önergesinin yer aldığı web sayfasının karartıldığını iddia ederek, bunu "vahim" olarak niteledi.

Milletin bilgi edinme hakları ve kanallarının kapatıldığını, karartıldığını ileri süren Vural, "TBMM'de milletvekillerinin millet adına kullandığı egemenlik yetkisi maalesef karartılmaktadır. Bu çok vahimdir. Bunun sehven yapıldığını ifade ediyor. Muhtemelen sehven nice kimsenin web sayfası kapatılmıştır. Hiç kimse yolsuzluk ve rüşvetle ilgili bu iddiaların üstünü örtemeyecektir. Özellikle torba yasada internetin karartılmasıyla ilgili vahim maddelerin bu eksende geri çekilmesi gereklidir" dedi.

Vural, Adıyamanlı vatandaşların Adıyaman ve Kahta yolunun çok kötü durumda olduğu ve hiç kimsenin ilgilenmediğini söylediklerini anlatarak, "Burada bakanlar var. Sayın bakanlar bu tapelere giren işleri, müteahhitlerin işini takip edeceklerine vatandaşların bu işlerini takip etseler daha hayırlı olacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da Adıyaman-İnlice yolunu asfaltlatan, yolu açan ve genişleten bir iktidar olduklarını belirterek, "İnlice-Kahta arasını ıslah eden, o yolun çalışmalarını başlatıp bitiren bir iktidarın mensubuyuz" dedi.

Aydın, bugün İskilipli Atıf Hoca'nın ölüm yıl dönümü olduğunu anımsatarak, Atıf Hoca'nın milli mücadeleyi canı yürekten destekleyen bir vatanperver olduğunu söyledi.

İskilipli Atıf Hoca'nın Şapka Kanunu'ndan 18 ay önce yazdığı kitabı gerekçe gösterilerek 4 Şubat 1926'da idam edildiğini ve idam kararını verenlerin hukukçu değil, asker ve atanmış milletvekilleri olduğunu dile getiren Aydın, şunları söyledi:

"Üzerimize düşen görev geçmişteki utanç tablolarıyla yüzleşmek ve haklıya hakkını gıyabında da olsa teslim etmektir. Biz bu ülkenin şehitleriyle, gazileriyle, alimleriyle, büyük siyaset adamlarıyla gurur duyacak ve onların isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz. Türkiye böyle kötü tecrübelerden ders çıkarmıştır, çıkartmalıdır da."

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığını vurgulayan Aydın, bunlardan bazılarını, "Olağanüstü halin kaldırılması, ÖYM'lerin kaldırılıyor olması. MGK'nin sivilleşmesi, askeri yargının yetki alanının daraltılması, darbeye dayanak teşkil eden TSK İç Hizmetler Kanunu'nun 35. maddesinin kaldırılması" olarak sıraladı.

Bu arada Meclis Başkanvekili Akşener'in, konuşması bitmediği için tekrar söz isteyen Ahmet Aydın'a söz vermesi üzerine, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, herkese eşit süre verilmesini isteyerek, itiraz etti.

Bunun üzerine Akşener, "Sayın Genç, grup başkanvekilleriyle ilgili. Ben başlatmadım öyle olmuş devam ettiriyorum. Haklısınız şu andan itibaren bırakırım hepsini birer dakikayla geçer. Ondan sonra da bütün grup başkanvekilleri ayrı ayrı gelip beni azarladı burada. Tamam mı?" dedi.

Bu arada Gündemdışı konuşma yapan AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, "biat" kavramının alışveriş anlamına geldiğini ifade ederek, "Kavram görüşülüp konuşulan ve üzerinde anlaşmaya varılan bir hususta iki tarafın karşılıklı anlaşması anlamındadır" diye konuştu.

Biatın sonunda hukuki yaptırımı olan gönüllülük temeline dayalı sosyo politik bir akit olduğunu kaydeden Yetiş, "Biat bir narkozlama kurumu değildir. Aksine seçmenin seçtiği yöneticisini aktif takip etmesini ifade eder. Bu anlamda da katılımcı demokrasiden başka bir şey değildir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 22:47
YORUM EKLE

banner325