Yandex Metrika

Yalçın: MHP seçime her zaman hazır

MHP Genel Başkan yardımcısı Semih yalçın, "MHP hiçbir dönemde seçimden kaçmamış, halkın tercihinden ürkmemiştir. Üstelik 4 Kasım 2012 yapılacak 10. Olağan Büyük Kurultay ile birlikte MHP; her türlü seçime hazır hale gelecektir" dedi.

Yalçın: MHP seçime her zaman hazır
14 Eylül 2012 Cuma 00:25

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı - Gaziantep Milletvekili Sayın Prof. Dr. E. Semih Yalçın, Yerel seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması konusunda MHP'nin iktidar partisiyle mutabakata varması, genellikle kamuoyunda memnuniyetle karşılandığını belirterek, "Bununla birlikte seçimlerin beş ay erkene alınması hususundaki prensip anlaşmasının, az da olsa spekülatif ve ön yargılı değerlendirmelere yol açtığı görülmüştür" dedi.

Partisinin Balıkesir Daraltılmış İl İstişare Toplantısında konuşan MHP'li Yalçın, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

" Partimizin AKP'nin siyasi kararlarına destek verdiği, erken yerel seçim kararının da iktidar partisi lehinde olduğu yolundaki spekülasyonlar tamamen asılsızdır. Ayrıca yerel seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması teklifi AKP'den değil, partimizden gelmiştir.

Normal zaman diliminde 2014 yılının Mart ayında yapılması gereken seçimlerin 5 ay önce gerçekleşmesi sıkıntı yaratmayacağı gibi, birçok açıdan yararlı olacaktır. Yerel seçimlerin mutabakata varılan tarihe alınmasının faydalarından biri, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı yıl içinde yapılmasının önüne geçilmesidir. Bilindiği gibi 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi vardır.

Bu iki önemli seçimin aynı yıla sığdırılmasının, kamuoyu üzerinde baskı oluşturması ihtimali yüksektir. Bu nedenle partimiz; aynı yıl içinde ve birbirine yakın tarihlerde yapılacak olan yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birbiri üzerinde oluşturması muhtemel olumsuz baskıları, tarihler üzerinde yapılacak küçük bir tadilat ile bertaraf etmeyi uygun görmüştür. Böylece yerel seçimlerin 2013 Ekiminde yapılması, hem iki seçim atmosferinin birbirine karışmasına engel olacak, hem de halkın sıhhatli karar vermesinin önünü açacaktır.

Mahallî seçimlerin Ekim ayında yapılmasının, belediyeler açısından da pratik fayda getireceği şüphesizdir. Çünkü Mart ayında seçilen belediye başkanları, önceki yönetimce hazırlanan bütçe ve programa uymak zorunda kalmakta, kendi programlarını uygulayamamaktadır. Bu da zaman kaybına yol açmakta, belediye hizmetlerinin kâmilen yerine getirilmesi mümkün olamamaktadır. Erken yerel seçim kararı, seçilecek başkanlara kendi bütçesini ve hizmet programını hazırlayıp uygulama imkânı verecektir. Bu da kentlerimizin yararına olacaktır.

Yerel seçimlerin öne alınması hakkındaki spekülasyonların vuzuha kavuşturulması gereken bir yönü de MHP'yi bağlayan başka bir anlaşmanın olup olmadığı hususudur. Partimizin AKP ile yerel seçimlerin 5 ay erkene alınması dışında hiçbir konuda, hiçbir metinle ilgili mutabakatı yoktur.

Diğer taraftan, erken yerel seçim kararının, belediyelerin çoğunluğunu elinde bulunduran iktidar partisinden gelmesine muhalefetin hayır demesi, kamuoyunda yanlış algılamalara sebep olacaktır. Olumsuz cevap, siyaset minderinden kaçmak, en azından kaçak güreşmek anlamına gelecektir. Erken seçim teklifine olumsuz karşılık vermek, iktidara talip bir siyasi partinin halkın huzuruna çıkmaya hazır olmadığı yorumlarına zemin hazırlayacaktır. MHP hiçbir dönemde seçimden kaçmamış, halkın tercihinden ürkmemiştir. Üstelik 4 Kasım 2012 yapılacak 10. Olağan Büyük Kurultay ile birlikte MHP; her türlü seçime hazır hale gelecektir.

Kaldı ki MHP; iktidara yürüyen, Türkiye'nin iç ve dış sorunlarını çözecek tek parti olduğu iddiasını sürekli dile getiren bir parti olarak seçim sandığına gitmeye daima hazırdır. Ayrıca partimiz genel seçimler öncesinde ortaya koyacağı projelerle, halkın nabzını tutma imkânını bulacaktır. Böylece mahallî seçimlerin sonuçları, iktidarı belirleyecek olan genel seçimlere daha iyi bir hazırlık için fikir verecek, iktidar yürüyüşünde yol gösterici olacaktır.

Yerel seçimler, Türkiye'nin sorunlarına MHP'nin bulduğu çözüm yollarını halka anlatmak ve kamuoyunun desteğini kazanmak için iyi bir fırsattır. MHP mensubu belediye başkanları kahir ekseriyetle başarılı hizmetler ifa etmişlerdir. O halde başarılı belediye başkanlarımızın mevcutlarla birlikte sayılarını artırmak, yerel seçimlerde sıçrama yapmak MHP'nin temel hedefidir. Bununla birlikte yerel seçimler, halk oyunun rengini görmek ve partimizi iktidara taşıyacak 2015 yılındaki milletvekili seçimlerine daha güçlü hazırlanmak bakımından bir kamuoyu yoklaması mahiyetindedir.

MHP, 27 Ekim 2013'te yapılması öngörülen yerel seçimlerde ciddi sıçrama yapacak ve alacağı mesafe, partimize genel seçimlerde iktidara alternatif olmanın yolunu açacaktır."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.