Yeneroğlu; Cezaevlerini Yeniden Doldurmak Üzere Boşaltıyorlar

Deva Partili Mustafa Yeneroğlu: Toplumun hikayelerle, yerli-milli masallarıyla uyutulduğunu, Cezaevlerinin ise yeniden doldurmak üzere boşaltıldığını savundu.

Siyaset 09.04.2020, 20:15 09.04.2020, 20:44
Yeneroğlu; Cezaevlerini Yeniden Doldurmak Üzere Boşaltıyorlar

Meclis infaz düzenlemesi görüşüldüğünü belirten Yeneroğlu, “Eleştirel görüş açıkladığı için hapse atılanlar, kapsam dışı bırakılarak ikinci kez cezalandırılıyor“ dedi.

DEVA Partisi’nden Mustafa Yeneroğlu, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na yaptığı açıklamada, “Toplumu mitlerle, hikayelerle, yerli-milli masallarıyla uyutuyorlar. Hukuksuzlukları haberleştirmek bile zor. Medya bir zümrenin elinde propaganda aracına dönmüş. Toplum haber alamıyor. Cezaevlerini yeniden doldurmak üzere boşaltıyorlar” ifadelerini kullandı.

- Meclis’e getirilen infaz yasa tasarısı ile adalete güven artacak mı?

Daha kuşatıcı ortak akılla bir yaklaşım gerektiğini belirten Yeneroğlu, Eğer salgından dolayı cezaevlerindekileri korumak için bu yasa çıkıyorsa risk grupları, engelliler, çocuklarıyla hapiste olan tutuklular nerede? Tutukluluk infaz gibi kullanılıyor. Yok başka sebeptense cezevlerinin orjinal kapasitesi 120 bin. Artırılmış kapasite diye bir şey çıkardılar 220 bin diyorlar. Ama bugün 300 bin tutuklu ve hükümlü var cezaevlerinde. Hiçbir ceza sistemi bunu kaldıramaz. Bu paket çözecek mi? Hayır... 6-7 yılda bir zaten böyle kararlar alınıyor. Sonra cezaevleri yeniden doluyor. Halen daha inşası süren cezaevleri var. Cezaların arttığına yönelik algı var ama infaza bakarsanız öyle değil. İleri demokrasilerde böyle bir şey olamaz. Hukukun sağlıksız olduğunun nişanesidir bu ceza infaz paketi...” dedi.

Yeneroğlu, yasa tasarısını eleştirdi:

CEZA HUKUKUNUN ÇOK UZAĞINDAYIZ

Zimmetten ya da rüşvetten 6 yıl hapis cezası almış birisinin cezası yeni yasa ile yarısına düşüyor yani 3 yıl. Denetimli serbestlik de ise 3 yıla çıkarıldığını belirten Yeneroğlu, "Yani bu kişi 1 gün bile hapis yüzü görmeden eve gidebilecek. Bunu topluma nasıl anlatacağız? Daha adil eşitlikçi bir ceza hukukun çok uzağındayız. Cezaevleri tekrar doldurulmak üzere boşaltılıyor. Son yıllarda Türkiye’de terör suçu kapsamına alınarak birçok kişiye haksız yere ceza verildi. Şimdi bu insanlar yasa kapsamına alınmayarak ikinci kez cezalandırılıyor. İnfazları da 2/3 olarak kalıyor. Düşüncesini ifade ederek “suç” işlediğine kanaat getirilen sadece Mart 2020’de 22 gazeteci gözaltına alınmış, 9’u tutuklanmış. Telefonla talimatla ceza hukukuna aykırı şekilde bu insanlar hapse atılıyor. Bunu tartışacak mecra bile bulamıyoruz.” dedi.

- Türkiye şu anda nerede, ülkenin geleceğine nasıl bakıyorsunuz?

TOPLUM HABER ALAMIYOR

“Ümitli olmak gerektiğini ancak herkesin kendi mahallesine baktığını, aşırı bir kutuplaşma olduğunu belirten Yeneroğlu, "Kendi mahallemize yönelik bir haksızlık varsa bağırıyor, diğerini görmüyoruz. Yarın onun başına gelen benim de başıma gelebilir diye düşünmüyoruz. Halk mitler, hikayeler, yerli-milli masallarıyla uyutuluyor. Hukuksuzluklar yapılıyor ama bunları haberleştirmek bile zor. Medya bir zümrenin elinde propaganda aracına dönmüş. Toplum haber alamıyor. Propaganda mekanizmasının manipule ettiği bir durumu yaşıyoruz. İktidar sahiplerini baskıcı uygulamalar konusunda motive eden şey korku. Korkmasalar bunu yapamayacaklar. Korkuyorlar, toplumu da korkutuyorlar."dedi. 

EĞİTİM SİSTEMİNDEN BAŞLAMAK LAZIM

DEVA Partisi’nden Mustafa Yeneroğlu,“Biz gidersek başınıza neler gelecek” diyorlar. Kaşrılarında biz özgürlükçü adil bir toplum düzeni savunuyoruz diyen bir muhalefeti de görmedikleri için bunu yapıyorlar. Aciz olduğunuz zaman birileri otoriter yöntemlerle bizi kendi mahallesine hapsedebiliyor. Eğitim sisteminden başlamak lazım. Anaokulundaki çocuk önceliğin otoriteye tabi olmamak düşünmek sorgulamak olduğunu öğrenmeli. Paternalist anlayışla bize ‘sizi yedirip içiriyoruz, siz de apolitik olun itiraz etmek mi zorundasınız’ diyorlar. Bu anlayışı dünya 100 yıl önce terk etti. Bugün demokrasinin geri dalgasını yaşıyor gibiyiz.”

Mustafa Yeneroğlu Kimdir?

1975 yılında Bayburt'ta doğan Mustafa Yeneroğlu,  Bir yaşından itibaren Almanya'nın Köln kentinde yaşadı. Köln Üniversitesi ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gören Yeneroğlu, İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatında 2011-2014 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri olarak görev yaptı. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015'te yapılan seçimlerde AKP'den İstanbul milletvekili olarak TBMM'ye seçildi. AKP Merkez Disiplin Kurulu üyeliğine seçilen Yeneroğlu, TBMM İnsan Hakları İhlallerini İnceleme Komisyonu'na iki yıl başkanlık yaptı ve 2017'den beri TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu üyesi olarak görev yapıyordu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yeneroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısıyla AKP'deki görevlerinden istifa ettiğini açıklamayarak Deva partisine geçmişti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)