Yandex Metrika

Yeniçeri, Başbakan'ın Süreci Bitmiyor

Yeniçeri, Meclis 'te düzenlediği basın toplantısında, BDP heyetinin son İmralı ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeniçeri, Başbakan'ın Süreci Bitmiyor
25 Şubat 2013 Pazartesi 23:40

Yeniçeri, Meclis 'te düzenlediği basın toplantısında, BDP heyetinin son İmralı ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye 'nin yönetimin, defakto olarak Ankara 'daki Erdoğan otoritesi ile İmralı 'daki Öcalan otoritesi arasında paylaşılmış durumda olduğunu belirterek, “İmralı 'daki müebbete hükümlü terörist, AKP tarafından Türk siyasetine fiilen taşınmış durumdadır” dedi. 


AK Parti hükümetinin terörü İmralı 'daki cinayet şebekesin başıyla görüşerek çözme kararının doğal olarak bir 'al-ver ' sürecini beraberinde getirdiğini ifade eden Yeniçeri, “Hükümet ve Başbakan, bütün umudunu İmralı 'daki katliamcı başına bağlamıştır. AKP 'li yetkililerçan kulağıyla İmralı 'dan gelecek habere kilitlenmiş durumdadır” dedi. 

Başbakan Erdoğan 'ın milliyetçiliğe ilişkin açıklamalarına da tepkisini yineleyen Yeniçeri, Kurtuluş Savaşı 'nda işgalci güçlerle işbirliği yapanların söylemleri ile Başbakan Erdoğan 'ın söylemlerinin örtüştüğünü söyledi. O dönemde Divitli Eşref Hoca 'nın 'İngilizlerle meydan okumak en büyük küfürdür ' dediğini belirten Yeniçeri ,Başbakan Erdoğan da 'Obama 'ya meydan okumak küfürdür ' diyor” dedi. 

Başbakan Erdoğan 'ın Türk Bayrağı 'na da 'Türkiye Bayrağı ' demeye özel bir özen gösterdiğini belirten Yeniçeri, “Başbakan Erdoğan tavırları ve Türk milliyetçiliğini ayak altına alma arzusunu İstiklal Savaşı sırasında ortaya koymuş olsaydı 150 'likler listesinin başına yazılırdı” dedi. 

Yeniçeri Başbakan Erdoğan 'ın hem 'Kürt, Türk, Çerkez, Gürcü, Laz ' kelimelerini ağzından düşürmediğini hem de etnikçiliğe karşı olduğunu belirten Yeniçeri, “Etnikçiliğe karşı olanlar etnisiteleri kışkırtmazlar, etnik vurgu yapan konuşma yapmazlar” dedi. 

Başbakan Erdoğan 'ın milliyetçilik ve ırkçılık arasındaki farkı bilmediğini belirten Yeniçeri, “Milliyetçilikle ırkçılığı ayıramıyorsan, o makamda niye oturuyorsun diye sorarlar” dedi. 

“MİLLETİ RAHATLATACAK BİR ŞEY ÇIKMAZ” 
Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Yeniçeri, Öcalan 'ın Avrupa ve Kandil 'e mektup gönderdiğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti: 

“Zaten bu öteden beri sürdürülen bir şey. Aslında konuşulmuş, kotarılmış ve aynı zamanda mutabakata varılmış konular bunlar. Bu hususlar konusunda herkes rolünü oynar gibi yapıyor. Öcalan ile görüşmeler açıklanmadan önce bütün bu trafik yaşandı. Açık bir şekilde Kandil 'in söyledikleri de belli, Brüksel ya da Oslo 'daki zatların söyledikleri de belli. Buradan bir sonuç çıkacağını zannedenler bu gerçeği kavramayanlardır. Bir omuzda iki baş, bir kında iki kılıç olmaz. Kılıcı kınına kılıç kor. Bir gücü dengelemek istiyorsanız o gücü etkisiz hale getirecek başka bir güçle karşısında olacaksınız. Egemenlik yalvarma yakarma, alttan alma, teslim olma, verip kurtulma meselesi değildir; egemenlik bir irade meselesidir. Bir ülke üzerinde egemenlik iddia ediyorsanız, bedeline katlanacaksınız ve ona yönelik tehlike ve tehditleri mektupla da, İmralı 'daki çete başının inisiyatifine ya da PKK terör örgütünün adaletine sığınarak barış getiremezsiniz, kardeşlik getiremezsiniz. Geçici bir silah bırakma gelse bile; azıcık beyni, zekası olan biri şunu söyler; dağda 5 bin PKK 'lı var, 3 binin çeker Kuzey Irak 'ın içine, 2 binini kuzey Suriye 'ye, zamanı geldiğinde de aktifleştirir dağa çıkarır. Bunun arkası gelmez, verip de kurtulacak, yapıp da sonuçlandıracak bir mesele değildir. Buralardan çok propagandanın çıkacağını ama büyük çaplı milleti rahatlatacak bir şeyin çıkacağına şahsen inanmıyorum.” 

“HİÇ BİTMİYOR BAŞBAKANIN SÜRECİ” 
Başbakan Erdoğan 'ın 'Türkiye 'deki teröristler sınırdan ikinci bir ülkeye gittiği anda süreç fiilen başlamış demektir ' açıklamasını nasıl yorumladığının sorulması üzerine Yeniçeri, “Çok safça bir değerlendirme olarak bakıyorum. 'Teröristler gitmeye başladı, süreç başladı '… Hiç bitmiyor Başbakanın süreci, açılımları hiç bitmiyor. Kevgir gibi etti memleketi, giren belli değil çıkan belli değil. Ama Sayın Başbakan habire 'başladı gitti, başladı geldi '… Allah rızası için bu başbakana düşecek bir söz müdür? Bu teknik bir iştir. Bu işi yürüten MİT 'in unsurları vardır, 5. Sınıf bir MİT mensubu işi yürütür. PKK mensubu bir tavır koyacak, bir laf söyleyecek; Başbakan devreye giriyor, Cumhurbaşkanı onu tamamlıyor. Ayıptır ayıp. Bir ülkenin haysiyetini, onurunu ayakaltına düşüren açıklamalardır bunlar. Başbakan artık, 'İmralı 'ya şu gidecek, bu gidecek, bakalım ne diyecekler, hele bir gelsinler bakalım, sınırı geçtiği zaman süreç başladı, bitti ' meselelerini bırakması lazım. PKK terör örgütüne zeytin dalı uzatarak, barış manifestoları yazarak bu işi yapamayacağını Başbakanın görmesi ve anlaması lazım” şeklinde konuştu. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.