Alexa
banner314

Yeni Kabinede MHP Olacak mı?

Referandum sonrasında kulisler çalkalanıyor. Kulislerde hararetli bir şekilde tartışılan ve konuşulan MHP'li ismler kabinede yer alacak mı? Kabinede yer alacak MHP'li isimler var mı?

Yeni Kabinede MHP Olacak mı?
banner327

Referandum sonuçları Ak Parti'de tüm yönleriyle değerlendiriliyor. Ak Partiye yakın yazarlar referandum sonrası Ak parti'de temizlik yapılması, ayıklamaya gidilmesini savunuyor.

Başbakan Binali Yıldırım'ın revizyon sinyali vermesi Ankara kulislerini hareketlendirdi. Gazete Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre kabinede yapılması muhtemel değişiklik ve bu değişikliğe temel olacak ölçütler, kulislerin başlıca gündem maddelerinden biri.

Kabine değişikliğine ilişkin en çok merak edilenlerden biri MHP'nin durumu.

 MHP'den 1 ya da 2 ismin 2019'da yapılacak seçime kadar hem uyum yasalarını çıkaracak hem de terör ve FETÖ ile mücadeleyi yürütecek kabinede görev alması ihtimali söz konusu.

Bahçeli'nin referandum sonrasında ülkenin geleceği için uzlaşmadan yana tutumlarını sürdürecekleri yolundaki sözleri MHP'nin kabineye girme konusunda referandum öncesinden farklı bir tutum sergileyebileceği yönünde yorumlanıyor.

MHP'nin kabineye girip girmemesinin yanı sıra revizyonda bir diğer kriter de FETÖ ile mücadele olarak öne çıkıyor. 15 Temmuz sürecini yaşayan 65. Hükümet'te ilk değişiklik, 31 Ağustos'ta yapılmıştı. Dönemin İçişleri Bakanı olan Efkan Âlâ'nın istifası ile boşalan koltuğa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu kaydırılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da AKP Genel Başkan Yardımcısı olan eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu getirilmişti. Gündemde olan revizyonda FETÖ ile mücadele konusunda daha aktif olan isimlerin kabinede kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Olası revizyonda bir diğer önemli kriter, referandum performansı olacak. Halkoylamasında 30 büyükşehrin 17'sinden "Hayır" çıkmıştı. Kabinede bulunan bakanların 9'unun seçim bölgesi de "Hayır" tercihinde bulunmuştu. Kulislerde, kabinede yapılacak herhangi bir değişiklikte bu sonuçların da dikkate alınabileceği ifade ediliyor.

Referandumda "Evet" oylarının 1 Kasım genel seçimleriyle kıyaslandığında en çok yükseldiği bölgeler olan Doğu ve Güneydoğu da bir ölçüt olarak görülüyor. Bölgeden bir milletvekilinin kabineye gireceği konuşuluyor

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 15:59
YORUM EKLE

banner307

banner325