Yandex Metrika

Yıldırım: Türkiye güçlü olmak mecburiyetindedir

AK Parti'nin Meclis'teki grup toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Terör belasından kurutulacağını söyledi.

Yıldırım: Türkiye  güçlü olmak mecburiyetindedir
22 Haziran 2016 Çarşamba 11:57

AK Parti'nin Meclis'teki grup toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, gündemle gündemle ilgili mesajlar verdi.

65'inci hükümetin kurulmasından bu yana yaklaşık 1 ay geçtiğini ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin problemlerini gidermek için çalıştıklarını belirterek; Birinci önceliğin demokrasiyi geliştirmek, hukuk devletinin tam anlamıyla yerleşmesini sağlamak ve vatandaşların refahını, mutluluğunu sağlayacak tedbirleri almak olduğunu söyledi. 

Savunma sanayii içinde konuşan Yıldırım;  savunma sanayine 14 yılda 30 Milyar Dolar kaynak ayırdıklarını ifade ederek:.Kendi insansız hava aracımızı yapabiliyoruz. Şimdi teçhizatlı, silah donanımlı olanı yapmaya başladık. Tankımızı, milli piyade tüfeğimizi, bölgesel uçak projemizi yapıyoruz. Helikopterlerimizi yaptık, uçuruyoruz. Savunma sanayinde yerlilik oranını 2003'te yüzde 20'den aldık yüzde 60'ın üzerine çıkardık. Güçlü millet, güçlü orduyla ancak mümkündür. Türkiye'yi güçlendiriyoruz. Türkiye güçlendiği oranda ordumuz da güçleniyor.
Bundan sonra yapacaklarımız bununla sınırlı değil. Bu alandaki çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2023 sürecinde bölgesel uçağımızı semalarımızda uçuracağız. 2018'in sonunda tamamen yerli kaynaklarla, yerli alın teriyle yapılmış uydumuz da gökyüzünde olacak. Türkiye bölgesinde güçlü olmak ve kalmak mecburiyetindedir."

Yıldırım: Dünya ekonomisi daralıp küçülmeler yaşanırken Türkiye'nin 2016'nın ilk 4 ayında dünyanın en fazla büyüyen 5 ülkesi arasına girmeyi başardığını belirterek, 2023 hedeflerine emin adımlarla gidiyoruz dedi.

Başbakan Yıldırım, sosyal güvenlik alanında da bazı köklü düzenlemeler yapılacağını açıklarken, "Genel Sağlık Sigortası uygulaması nedeniyle mağduriyetler yaşanıyor. Gelir testi meselesi yüzünden vatandaşlarımız sağlık hizmeti alıyor ama kendilerine bir takım borçlar çıkarılıyor. Yaşlı, engelli bakım aylığı gibi kesintiler oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı yeni düzenlemeyi de Meclis'e getireceğiz. Biz vatandaşımız mutluysa varız" dedi.

Tarım sektörüne desteklerinin devam edeceğini de kaydeden Yıldırım, yıl içinde parça parça yapılan desteklerin çiftçilerin ihtiyacını karşılamakta yetersiz olduğunu ifade etti. Yıldırım, "Yılda iki sefer destek yapacağız ve toplu yapacağız. Arada parça parça alınan paralar kayboluyor. 2023'te 150 milyar dolarlık tarımsal üretime ulaşmayı, ihracat hedefimizin de 40 milyar lira olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
AK Parti'nin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, teröre destek veren belediyelerle ilgili yasal düzenleme yapılacağını açıkladı.

Türkiye'nin terör belasından kurtulacağını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

"Yapmamız gereken bir şey daha var. Teröre mali destek veren belediyelerin hesabını görmek. Devletten parayı alacaksınız, yol yapmak için, park, kanalizasyon yapmak için, bu kaynakları çeşitli yollarla, hile ile düzenbazlıkla terör örgütüne aktaracaksınız, yemezler. En kısa sürede devletin verdiği kaynakları millet için kullanmayan bu yerel yöneticilerden bunun hesabını soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Bu konuda düzenleme de Meclis'e gelecek. İnsanlar dişinden tırnağından artıracak, vergi verecek, siz dağa lojistik destek yapacaksınız. Ondan sonra da 'demokrasi' diyeceksiniz. Yurt dışında kapı kapı dolaşıp Türkiye'yi şikayet edeceksiniz. Gelin deyin ki 'biz yanlış yaptık pişman olduk, siz doğrusunu yaptınız' deyin milletimizin bağrına dönün. Marifet hizmetleri engellemek değildir, marifet vatandaşın derdine derman olmaktır. Önündeki engelleri kaldırmaktır, önüne çukurlar hendekler kazmak değildir."

Bölgedeki operasyonların bittiğini ifade eden Yıldırım, ikinci adımı olarak bölgeyi yeniden yapılandırıp kalkındıracaklarını ifade etti. Yıldırım şunları söyledi: "Fiziki yenileme, sosyal yenileme yapılacak. Bütün yıkılan yerleri daha güzel şekilde yeniliyoruz. Gençlerimizi hayata bağlayacak tedbirleri de hayata geçiriyoruz. Yeni cazibe merkezleri kurulacak. Burada fabrikalar yapılacak. Biz yapacağız, özel sektör işletecek, ürünleri belirli bir süre biz satın alacağız. Gençlerimize iş, aş imkanı sunacağız. Terörün istismarından gençlerimizi kurtarmış olacağız."

Başbakan Yıldırım, teröre destek veren belediyelerle ilgili getirecekleri yasal düzenlemeler ve bölgede yapacakları yatırımlarla ilgili açıklamalarının ardından ise isim vermeden HDP'ye sert eleştiriler yöneltti. Yıldırım, "Biz bunları yaparken teröre müzahir parti yurt dışında Türkiye'yi şikayet ediyor. Oyları Amerikalı, Avrupalı vermeyecek. Oy aldığın vatandaşların önüne git de onlara derdini anlat. Yaptıklarını vatandaşlar gördü, ne kadar aldatıldığını gördü. Oradaki vatandaşlarımızın geleceğini, hayallerini yıkmaya asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

CİHANİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.